Rus Araştırmacılar, Her Hastalığa Karşı Etkili Olan Antibiyotik Keşfetti.

Rus bilim insanları, yepyeni bir doğal antibiyotik keşfettiklerini duyurdular. Konu üzerinde çalışmalar yapan uzman ekip, keşfedilen bu antibiyotiğin evrensel olduğunu da vurguladılar.

Antibiyotiklerin keşfedilmesi uzun yıllar önce insanlık adına büyük bir buluş olarak tarihe geçmişti. Uzun yıllardır tedavi edilemeyen ve ağır bir süreç ile tedavi gören insanların daha sağlıklı olabilmesi ve bağışıklık kazanması adına antibiyotik ilaçları üretilmişti. Antibiyotikler ilk keşfedildiğinde her sorunun çözümü niteliğinde kullanılan antibiyotiklere vücuttaki virüsler bağışıklık geliştirmeye başlamıştı. Bu durum ise insanlık için daha farklı bir antibiyotik arayışına gidilmesi gerektiğini vurgulamaktaydı.

Antibiyotik üzerine araştırmalarda bulunan Rusya’dan gelen bir haber sağlık sektörünü salladı diyebiliriz. Tümen Eyalet Üniversitesi’nin önderliği ile beraber ülkenin birçok bilim enstitülerinin de desteği ile beraber yapılan çalışmada bilim dünyası için yeni bir antibiyotik keşfedildi. Yeni keşfedilen antibiyotik “Evrensel” olarak sınıflandırılırken, bunun yanı sıra insanlar ve hayvanlardaki pek çok bakteri ve mantar problemlerine karşı tedavide kullanılabiliyor.

Applied Biochemistry and Microbiology dergisinde yayımlanmış olan bir makale ile duyurulmuş olan bu önemli keşif, alanında adeta bir devrim niteliğinde demek mümkün. Öte yandan dergide yazan açıklamalara göre bu keşfedilen yeni antibiyotik, bakteri ve mantar kaynaklı olarak hastalıkların önemli bir bölümünü tedavi edebilmektedir.

Bu keşfedilen madde, bakterilerin biyofilm oluşturabilme kapasitesini tamamıyla silebiliyor. Bu sebeple patojeler antibiyotiklere karşı büyük bir direnç oluşturamıyorlar. Araştırmanın yazarlarına göre yeni keşfedilmiş madde ile geliştirilen ilaçlar, bağımsız birçok hastalığın tedavisi için oldukça önemli bir kaynak olarak gösteriliyor. Öte yandan bu antibiyotik diğer tedavi ürünleri ile bir arada da kullanılabilmektedir. Rus bilim insanlarının  konu hakkındaki çalışması bu açıdan bakıldığı durumunda süper bakterilere karşı elimizde bazı savunma şanslarının bulunduğunu görebilmekteyiz.

 

 

 

İlişkili Yazılar