Android 11 İşletim Sistemine Yeni ve Bir O kadar Önemli Özellik Geliyor

Android 11 işletim sistemi için yeni ve bir o kadar önemli bir özelliğin varlığı ortaya çıktı. Öte yandan bu özellikle beraber, arka planda kendi kendine çalışan ve RAM’e yük olan uygulamaların dondurulmasını sağlıyor. Böylelikle Android 11 işletim sistemine sahip olan cihazlar, çok daha uzun kullanım sürelerini görebilecekler.

Akıllı telefonların en büyük problemlerinden birisi bataryaların hızlı bir şekilde boşalması diyebiliriz. Bununla beraber akıllı telefonlara her geçen gün eklenen yeni özellikler bataryaların daha hızlı bitmesine ve kullanıcıların birçok işinin yarım kalmasına sebebiyet verebiliyor. Öte yandan bu konuda yazılım desteklerinin yardımıyla Google, Android 11’le çalışacak telefonlar için yepyeni bir özelliğin geldiğini dile getirdi.

Google firmasının Android 11 işletim sistemi için hazırlamış olduğu bu yepyeni özellik, önbellekte bulunan bir uygulamanın sistemin arka planında çalışmasını engelliyor. Böylelikle dondurulan uygulama, CPU döngüsü içine girmezken bununla beraber cihazın bataryasında ek güç tüketimine yol açmıyor, RAM’in ekstradan çalışmasını engelliyor. Bunun telefondaki tüm uygulamalar için yapılabileceğini varsaydığımızda, Android telefonların telefondaki kullanım sürelerini ciddi anlamda artıracağını dile getirmek mümkün.

Öte yandan gelen bu özellik, Android 11’in ikinci beta sürümünde kendinden söz ettirmişti. Geçtiğimiz tarihlerde kaynak kodlarda yer alan bu önemli özellik, artık kullanıcılara sunulmuş görünüyor. Ayrıca bir Reddit kullanıcısının vermiş olduğu bilgilere göre bu özellik varsayılanda açık olarak gelmiş görünüyor. Bunun yanı sıra dileyen kullanıcılar, bu önemli özelliği kapatarak normal kullanıma da devam edebilmekteler.

Gelen bu özellik, amiral gemisi Android cihazların kullanıcıları için pek tercih edilecek gibi durmasa da, bu tür bir özellikle dondurulan uygulamalar, yeniden açılmak istenildiğinde kısa bir süreye ihtiyaç duyabilir. Öte yandan bu özellikle beraber bütçe dostu veya orta segment birçok cihaz kullanıcısı, uygulamaları dondurarak daha uzun kullanım sürelerine ulaşabilecek gibi duruyorlar.

 

coreldraw satın al

İlişkili Yazılar