Sosyal medya algoritmaları nasıl çalışıyor?


Sosyal medya algoritmaları nasıl çalışıyor?

Günümüzün en popüler uygulamaları arasında sosyal medya uygulamaları yer alıyor. Neredeyse hepimiz bu sosyal medya uygulamalarını kullanıyoruz. Peki bu sosyal medya uygulamaları nasıl oluyor da bize uygun içerikler gösteriyorlar. Sosyal medya uygulamalarının algoritmaları nasıl çalışıyor?

Kullanıcı verileri ile havuz oluşturma

Tüm sosyal medya uygulamaları belli bir veri havuzu oluşturur. Bu veri havuzunda tüm üyeler hakkında bilgiler bulunur. Bu bilgiler çok fazla sayıda parametreden oluşur. Kullanıcıya içerikler bu parametreler aracılığıyla gönderilir. Özellikle sosyal medya uygulamalarının takipçi işlemleri bu havuz üzerinden işlenir. Havuz oluşturulmasının temel amaçlarından biri verileri daha fazla parametreye ayırmak ve daha hızlı kullanmaktır. Sosyal medya uygulamaları da hızlı işlemler yapmak zorunda olduğu için bu verileme işlemini yapar.

Sosyal medya siteleri bu havuzu hazırlarken kullanıcı eylemlerini incelerler. En basit örneği olarak bir kullanıcı sürekli olarak bilgi içerikli hesapları takip ediyorsa bu, kullanıcının bu tarz içeriklere önem verdiğini gösterir. Algoritmalar da bu kullanıcıya bilgi içerikli gösterimler yapar. Bu sayede kullanıcı odaklı içerikleri sosyal medyada göstermiş olur.

Toplum geneline yönelik içerikler gösterme

Sosyal medya sitelerinin veya uygulamalarının algoritmalarına baktığımızda bu algoritmaların belli bir topluma özgü de olduğunu görürüz. Yani kullanıcılara gösterilen içerikler belli bir topluma hitap edebilmektedir. Bunun en basit örneği dil ve bölge ayırmasıdır. Sosyal medya uygulamaları kullanıcılara seçtikleri dillere veya bulundukları yere göre içerikler gösterir. Örneğin Türkçe dilini seçmiş bir kullanıcı Çince dilindeki içerikleri çok nadir görür. Bu durum Çince dilini seçmiş biri için de aynı şekilde ilerlemektedir. Bölge yani ülke özelliği de bu şekilde işlemektedir. Kullanıcı genel olarak kendi ülkesine ait içerikleri kendi sosyal medya bölümünde görür. Tabi sosyal medya siteleri bu gibi basit algoritmaların çok çok üstünde algoritmalara sahiptir.

Belli periyotlarda popüler olan sıra dışı içerikler gösterme

Bazı zamanlarda sosyal medyada bir içeriğin popüler olduğunu görürüz. Bu içerik algoritma tarafından özel olarak çokça parametreye bağlı olarak gösterilir. Bu tarz popüler içerikler çok fazla etkileşim alır ve sosyal medyada yaygınlaşır. Bazı algoritmalar çok eski yıllarda atılmış bir içeriği bile popüler hale getirebilmektedir. Bu algoritmaların bu özelliği tam olarak nasıl kullandığı tam olarak bilinmemektedir.

Etkileşim oranına göre içerik gösterimi

İnternet ortamında bir içeriğin çok fazla etkileşim alması bu içeriğin kısmen kaliteli olduğu anlamına gelir. Algoritmalar da bu durumu kullanarak çok fazla etkileşim almış içerikleri daha da yaygınlaştırmaya çalışırlar. Özellikle benzersiz içeriklerde karşımıza çıkan bu durum bir içeriğin popülerleşmesi ve kalıcı olmasında büyük rol oynar. Bu durumun aksine içeriğin etkileşiminin az olması içeriğin kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Bunun nedeni ise içeriğin paylaşıldığı hesabın yeterli etkileşimi alacak kapasitede olmamasıdır.

Takip ve takipçi sistemi

Sosyal medya uygulamaları bazı takipçi sistemlerine sahiptirler. Özellikle Instagram ve Facebook tarzı sosyal medya uygulamalarında hepimizin takip ettiği hesaplar veya kişiler vardır. Sosyal medya, kullandığı algoritmalar sayesinde bize bu takip ettiğimiz hesapların içeriklerini göstermektedir. Kimi zaman da bu takip ettiğimiz kişilerin takip ettiği hesapların içerikleri karşımıza çıkabilmektedir. Özellikle bazı içeriklerin yaygınlaşması için bu özelliği kullanan sosyal medya uygulamaları, bu sayede kullanıcıya çeşitli içerikler göstermektedir.

office 2019 mac satın al

İlişkili Yazılar