D Vitamini ile Koronavirüs Bitebilir mi?

İspanya’da gerçekleştirilen oldukça küçük bir çalışma ile beraber D vitamininin COVID-19’un yoğun bakım riskini neredeyse tamamıyla ortadan kaldırdığını ortaya koydu. Öyle ki D vitamini, %98 oranında başarı elde etmiş durumda.

Her geçen süreçle beraber binlerce hatta on binlerce bireye bulaşabilen koronavirüs, bugüne kadar yüz binlerce kişinin yoğun bakımda tedavi görmesine sebebiyet verdi. Bununla beraber neredeyse 1 milyon bireyin ölümüne sebebiyet veren virüsün şiddetini en aza indirmek için yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ederken bunun yanında bu çalışmalardan birisi olumlu bir cevap vermiş durumda.

COVID-19 için D vitamininin ilk rastgele kontrollü çalışması yayınlanmış durumda. Bununla beraber D vitamini, yoğun bakımda tedavi gerektirme olasılığını neredeyse tamamıyla ortadan kaldırmış durumda. Öte yandan yapılan bu çalışma, İspanya’da bulunan Reina Sofia Üniversite Hastanesi’nde 76 koronavirüse sahip kişi tarafından gerçekleştirildi.

Çalışmada yer alan 76 hastanın D vitamini alıp almayacağı rastgele bir şekilde seçilirken bunun yanı sıra bu seçim sonucunda 50 hasta D vitamini alacak olan Gruba girerken geriye kalan 26 hasta ise kontrol grubuna girdi. Bunun yanında D vitamini, hastalara kalsidiol ile desteklendirildi. Bu vitamin kanda dolaşabilir ve kandaki D vitamininin durumunu ölçmek için de kullanılabilir.

Çalışmayla beraber elde edilen tüm bu verilerin sonuçları ise oldukça şaşırtıcı diyebiliriz. Kontrol grubunda bulunan kişilerin %50’si yoğun bakım ünitesine gönderilirken bunun yanında D vitamini gören hastaların yalnızca %2’si yoğun bakıma tekrar gönderildi. Bu orana bakacak olursak; yoğun bakım riski 25 kata yakın azalma gösterdi.

D vitamini, yoğun bakım ünitesine yatma riskinin %96’sını ortadan kaldırmış durumda diyebiliriz. Öte yandan D vitamini, yoğun bakım ünitesine yatma riskini tam tamına %98’e kadar azaltmış durumda.

 

İlişkili Yazılar