En İyi Yazılım Öğrenme Siteleri

En İyi Yazılım Öğrenme Siteleri

En popüler meslek listelerinin ilk 3 sırasından hiç inmeyen yazılımcılık mesleği, hayatımızı hızlıca şekillendiriyor. Bu üstel dönüşüm içerisinde dönüşüme şekil vermek istiyorsanız en iyi yazılım öğrenme siteleriyle hemen başlayabilirsiniz.

Diğer mesleklerden farklı olarak mesleği icra ettiği aracın her yerde olmasıyla aşırı dokümantasyona sahip olan yazılımcılık, internet ve bilgisayar sayesinde her yerde icra edilebilmektedir. Bugün gelinen noktada aşırı rehber dökümantasyonlar sayesinde ücretsiz bir biçimde istediğimiz tüm yazılımsal fonksiyonları öğrenebilme imkanı elde ettik.

 

En İyi Yazılım Öğrenme Siteleri

Yüzlerce farklı programlama öğrenme sitesi bulunsa da aralarından bazıları en acemisinin de en uzmanının da tercih ettiği eğitim portallarıdır.

 

Udemy

Bir Türk’ün girişimiyle ortaya çıkmış ve günümüzde milyar dolarlık değere sahip video eğitim portalı olan Udemy, ücretli ve ücretsiz binlerce yazılım videosunu barındırıyor.

Ayrıca Udemy ile sadece yazılım değil fotoğrafçılık, müzik, resim, siber güvenlik, veritabanı vb. pek çok farklı alanda da eğitim setleri bulabilirsiniz.

 

Coursera

Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri profesörleri tarafından kurulan Coursera, ücretsiz ve açık eğitim verme amacıyla kurulmuş bir girişimdir.

Günümüzde 1 milyondan fazla öğrencisi bulunan Coursera, İngilizce listening tarafında güçlü olanlar için tercih edilebilecek en iyi yazılım kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

 

freeCodeCamp

Görevler ve testler üzerinden yazılım öğreten freeCodeCamp, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu belirtmeliyiz.

Online kurslar, yazılım haberleri ve eğitici yüzlerce dokümantasyon barındıran platform, orta düzey İngilizce bilenlerin kolaylıkla faydalanabileceği bir düzeyde.

 

 

W3 Schools

Yazılım öğrenme platformları arasında akla ilk gelen isim şüphesiz W3Schools olmaktadır. Basit İngilizce cümlelerle istediğiniz programlaam ve kodlama dilinde sizleri geliştirmektedir. Pek çok test ve alıştırmayı barındıran W3Schools; CSS, Javascript, SQL, PHP, Python gibi pek çok dile ev sahipliği yapmaktadır.

 

BitDegree

Yazılım mimarisi, oyun geliştiriciliği, mobil geliştiricilik gibi pek çok konuda ağırlıklı ücretsiz eğitimler sunan BitDegree, ödül yarışmalarıyla pek çok şirketin yazılımcı istihdamını sağlıyor.

 

Geliştirme Yapılacak Alanı Seçmek

Günümüz yazılım teknolojisinin geldiği noktada yüzlerce farklı alan, platform, söz dizimi, framework, kütüphane söz konusu. Bunlar arasından hangi programlama dilini seçeceğiniz en önemli husustur.

Öncelikle karar vermeniz gereken alan seçimi olmalıdır. Yapay zeka ile mi ilgilenmek istiyorsunuz, oyun mu geliştirmek istiyorsunuz, mobil mi veya web ile mi ilgilenmek istiyorsunuz? Bu soruyu kendinize sorun ve net bir cevap verin.

Bugünün teknoloji dünyasında her programalam diliyle her işlem neredeyse gerçekleştirilebiliyor ancak her alan için en esnek ve gelişmiş yapı farklı bir dilde oluyor. Bu yüzden programalama dili değil, ilgileneceğiniz bir alan seçiniz.

Başlangıç İçin

İlişkili Yazılar