Youtube’da Nasıl Reklam Verilir?

Youtube’da Nasıl Reklam Verilir?

Youtube platformu birçok kişinin ilgi odağı olan bir video paylaşım platformudur. Bu platform sayesinde insanlar videolarını paylaşarak para kazanır. Tanınmak için de bazı reklamlar verilebilir. Bu yazıda sizlere Youtube’da nasıl reklam vereceğinizi anlatacağız.

Video Seçimi ve Reklam Vermeye Başlamak

Youtube’da reklam verebilmek için en az 1 tane videonuz olması gerekiyor ki bu videonun tanıtımını yapabilmelisiniz. Tanıtımını yapmak istediğiniz videoyu seçtikten sonra aşağıdaki işlemleri uygulamalısınız.

-Bilgisayarınızdan Youtube Studio sitesine girin. Bu sitede sol kısımdan videolar seçeneğine tıklayın ve reklamını yaptırmak istediğiniz videoyu bulun.

-Videonuzu bulduktan sonra üstünde bulunan düzenle yazısının yanına tıklayarak diğer seçenekleri açın. En aşağılarda bulunan Tanıtımını Yapın seçeneğine tıklayın.

-Karşınıza çıkan yerde mavi butonda yazan başla seçeneğine tıklayın.

-Şu anda reklamınızın detaylarını belirleyeceğiniz bölüme geldiniz. Burada videonuzun reklam adını, açıklamasını, kimlere gösterileceğini, hangi ülkelerde gösterileceğini gibi birçok seçeneği kendinize göre ayarlayın.

-Bu sayfada son olarak en aşağıda bulunan bakiye bölümünde günlük bakiyenizi ayarlayıp mavi butonda bulunan kampanya oluştur bölümüne tıklayın.

-Daha sonra sizden istenecek kart bilgilerini ve diğer bilgileri girip reklamınızı oluşturun.

-Tüm bu işlemler bittikten sonra reklamınızın gösterimlerini ve daha birçok analitiklerini görebilirsiniz. Reklamınız hazır!

Youtube’da Reklam Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Youtube’da reklam verilirken en sık düşülen hata yaş hatasıdır. İnsanlar reklamlarını gösterebileceği kişileri tümü olarak seçerler. Bazı videolar için bu iyi bir seçenek olsa da bazı videolar için de bir o kadar kötü bir seçenektir. Videonuzun kimlere hitap ettiğini düşünüp bularak yaşları buna göre işaretlemelisiniz.(Çoğu kişi gerçek yaşını kullanmıyor fakat sizin bunu yapmanız bir avantaj olacaktır.)

-Videonuzun küçük resminin ve başlığının ilgi çekici olması gerekir. Bu ikisi ne kadar iyi olursa o kadar fazla izleyici kazanırsınız. Hatta çoğu insan başlıkları okumak yerine video küçük resimlerine bakıyor. Bu sayede de hangi videoyu izleyeceğine karar veriyor.

-Reklam verirken girdiğiniz parayı kartınızda para varsa Google Adsense her gün olarak çekecektir. Siz bunun yapılmasını istemiyorsanız bir gün sonunda bu reklam işlemini iptal edebilirsiniz.

 

İlişkili Yazılar