Fahrettin Koca, Koronavirüs Aşısı Hakkında Açıklama Yaptı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, herkesin beklediği koronavirüs aşısı hakkında açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada aşının 2021 Nisan, Mayıs, Haziran aylarında ortaya çıkabileceği dile getirildi.

Dünyada 27 milyondan fazla kişinin hayatında olumsuz etkiler bırakan ve yüz binlerce kişinin de ölümüne neden olan koronavirüs salgını, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de etkisini tekrardan arttırmaya devam ediyor. Bununla beraber Türkiye’nin her bölgesinde maske takmanın zorunlu olduğunu ve tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan birçok kişinin olması gerekenden fazla normalleşmesi sonucunda geri getirilen önlemler, birçok kişinin aklında tam normalleşmenin ne zaman olacağına dair soruları birikmesine neden oluyor. Tabii ki bu normalleşmenin sağlanması için kesinlikle aşı bulunmalı diyebiliriz.

Bugün Türkiye’nin koronavirüs mücadelesine yönelik açıklamalar yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, özellikle de aşı konusunda belirli bilgileri kamuoyuna sundu. Yapılan bu açıklamada Türkiye’deki aşı çalışmalarının yanında bir de yurt dışındaki aşı çalışmalarına dair de açıklamalara yer verildi.

Fahrettin Koca, Rusya’daki aşı faz 3 çalışmasına yönelik Türkiye’ye müracaat edildiğini ve bu dosyanın yeterli görüldüğünü dile getirdi. Önümüzdeki hafta Rusya’daki aşının faz 3 çalışmalarına izin verilebileceği de belirtildi.

Türkiye’deki aşı çalışmalarına yönelik açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de toplamda 13 tane aşı çalışması üzerinde araştırmalar ve deneyler yapıldığını dile getirdi. Öte yandan Koca, yapmış olduğu açıklamasına ek olarak “Aşı 2021 Nisan, Mayıs, Haziran gibi ortaya çıkmış olur” ifadelerine yer verdi.

9 Eylül itibarıyla Türkiye’de toplamda 8.105.222 adet koronavirüs testi yapıldığını ve bu testler süresince 284.943 toplam hasta sayısına ulaşılmış olduğunu, 6.837 kişinin de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini dile getirdi.

 

İlişkili Yazılar