Güney Kore’nin İnternet Hızı Herkesi Şaşırttı!

Güney Kore’nin başkenti Seul’da ölçülen indirme hızı milyonları şaşırttı. Ülkenin en nüfuslu bölgelerinde bile stabil olarak 650 Mbps oranında indirme hızı verebilmekte. Bunun yanında yükleme hızına baktığımızda 64 Mbps olduğunu dile getirdiler.

Dünyanın en hızlı internet altyapılarından birisini barındıran Güney Kore, 5G ağında da iler gelen ülkelerden birisi diyebiliriz. Bunun yanında ülkenin Bilim Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan bir söyleme göre ülkenin başkenti Seul ve bunun yanında altı büyük şehirde yeni nesil teknoloji 5G indirme hızının ortalama 656,6 Mbps olduğu belirtildi.

Başkanlıkların bu yeni internet hızlarının geçen yıl 4G LTE ağlarına oranla 158 Mbps’lik internet hızından tam tamına dört kat daha hızlı olduğu dile getirildi. Yapılan bu ölçümlerin 2020 yılının Ocak ayı ile Haziran ayı arasında olduğunu da belirtmekte fayda var.

Güney Kore’nin halihazırdaki en büyük üç operatörü Sk Telecom, KT ve LG Uplus başkent ve diğer 6 büyük şehirde ortalama olarak 789 Mbps, 652 Mbps ve 528,6 Mbps hızlarını rahatlıkla zorlayabiliyor. Bunun yanında halihazırda 3,5 GHz spektrumunda çalışan NSA ağlar kullanan Güney Kore, bu senenin bitimine doğru mmWave spektrum ağlarını ülkesine sunmayı hedefliyor.

Kalabalık ortamlarda bile oldukça yüksek hızlara ulaşan 5G teknolojili internet kullanımı bakımından dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi olduğunu bildiğimiz Güney Kore, hız bakımından birçok ülkeyi rahatlıkla geride bırakabiliyor. Ülkenin ölçülmüş olan 5G internet teknolojisi hızları kalabalık ortamlarda tam tamına 654 Mbps gibi bir indirme hızı sunarken hiçbir sorun yaşamıyor. Tüm bunların yanı sıra bu devasa hızlı internetin yükleme hızı ise 63 Mbps olarak ölçülmüş durumda.

Bakanlık bu internet hızlarını homojen bir şekilde ölçmek adına mağazalar, kütüphaneler, üniversiteler ve buna benzer tam 11.000’den fazla alanda ölçüm yapmış durumda.

Güney Kore’nin başkenti Seul’da 5G teknolojili internetin sunulması adına üç büyük operatörün toplamda 5G hacmi ise temmuz ayının sonlarına doğru 425,5 Mbps kilometrekareye ulaşmış durumda. Şehrin tamamının 605,2 kilometrekarelik bire alana sahip olduğunu da belirtmekte fayda var.

İlişkili Yazılar