Bilim İnsanları, Maskelerin Karbondioksit Zehirlenmesi Riski Taşımadığını Açıkladı

Koronavirüs salgını nedeniyle maskeye karşı olan toplulukların en başta gelen sebepleri arasında, maskelerin karbondioksit zehirlenmesi yapacağı söylemlerinde bulunmasıydı denilebilir. Öte yandan bilim insanlarının araştırmaları ise; böyle bir şeyin mümkün olmasının çok düşük bire olasılık olduğunu belirtiyor.

Koronavirüs salgının başlaması ile beraber günlük yaşamımıza pek çok yeni aktivitenin katılmasına sebebiyet verdi. Bu aktiviteler arasında ilk sıralarda ise dışarı veya herhangi bir yere giderken maske takmak oldu denilebilir.

Bunlarla beraber dünyanın büyük bir kısmında maske kullanımı tam olarak verimli ve doğru olarak kullanılmamakta. Maskeyi düzgün takmayı bilmeyen insanlara maskelerin nasıl kullanılması gerektiği anlatılırken bunun yanında bir de maske karşıtları halihazırda var.

Maske takmayı reddeden insanların takmak istememeleri sebeplerinin argümanları arasında, maske takmanın karbondioksit zehirlenmesi riskini arttırdığı yönünde idi. Bilim insanlarıysa bu konu hakkında yapmış olduğu araştırmalar ve analizler sonucunda bu bilginin doğru olmadığı kanısına vardı.

Yapılan araştırmalar ve analizler sonucunda bilim insanlarının açıklamalarına göre pandemiden bağımsız olarak akciğer rahatsızlığına sahip olan kişilerin bile oksijen kalitesi ve miktarı açısından bağımsız olarak maske takmalarında almış oldukları oksijenin ve vermiş oldukları karbondioksitin vücuda bir zarar vermediğini ve sorunla karşılaşmadığını ortaya koyuyor. Bilim insanları, maskelerin insanları nefes alınamaması sebebiyle öldürdüğü yönündeki bilgilerin asılsız olduğunu ve doğruyu yansıtmadığını vurguluyor.

Miami Üniversitesi’nden başarılı doktor Micheal Campos, yapmış olduğu açıklamalarında “Çok ciddi akciğer sorunları yaşayan insanlarda bile etkilerin çok minimal olduğunu yaptığımız çalışma ile gösterdik” sözlerine yer verdi. Bununla beraber maskelerin nefes alınıp verilmesinde bir problem yaratmadığını vurguladı.

Bunun yanı sıra araştırmacılar, hem sağlıklı bireylerden hem de bununla beraber kronik sorunları olanların bir araya getirildiği iki grup oluşturularak çalışmalar başlatıldı. Bunun sonucunda her iki grubun da maske kullanımında kanlarındaki oksijen ve karbondioksit değerlerinin değişimleri analiz edildi.

Ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında ise, maske kullanımının risk oluşturmadığını da net bir şekilde ortaya koyuyor.

 

 

 

İlişkili Yazılar