Bilgisayarlarınız İçin En İyi Benchmark Test Programları

Bilgisayarlarınız İçin En İyi Benchmark Test Programları

Bilgisayar yazılımlarının sunduğu arayüzler her zaman doğru bilgiyi yansıtmazlar. Donanım özelliklerini net bir biçimde anlayabilmek için bilgisayarlar için en iyi Benchmark test programlarını öğrenmeniz gerekiyor.

 

Yeni bir donanım, bilgisayar ve cihaz satın aldıysanız mutlaka sisteminizin gerçek gücünü öğrenmek için güvenilir bir Benchmark testine sokmanız gerekiyor. Benchmark testleri sizlere sisteminizin stabil yapısını raporlayarak hızlıca sunmaktadır.

 

Benchmark Testi Nedir? Ne İşe Yarar?

Genellikle yeni bir donanım ve bilgisayar satın alındığında sisteme yüklenerek kullanılan Benchmark yazılımları, sistem üzerinde çalışan ve çalışmayan(bozuk) cihazları analiz ederek gerçek sonuçlar sunar.

Bilhassa ikinci el cihazları analiz edebilmek için iyi bir yol olmasının yanı sıra satın aldığınız donanımların stabil yapısını izlemek için de tercih edilebilmektedir.

 

En İyi Benchmark Test Programları

Piyasada son yıllarda yaygınlaşan pek çok Benchmark Test programları yer alsa da güvenilir ve doğru sonuçlar veren yazılımlar bizler için çok daha önemlidir.

3DMark

UL şirketi tarafından geliştirilerek kısa süre önce piyasaya çıkarılan 3DMark özellikle oyunlar üzerinde sistem yürüten mobil, tablet ve bilgisayarların CPU iş yükünü ve 3D grafik çözümleme yeteneğini test ederek detaylıca raporlar.

Temel, Gelişmiş ve Profesyonel başlıklarıyla 3 farkl üyelik tipi sunan yazılım, Temel üyeliği ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına sunuyor.

 

CPU-Z

Uzun yıllardır piyasada olan CPU-Z sunduğu basit arayüzün güçlü istatistikleriyle en popüler Benchmark test programlarından birisidir.

Ücretsiz ve basit bir yapıda olmasıyla öne çıkan yazılım; Anakart, RAM, Ekran kartı gibi pek çok donanımınızı ayrıntıyla sunmaktadır. Ayrıca Windows ve Android platformları için vazgeçilmezdir.

PCMark 10

10 farklı tasnif yeteneğiyle sistem yeteneğinizi analiz ederek olası simülasyonlarda hangi sonuçları alacağınızı raporlayan PCMark 10, diğer Benchmark yazılımlarının yanı sıra ayrıca video prodüksiyon, grafik düzenleme yazılımları için de olası sistem sonuçlarını sizlere ayrıntılı bir şekilde sunar.

Fresh Diagnose

Tamamen ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz Fresh Diagnose, e-posta kaydı dışında herhangi bir bilgi istemiyor. Ağ bağdaştırıcılarından sabit disklerinize kadar pek çok uç donanımlarınızda bile detaylı performans raporlaması gerçekleştirebilmektedir.

Diğer Benchmark Yazılımları

HWMonitor

Elektrik voltajlarını, disk sıcaklık değerlerini ve fan çalışma hızlarını görüntüleyebildiğiniz HWMonitor ile sisteminizi etraflıca analiz edebileceksiniz.

SiSoftware Sandra Lite

Ücretsiz olmasa da SiSoftware Sandra Lite ile diğer Benchmark programlarının aksine çok daha profesyonel bir analiz yapmaktadır.

Speccy

CCLeaner’in yer alandığı Piriform şirketinin bir diğer başarılı ürünü olan Speccy, sisteminizin tüm voltaj, sıcaklık ve fan değerlerini etraflıca raporlar.

 

Fraps

Birincil kullanım amacı oyun esnasında kayıt almak olan Fraps, oyun içerisinde sizlere anlık aldığınız FPS değerini de güncel olarak sunmaktadır.

 

İlişkili Yazılar