Zoom, 4 Aşamalı Uçtan Uca Şifrelemeye Geçiyor

Pandeminin başlamasıyla beraber büyük bir kitleye ulaşan Zoom, uçtan uca şifrelemeye yolunda birkaç adım atacak. Öte yandan bu süreç 4 aşamayla gerçekleştirilecek.

Koronavirüs salgının başlamasıyla beraber en çok kullanılan uygulamalardan birisi olmayı başaran Zoom uygulaması, gelen taleplerle beraber birçok yeniliği de kullanıcısına sundu. Bununla beraber oldukça hızlı bir büyüme yakalayan Zoom, sürekli olarak güncelleme ve geliştirmeler yapmak için çalışıyor.

Genellikle ders ve toplantı gibi grupsal olarak yapılan iletişimlerin gerektiği konularda oldukça fazla tercih edilen bu program, şimdiyse uçtan uca şifreleme ile daha güvenli bir hale gelmiş olacak. Bunun yanı sıra dört aşamalı bu sistemin faaliyet verme süreci bugün yapılan Zoomtopia etkinliğinde dile getirildi.

Zoomtopia etkinliği ile beraber sınıflar ve etkinlikler adına yepyeni bir entegre platformunu açıklayan geliştiriciler, bunun yanında Zapps ile beraber üçüncü parti birçok uygulamanın da Zoom içerisinde kullanılabilmesine olanak tanıdı. Ayrıca mahremiyet ve bununla beraber gizlilik konusunda da oldukça önemli adımlar atılırken, uçtan uca şifreleme de beraberinde uygulamaya ekleyeceklerini dile getirdiler.

Uçtan uca şifreleme sistemini uygulamaya geleceğine dair birçok açıklama ve bilgi bulunuyordu. 2020 yılının başlarına doğru uygulamanın sadece ücretli kullanıcıları için bu hizmetin sunulacağı söylenmekteydi. Bu söylentiler sonucunda bu durum birçok tartışmayı da beraberinde getirmişti. Daha sonrasında ise  sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra güvenlik uzmanlarının da beraberindeki baskıları sebebiyle geliştiriciler, bu açıklamalar üzerine geliştiriciler geri adım atarak bu özelliği tüm kullanıcılara sunacaklarını açıkladılar.

Tüm bunların yanı sıra Zoom kullanıcıları, ekranın sol üst kısmına baktıklarında yeşil bir kalkan gördüklerinde uçtan uca şifrelemenin aktifleştirildiğini görmüş olacaklar. Öte yandan bu önemli özellik ise gelecek hafta kullanılabilir hale gelecek.

autocad lt satın al

İlişkili Yazılar