Dünya Ülkeleri ve Sağlıklı Beslenme


Dünya Ülkeleri ve Sağlıklı Beslenme

 

Sağlıklı beslenmek günümüzün en büyük sorunlarından birisidir. Dünya üzerinde milyonlarca insan obezite gibi kötü beslenmeden kaynaklı hastalıklarla mücadele ediyor. Bu yazıda farklı dünya ülkelerinde, farklı kültürlerden insanların sağlıklı beslenmek adına uyguladıkları beslenme şekillerinden bahsedeceğiz.

 

Fransa’da Yemekler Yavaş Yenilir

 

 

Yemeklerinizi yavaş yediğinizde ve Fransa’daki pek çok insanın yaptığı gibi tadını çıkardığınızda, bu özellikle erkekler için daha az kalori demektir. Bu yüzden acele etmeyin ve arkadaşlarınızla güzel ve uzun bir yemeklerinizin tadını çıkarın.

 

 

 

Japonya’da Yemekler Küçük Porsiyonlarda yenir.

 

 

Daha küçük porsiyonlar daha az kalori anlamına gelir. Yapılan araştırmalara göre fazla kilolu ve daha az sağlıklı insanlar, diğer insanlara göre daha büyük porsiyonlarda yemek yiyorlar. Bu da büyük porsiyonlarda yemek yiyen insanların obezite gibi hastalıklara yakalanma ihtimalinin diğer insanlara göre yüksek olduğunu gösteriyor. Yemeklerde bol su ve çorba ile yapılan başlangıç daha az yemenize yardımcı olacaktır. Japonlar küçük porsiyonlarda yemek yemelerinin yanı sıra çok fazla kırmızı et tüketmiyorlar. Araştırmalar bunun iyi bir şey olabileceğini gösteriyor.

 

 

 

Hindistan ve Baharatlı Yemekler

 

 

Hint yemekleri zerdeçal, köri, zencefil ve kakule gibi otlar ve baharatlarla doludur. Bunlar ın içerisinde antioksidanlarla ve sizin için yararlı olan diğer bileşenler vardır. Ayrıca acı olduklarından dolayı daha az yemenize yardımcı olabilirler.

 

Akdeniz Ülkelerinin Yeme Kültürü

 

 

Akdeniz’de pek çok kültür ve yeme alışkanlığı vardır. Bu yemek kültüründe geleneksel Akdeniz diyetinin kalp hastalığı ve kanser riskini azalttığı araştırmalarca gösterilmiştir. Bolca meyve ve sebze tüketilen ak denizde etten çok balık yenilmektedir. Ve tabii ki, her şeyi “iyi yağ” içeren zeytinyağında yaparlar.

 

Norveç’in Fermente Yemekleri

 

 

Bazı yiyecekleri uzun süre suda, tuzda veya farklı baharatlarda bekletirseniz kimyası ve tadı değişir. Bu olaya fermantasyon adı verilir. Fermente edilmiş gıdalar doğal bir probiyotik (sindirimden ruh halimize kadar her şeyimizi etkileyen yararlı bakterilere probiyotik denilir.) kaynağıdır. Norveç’te alabalıkları bir yıl kadar süreyle fermente ederler ve pişmemiş olarak yanında bol sebze ile servis ederler.

 

 

 

Kore’de Çeşitlilik

 

Kore’de bir restorana gittiğinizde size sebze turşusu, çorba, köfte, fermente lahana (kimchi), et, yumurta ve balık servis edilebilir. Üstelik hepsini tek bir öğüne sığdırırlar. Farklı yiyecekler ve sağlıklı yiyecekler sadece ilginizi çekmekle kalmaz aynı zamanda vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bileşenleri tek bir öğünde almanızı sağlar. Ancak çok fazla çeşitlilik, çok fazla yemenize de neden olabileceğinden porsiyonlarınızı küçük tutmaya dikkat etmelisiniz.

 

 

 

İsveç’in Ekmekleri

 

 

İsveç’te yaygın olarak tam tahıllı çavdar ekmeği tüketilir. Kan şekeri seviyenizi beyaz ekmek kadar yükseltmediğinden ve ayrıca daha fazla lif içerdiğinden beyaz ekmekten daha sağlıklıdır. Yüksek lif oranı ise sindiriminize yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

avast satın al

İlişkili Yazılar