Google Meet’e Tartışma Odaları Özelliği Geliyor

Google’ın video konferans servisi olarak sunulan Google Meet, kitlesine yepyeni bir özelliği sunmaya hazırlanıyor. Google Meet servisine gelecek olan özelliğin ise tartışma odaları olacağı belirtildi.

Koronavirüs pandemisi sebebiyle video konferans servisleri oldukça yoğun talep görmeye başladı ve bu tür hizmetleri sunan şirketler de servislerine yepyeni özellikleri ekleyerek kullanıcı kitlesinin daha iyi noktalara ulaşmasına olanak sağlıyor.

Bu noktada adından en çok söz ettiren servislerden birisi de bilindiği gibi Google firmasının video konferans servisi olan Google Meet oldu. Google Meet’in yeni gelen tartışma odaları eklentisi, ilk olarak G Suite Enterprise for Education kullanıcılarına sunulmuş olacak. Bunun yanı sıra bu özellik sayesinde öğretmenler ve eğitimciler, sınıflarını projeler veya odak tartışmaları için daha küçük gruplara ayırabilecekler.

Tek oturumla beraber tam 100 tartışma grubunun oluşturulabileceği bu eklenti kaç tartışma odasının oluşturulmasına karar verildiği an da Google, insanları rastgele şekilde odalarda gruplandırmaya başlayacak. Lakin kullanıcıların istememesi durumunda yöneticileri, insanları farklı gruplara da ekleyebilecekler. Bunun yanı sıra yöneticiler, kontrol etmek amacıyla gruplar arasında sıralı olarak geçiş yapabilecekler.

Gelecek olan özellikteki tartışma odaları eklentisi, kısa bir süre içerisinde kullanıcılar için de kullanılabilir hale gelmiş olacak. Öte yandan Google’ın yaptığı açıklama ile beraber bu özellik, bu yıl içerisinde eklenmeye başlayacak.

COVID-19 pandemisi süresince en fazla kullanılan servislerden olan video konferans serivisi Zoom, uzunca süredir tartışma odaları eklentisini kullanıcılarına halihazırda sunuyordu. Ancak Google, bu hamlesiyle beraber Zoom’u yakalamaya çalışıyor demek mümkün. Öte yandan Zoom’da Google Meet’in aksine 100 odaya değil 50 yalnızca 50 odaya kadar bölünebiliyor. Bu durum ise Google Meet’in daha fazla kullanılacak olmasına sebebiyet verecek gibi duruyor.

 

office 2019 pro satın al

İlişkili Yazılar