Google Chrome İçin Kullanmanız Gereken En İyi Eklentiler

Google Chrome İçin Kullanmanız Gereken En İyi Eklentiler

 

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’ın geliştirdiği tarayıcı olan Google Chrome’u daha verimli ve işlevli kullanmak istemez misiniz? Google Chrome için kullanmanız gereken en iyi eklentileri sizler için detaylıca listeledik.

 

İnternet tarayıcılarını bilgisayar sistemlerine kurduğumuz zaman ihtiyacımız olan konfigürasyonlarla gelmiyorlar ne yazık ki. Bu özelleştirmeleri gerçekleştirebilmek için hemen hemen her tarayıcı bir eklenti kütüphanesi sunmaktadır. Google Chrome kütüphanesi bu kütüphaneler arasında en zengin eklentilere sahip olandır diyebiliriz. Peki yüz binlerce eklenti arasından hangisini kullanmak işlerimizi daha pratikleştirir diyebilirsiniz. Eklentileri incelemeye başlayalım.

 

Google Chrome İçin Kullanmanız Gereken En İyi Eklentiler

Bir internet kullanıcısı, işletme ve öğrenci için ihtiyaç duyduğu ortalama tüm ücretsiz Google Chrome eklentilerini bulduk ve listemize ekledik.

Pocket

Son yılların en çok konuşulan Chrome eklentisi olan Pocket, güçlü arşiv ve tasnif yapısı itibariyle internet üzerinde karşılaştığınız hemen hemen her içeriği kaydedebiliyor. İşinize daha sonra çok fazla yarayacak bir Twitter zincirini kaydetmek için sağ tıklamanız yeterli. Medium’da veya benzeri bir sitede çok beğendiğiniz akademik makaleyi saniyeler içerisinde arşivleyebilir ve uçakta, yolda offline olarak inceleyebilir, düzenleyebilirsiniz.

 

Adblock

Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Adblock çok büyük oranda hayat kurtarıyor. Yüklenenen internet sayfalarındaki hemen hemen her reklamı gizleyerek sizleri rahatsız edici görüntülerden kurtardığı gibi sayfaların da hızlı yüklenmesini sağlar.

Fakat ne yazık ki içerik sitelerinin en büyük kazanç yolunun reklamlar olması sebebiyle zaman zaman işimize yarayan içerik siteleri için eklentiyi pasif hale getirebiliriz.

Google Translate

Şaşırmış olmanız muhtemel ancak Google Translate bir eklentiye sahip. Ayrıca Chrome ile harika bir senkronizasyon ile çalışan eklenti, sayfada istediğimiz herhangi bir kelimeye veya cümleye çift tıklamayla çevirisini detaylıca bizlere sunuyor. İngilizcenizi geliştirmek ve hızlı bir çeviri gerçekleştirebilmek için muhakkak Chrome üzerinde yüklü olması gereken bir eklenti olduğunu düşünüyoruz.

Pushbullet

Akıllı telefonunu bilgisayar ortamında takip etmek isteyenler için harika bir eklenti olan Pushbullet, tüm SMS, bildirim ve dosya akışını görerek inceleyebilme imkanı sunuyor. İsterseniz bilgisayar-mobl cihaz arasında dosya akışına da izin veren eklenti, senkronizasyon için de ortak bağlantı zorunluluğu bulunmuyor. Yani istediğiniz yerden istediğiniz internetle yine aynı bildirimleri görebilirsiniz.

Whats Chrome

Özellikle Whatsapp yoluyla ürün satışı gerçekleştirenler için büyük bir nimet olan Whats Chrome eklentisi, WhatsApp Web sayfasından çok daha gelişmiş özelliklere sahip. Hiçbir sekmeyi ve sayfayı kapatmaksızın her zaman bağlı kalacağınız Whatsapp hesabınızdan gelen tüm mesaj ve dosya trafiğine hakim olabilir, istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz.

The Great Suspender

Veri kullanımına dikkat eden ve Google Chrome’ın yüksek CPU kullanımından sıkılan kullanıcılar için The Great Suspender iyi bir tasarruf eklentisidir. Kullanmadığınız sekme ve sayfaları sizler için pek çok servisini dondurarak boş yere RAM ve CPU harcanmasının önüe geçer.

Google Docs

Sürekli makaleler ve dökümanlar hazırlayan internet kullanıcıları için Google Docs eklentisi muhakkak edinilmelidir. İnternet olmaksızın istediğiniz yerde daha önceki makalelerinizi kontrol edebilir, düzenleyebilir hatta yeni sayfalar oluşturarak dökümanlar yazmaya başlayabilirsiniz.

 

Eklenti Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Google’ın eklenti marketinde bile yayınlanmış olsa kimi eklentiler yazılım itibariyle yeterince güvenli değildirler. Bu yüzden sık güncellenen popüler eklentileri tercih etmenizi öneririz.
  • Çok fazla eklenti yüklemek tarayıcınızı ağırlaştırır. İşinize göre eklenti edinip yalnızca işiniz için eklentiyi aktif tutun. Kullanmadığınız eklentileri pasif hale getirin.
  • Google eklenti marketi haricinde bir kaynaktan eklenti edinerek kurmak güvenliğiniz için çok büyük bir risk olduğunu unutmayın.

 

 

Google Chrome gibi hızlı ve popüler bir eklenti için gerçekten çok fazla seçenek var. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, fazla eklenti ve özellik yerine doğru eklentiyi tercih etmektir. Sizin favori Chrome eklentiniz hangisi?

İlişkili Yazılar