İnternet üzerinden pasif gelir elde etme yöntemleri nelerdir?


Pasif gelir nedir? İnternet üzerinden pasif gelir elde etme yöntemleri nelerdir?

Pasif gelir nedir?

Pasif gelir olarak adlandırılan gelir türü en kısa tabiri ile sürekli olarak emek göstermeden elde edilen kazançtır. Bu kazanç ilk başlarda ciddi emek gerektirir daha sonralarda ise herhangi bir emek gerektirmez. Yani bir sistem oluşturarak bu sistemden kazanç elde etme durumu pasif gelir olarak adlandırılır. Pasif gelirin aksine aktif gelir ise sürekli olarak emek isteyen bir kazanç türüdür. Örneğin bir çalışanın mesai saatinde kazandığı ücret aktif gelir olarak tanımlanır. Bunun aksine bir kişinin evini kiraya vererek kiradan gelir elde etmesi ise pasif gelir olarak tanımlanır.

Elbette pasif gelir elde etmenin çok fazla yolu vardır. Örneğin internet üzerinden de pasif gelir elde edilebilir. Peki internet üzerinden pasif gelir elde etme yöntemleri nelerdir?

İnternet üzerinden pasif gelir elde etme yöntemleri nelerdir?

  • İnternet sitesi açmak

Bir internet sitesi açmak internet ortamında kazanç sağlama yöntemlerinden biridir. İnternet sitesine kullanıcılar için uygun içerikler oluşturmanız durumunda gelir elde etmiş olursunuz. Tabi bu gelir türü aktif gelir olacaktır. Bu nedenle pasif gelire uygun bir web sitesi açmalısınız. Örneğin bir blog yazısı içeren bir web sitesi açmanız durumunda o blog üzerinden sürekli olarak kazanç sağlarsınız. Bu pasif gelir elde etme adına kolay bir yol olmasa da en bilindik yöntemlerden biridir. Eğer internet sitesi açmayı düşünüyorsanız öncesinde iyi bir araştırma yapmalısınız. Aksi taktirde emekleriniz boşa gidebilir.

  • Youtube kanalı açmak

Youtube kanalı açmak da internet sitesi açmak gibi bir pasif gelir elde etme yöntemdir. Açacağınız Youtube kanalından pasif gelir elde etmek istiyorsanız paylaşacağınız video içeriklerini buna uygun hazırlamalısınız. Çok çok ilerilerde bile izlenecek bir video içeriği oluşturmanız o içerik sayesinde sürekli olarak gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Bu da haliyle size pasif gelir sağlayacaktır. Ancak bu yöntemin de kolay olmadığını söylemek isteriz.

  • Mobil uygulama yayınlamak

Mobil uygulama yayınlamak, pasif gelir elde etme yöntemlerinden en zor olanlarından biridir. Nedeni ise bir mobil uygulama yazabilmek için iyi bir kodlama becerisine sahip olmanız gerekmesidir. Ancak mobil uygulama yazacak kadar kodlama bilgisine sahip değilseniz mobil uygulamayı ücretini ödeyerek yazdırabilirsiniz. İstediğiniz mobil uygulamayı bir yazılım şirketine başvurmanız durumunda yazdırabilirsiniz. Sadece bir kez ücret ödedikten sonra uygulamayı online mağazalarda yayınlar ve sürekli olarak pasif gelir elde edebilirsiniz.

  • E-kitap yazmak

E-kitap yazmak için bir bilgi birikimine sahip olmasınız. Bu bilgi birikimi sizin uzmanlık alanınız olabilir. Bu uzmanlık alanınız hakkında okurların ihtiyaç duyabileceği bilgileri ilgili e-kitap içerisinde verebilirsiniz. Vereceğiniz bu bilgiler eğer yeterli ilgiyi görürse e-kitabınız ciddi satış rakamlarına ulaşacaktır. Siz de bu e-kitabın sürekli olarak satışını yaparak pasif gelir elde etmiş olacaksınız.

  • Ürün oluşturma ve satış ortaklığı

İnternet üzerinden satabileceğiniz bir ürün oluşturmak ve satışını yapmak aktif gelir olarak adlandırılabilir. Ancak bu gelir tipinin pasif gelir olarak tanımlanması için ilgili ürünün farklı bir kişi tarafından satılması gerekir. Yani satış ortaklığı ile ürün satmanız durumunda bir pasif gelir elde edersiniz. Satış ortaklığı ürününüzü başka bir kişinin satması ve komisyon alması olarak adlandırılabilir.

  • Eğitim videosu hazırlama

İnternet ortamında eğitim videolarının popüler olduğu bilinmektedir. Siz de uzman olduğunuz bir konu hakkında eğitim videosu çekerek bu eğitim videosunu internet üzerinden satışa çıkarabilirsiniz. Satışa çıkaracağınız bu eğitim videosu üzerinden pasif gelir elde etmiş olursunuz. Eğitim videosu pasif gelir elde etme yöntemlerinden e-kitap yazma konusuna benzerlik gösterir.

 

office 365 satın al

İlişkili Yazılar