Koronavirüs Büyük Dalga Geliyor

Ülkemiz her ülke gibi bu kışı koronavirüsle geçirecek diyebiliriz. Bunun yanında bizi önümüzdeki kış aylarında neler bekliyor hep birlikte merak ederken araştırmacıların yapmış olduğu açıklamaya göre ise Koronavirüs’ün büyük dalgası yaklaşıyor ve önlemlerin alınması gerektiğini dile getiriyor.

Türkiye’de de etkisini tekrardan göstermeye başlayan koronavirüs, yapılan analize ve açıklamalara göre toplamda 289 bin kişiye bulaştı. Koronavirüs salgınına yakalanan vatandaşların 6.999 vatandaşın hayatını kaybetmesine sebebiyet verdi. Bunun yanında alınan önlemler ile ortalama 1.000’in altına düşürülen günlük vaka sayısı tekrardan hızlı bir yükselişe geçerek etkisini göstermeye hazırlanıyor.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Tufan Tüfek, COVİD-19 salgınında gelecek haftalar içerisinde bir dalga daha beklediklerini dile getirdi. Öte yandan Tüfek, “Artık bir şeyler yapmak lazım.” Sözlerine yer vererek vatandaşı ciddi bir şekilde uyardı.

Prof. Dr. Tufan Tüfek, özellikle İstanbul’da durumun daha ciddi olacağını dile getirdi. Büyük dalganın yaklaştığını dile getiren Tüfek, halkın büyük bir kısmının bilinçsiz ve sağlıkçıların da yorgun olduğunu açıkça belirtti. Vaka sayısının yavaş yavaş tırmanışa geçtiğini dile getiren tüfek, teşhis konulan vakaların ortalama 3-4 katı fazla olduğunu belirtti.

Tüfek: “Maalesef tırmanıştayız. 2000’lere doğru gidiyoruz. PCR testlerinin duyarlılığının yüksek olmadığını, yanlış çıkabildiğini de hesaba katarsak günlük vaka sayılarının en az teşhis konulan vakalardan 3-4 katı fazla olduğunu düşünüyorum. Şimdi köylerden, yazlık yerlerden dönüşler başladı, okullar da açılacak! Uzaktan eğitimin yapılmadığı üniversiteler var. Binlerce öğrenci yer değiştirecek. Onların barınma sorunları olacak. Yurtlar dolarsa bulaş ihtimali artacak. Bu iş maalesef zincirleme.” sözlerine yer verdi.

Bunun yanında koronavirüs konusunda araştırmalar yapan Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya, ekim aylarında birçok insanda influenza virüslerinin başladığını dile getirdi. Topkaya, 6 aydan büyük olan herkesin kesinlikle grip aşısı olmasının şart olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Ekimde de en geç influenza virüsleri başlayacak. Influenza yani domuz gribinin klinik tanıları ile COVID-19’unki aynı. Akciğer filminden dahi, korona mı yoksa influenza mı olduğunu ayırt etmeniz mümkün değil! O nedenle birçok kişi yanlışlıkla COVID olmadığı halde COVID tedavisi alabilir. Bu karışıklığı önlemek, doktorlar üzerindeki yükü hafifletmek adına 6 aylıktan itibaren herkesin grip aşısı yaptırması hayati önem taşıyor. Ayrıca herkesin değil ama 60 yaş ve üzeri ile riskli gruptaki kişilerin muhakkak zatürre aşısı yaptırması gerekli.”

 

 

İlişkili Yazılar