Spotify, Yayın Lisansı İçin RTÜK’e Başvurdu

RTÜK tarafından geçenlerde yapılan açıklamalara göre Spotify, yasal süre sonlanmadan RTÜK’e yayın lisansı adına başvuruda bulundu. Böylelikle Spotify’ın Türkiye’de erişim engeline takılma ihtimali sonlanmış oldu.

Geçtiğimiz günlerde RTÜK, resmi web sitesi üzerinden yayınladığı bir uyarıyla beraber Spotify dahil toplamda dört web sitesine lisans sahibi olmadıklarını konusunda uyardı. Bunun sonucunda bu dört web sitenin lisans sahibi olmaları için 72 saatlerinin olduğunu dile getiren RTÜK, söz konusu süre ermeden kısa bir süre önce Spotify başvuruda bulundu.

Önceki haberimizle beraber sizlere RTÜK’ün Spotify’ın Stockholm’deki birimiyle iletişimde bulunduğunu ve lisans konusunda gereklilikleri aktardığını dile getirmiştik. Bununla beraber Spotify’ın da lisans alması konusunda ve Türkiye’de bir temsilcilik açmayı kabul ettiğini öğrenmiştik. Bu noktada ilk resmi açıklama RTÜK tarafından geldi.

Twitter üzerinden yapılan açıklama ile beraber “Spotify, 72 saatlik sürenin dolmasına dört saat kala lisans için RTÜK’e resmen başvurdu…” ifadelerine yer verildi. RTÜK’ten gelen açıklama ile beraber, böylelikle Türkiye’deki Spotify kullanıcılarının içlerinin de rahatladığını söylemek mümkün.

Öte yandan konuyla ilgili RTÜK tarafından yapılan açıklamada: “Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre içerisinde müracaatını yapmıştır.” Sözlerine yer verildi. Bunun neticesinde Spotify’ın Türkiye’deki erişim engeline takılma durumu ortadan kalkmış oldu.

 

 

eset nod32 satın al

İlişkili Yazılar