Bir Yönetici, Instagram Reels’te Sahte İzlenme ve Beğeni Satışları Başlamış Durumda

Facebook’un TikTok ile rekabet edebilmek amacıyla piyasaya sürdüğü bir özellik olan Reels, henüz kullanımına yeni başlanılmasına rağmen sahte beğeni ve sahte izlenme satışları ortaya çıkmış durumda. Bir botnet yöneticisi tarafından yaklaşık olarak 80 tane hesaptan 11 milyon izlenme siparişi aldıklarını açıkladı.

Facebook’un bünyesindeki en popüler sosyal medya uygulamalarından birisi olan Instagram’a TikTok ile rekabet edebilmesi adına kısa video paylaşma özelliğine geçiş yaptığını açıklamıştı. Görünüşe bakılırsa Reels, sorunlu bir başlangıç yaptı diyebiliriz. Business Insider’da yer alan haberlere göre, özellik yayınlandıktan hemen sonra Reels’ta sahte izlenme ve beğeni satışları artmaya başladı.

Sadece ve sadece 75 sent karşılığında 100 beğeni kazanabilen birçok hesap ve satışını yapan birçok internet sitesinin yanı sıra büyük “botnet” yöneticileri; gizli ve şifrelenmiş uygulamalar üzerinden belirli bedeller doğrultusunda yapay anlaşmalar sağlıyor.

Business Insider’a açıklamalar yapan botnet yöneticileri, şu anda tam 80 kişiden yaklaşık olarak 11 milyon izlenme siparişi aldıklarını dile getirdi. Yönetici, ne kadar satış ve ne kadar para kazandıklarına dair bir açıklama yapmazken bununla beraber Instagram’da yaptıkları bu anlaşmalardan “İyi bir araba ve düzgün bir ev alacak kadar.” kazandıklarını dile getirdi.

Botnet yöneticisi, 1.000 izlenme başına tam 5 dolarlık bir ücretlendirme yaparken izlenme başına ise en yüksek 500 bine çıktını açıkladı. Bu fiyat ise ortalama 1.000 beğenide 15 dolarlık ücretlendirme yapıyor. Öte yandan yapılan satışlardan kazanılan ödemeleri ise Bitcoin üzerinden aldığını ve sadık müşterilerinden ise Cash App, PayPal ve kredi kartı ödemeleriyle de satış yaptıklarını açıkladı.

Ortalama olarak 500 bin Instagram hesabı olan bir ağa sahip olan yönetici, daha fazla izlenmeye ihtiyacı olduğunda daha fazla hesap için ise harici bir kaynak ile çalıştığını açıkladı. Ücretlendirme reklamları konusunda ise Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarından yaptığını ve müşterileri arasında çok takipçili ’Influencer’lar da bulunduğunu söylüyor. Ayrıca Instagram Reel için ise kendisinden tam olarak 1,5 milyon takipçiye sahip hesabında yardım istediğini belirtti. Bu durumdan yola çıkarak yönetici, “Reels popüler değil. Instagram ve benim gibi insanlar onu popüler yapacak.” sözlerine yer verdi.

 

 

 

İlişkili Yazılar