Rusya, Koronavirüs Aşısını Tescillediğini Duyurdu

Sputnik’in aktardığı haberlere göre Rusya, koronavirüs aşısı çalışmalarında birçok aşamayı geçmiş durumda. Devlet Başkanı Putin, Rusya’nın Aşıyı tescillediğini açıklamış durumda. Bunun yanında aşı, Rusya Devlet Başkanı Putin’in kızına da uygulandığı söylenmektedir.

Koronavirüse karşı dünyanın birçok noktasından gerek devletler olsun gerekse ilaç firmaları olsun her dalda geniş çaplı araştırmalar ve çalışmalar devam ediyor. Aşı çalışmalarından birçoğunda etkili olan Rusya’dan oldukça önemli bir haber geldi.

Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü beraberliğiyle yürütülen geniş çaplı aşı araştırmaları ve çalışmalarının son aşamayı geçtiğini ve bu aşının insanlar üzerinde uygulanmak için resmen onaylandığını yönünde söylentiler var.

Rusya’da geniş çaplı olarak faaliyetlerine devam eden ACTO(Klinik Araştırma Kuruluşları Birliği), COVİD-19 aşısının tescillenmesinden daha önce yeteri kadar testin yapılmadığını ve aşının yapılmaması gerektiğini savunuyor. Lakin Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise yeterli sayıda testin yapıldığını ve aşının kritik bir yan etkisi olmadığını vurguluyorlar. Bununla beraber Sağlık Bakanlığı’nın yetkililerinden birisi olan Sergei Glagolev, geçtiğimiz günlerde BBC’ye yapmış olduğu açıklamalarında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nde COVİD-19 aşılarının erken tescillenmesi adına çalışmalar yürüttüğü belirtildi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığının son 2 ay içerisinde birçok kişinin üzerinde test ettiği söylenmektedir. Glagolev’e göre ise pandemi sürecinde aşıların erken tescil edilmesi normal bir durum olarak adlandırılıyor.

COVID-19 aşı çalışmalarının ülkeler ve ilaç şirketleri arasındaki rekabetten etkilenmesi durumu ise gündemde oldukça endişeler yaratıyor diyebiliriz. Aşıyı ilk geliştiren ilaç firması veyahut şirket, küresel ihtiyacın oldukça geniş bir bölümünü karşılayacak konumda olacak.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Express’in haberlerine göre, bu tescillenen aşının kendi kızı üzerinde de denendiği ve uygulandığını dile getirdi. Bununla beraber oluşan bu aşı duyurusuyla birlikte bu açıklamanın gelmesi, Putin’in ulaşılan sonuca yönelik güveni sağlamak olabilir yönünde. İlerleyen süreçte Rusya’dan gelecek olan aşı açıklamalarına ilişkin haberlerde tekrar görüşmek dileğiyle…

İlişkili Yazılar