Bilim Kurulu, Koronavirüs Aşısının Yılbaşından Sonra Piyasaya Çıkabileceğini Dile Getirdi

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyelerinden olan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’de koronavirüs aşısı çalışmaları ve araştırmaları hakkında birçok bilgiye yer verdi. İlhan’a göre yılbaşı sonrasında aşıyı piyasada görebiliriz.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyelerinden olan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs pandemisi süresinde yapılan çalışmalara dair önemli bir açıklamada bulundu.

Prof. Dr. İlhan, antikorların koronavirüs teşhisi sonrasında 4 ay koruma sağlandığı yönündeki araştırmayı değerlendirerek ülkemizde gerçekleştirilen aşı çalışmaları hakkında dikkat çekici bir açıklamada bulundu.

Prof. Dr. İlhan, açıklamalarında Antikorlara da değindi. Yapmış olduğu açıklamalarında: “Vücutta yeterli seviyede antikor olması, tekrar o hastalığa yakalanmaktan koruyor demek. Bir hastalıktan korunmak için ya aşı yolu ile antikor üretiyoruz ya da o hastalığın geçirilmesi yolu ile antikor üretilmiş oluyor. Eğer yeterli düzeyde antikor yoksa kişiler tekrardan hasta olabilirler.

Bazen duyuyorum, görüyorum çok üzülüyorum. Koronavirüs tanısı almış, evde izolasyon koşulu verilmiş ya da yakınlarına karantina koşulu verilmiş, ama vatandaşlar bunu hiç dinlemiyorlar. Dışarıya çıkıyorlar, parka-bahçeye gidiyorlar, ‘zaten evdeyim’ diye düşünüyorlar. ‘Ben koronavirüs geçirdim, iyileştim, dışarıda dolaşabilirim, bana bir şey olmaz’ diye düşünmemesi gerekiyor”

Bunların yanı sıra Dünyanın birçok yerinde gerek devlet himayesinde gerekse özel şirketler tarafından aşı çalışmalarına son hızla devam edildiğine de değinen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, “Bir aşının bir ülke tarafından üretilip, kullanıma sokulması bizim de kullanıma sokacağımız anlamına gelmiyor. Yurt dışında üretilen tüm aşılar için bizim kendi ülkemizde de onay alınması gerekiyor. Biz başka ülkelerin aşısına güvenemeyiz.

Bu aşıların ‘faz çalışmaları’ diye ifade ediyoruz ya bu çalışmaların çok hızlı geçerek piyasaya sürülmüş aşılar olabileceği konusunda endişeler var. Bu süreçler öyle kolay bitecek süreçler değil. Bu süreçlerde bakılan koşullardan biri de yan etkiler. Yan etkiler 1 ayda da çıkabilir, 2 ayda da, 3 ayda da çıkabilir. Bu süreçleri tamamlamadıkları için tüm aşılara dikkatli bakmak gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği aşılar olduktan sonra sorun olmayacaktır.” Sözlerine yer verdi.

 

İlişkili Yazılar