ABD’ye Kaçan Çinli Doktordan Açıklama: Koronavirüsü Çin Üretti

Kısa bir süre önce Çin’den ABD’ye kaçan Virolog Dr. Li-Meng Yan, koronavirüsün Çin tarafından üretildiğini ve dünyaya yayıldığını iddia etti. Koronavirüsün kaynağı olarak bilinen Wuhan kentinin aldatmacadan ibaret olduğunu dile getiren doktor, ilerleyen süreçte bu iddiasını kanıtlayacağını belirtiyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp, tüm dünyanın başına bela olan koronavirüs salgını, insanların hayatlarına etki etmeye devam ediyor. Bununla beraber salgına karşı mücadelede istenilen başarı hala elde edilemezken bunun yanında oldukça ilgi çekici bir iddiadan dolayı gözler ABD’ye çevrildi. Bir süre öncesinde Çin Hong Kong özerk bölgesinden Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçan Çinli Virolog Dr. Li-Meng Yan, COVID-19’a sebebiyet veren virüsün insan üretimi olduğunu dile getirdi.

Bu zamana kadar yapılan açıklamalar neticesinde, koronavirüs salgınının ortaya çıktığı yer Wuhan’daki bir canlı hayvan pazarı olduğuna inanılıyordu. Lakin Dr.Li-Meng Yan, durumunun böyle ortaya çıkmadığını ve bunun yalnızca bir aldatmaca olduğunu ifade ediyor.

Yaşamına kısa bir süredir ABD’de devam eden Dr. Li-Meng Yan, katıldığı bir televizyon programında oldukça şaşırtıcı açıklamalarda bulundu. Pekin hükümetinin virüsü örtbas ileri süren Yan, virüsün genom diziliminde insanların bir etkisi olduğunu dile getirdi. Açıklamalarında bu kadarıyla sınırlı kalamayan virolog, ilerleyen günlerde de bu iddiasını kanıtlayacağını dile getirdi.

Yan’ın açıklamış olduğu bilgiler çok konuşulacağı kesin diyebiliriz. Çünkü ani açıklayacağı şeylerle virüsün ne sebeple Çin’deki bir laboratuvardan çıktığını insanlığa duyuracağını dile getiriyor. Üstelik Yan, yapacağı açıklamaları anlamak amaçlı biyoloji bile bilinmesine gerek olmadığını vurguluyor.

Koronavirüs pandemisiyle ilgili tartışmalar ve açıklamalar hızla devam ederken bunun yanında COVID-19’un bilançosu giderek ağırlaşıyor. Jonhs Hopkins Üniversitesi’nin veri tabanına göre koronavirüs salgını, bu zamana kadar yaklaşık 925 bin kişinin hayatına son verdi. Öte yandan doğrulanmış vaka sayısıysa 30 milyona ulaşmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü ise günlük aktif vaka rekorunun 310 bine ulaştığını açıkladı. İlerleyen günlerde Dr. Li-Weng Yan’ın koronavirüs hakkında çarpıcı açıklamaları ilerleyen günlerde insanlık için ne gibi sonuçlar verecek hep birlikte göreceğiz.

 

 

İlişkili Yazılar