Silikon Vadisi nerededir, neden teknolojinin merkezi olarak bilinmektedir?


Silikon Vadisi nerededir, neden teknolojinin merkezi olarak bilinmektedir?

 

Silikon Vadisi nerededir?

Silikon Vadisi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde ve aynı zamanda da San Francisco Körfez bölgesinin kuzeyinde bulunan bir yerleşkedir. İleri düzey teknolojiye, yeni çağ bilimlerine ve dünya devi şirketlere ev sahipliği yapan Silikon Vadisi, coğrafi olarak Canta Clara Vadisi‘nde bulunur. Silikon Vadisi’nde bulunan şirketler dünya çapında hizmet veren ve dünya sermayesini elinde bulunduran şirketlerdir.

  • Apple
  • eBay
  • Facebook ve
  • Tesla

gibi yüzlerce şirket Silikon  Vadisi’nde aktif olarak merkez hizmet sunmaktadırlar. Bu büyük çaplı şirketlerin Silikon Vadisi’ni tercih etmelerinin temel nedenlerinden biri bölgenin yatırımcı ve üreticileri bir araya getirmesidir. Yeni bir ürün ve teknolojik gelişimi destekleyen onlarda yatırımcı ve fonlayıcı, Silikon Vadisi’nde çalışmalar yürütmektedir. 2016 güncel verilerine göre 300 binden fazla şirket çalışanı Silikon Vadisi’nde bulunmaktadır.

 

Silikon Vadisi ismi nereden gelmektedir?

Silikon Vadisi, ismini silikon tabanlı MOSFET ve Yonga geliştirmesinde uzmanlaşmış büyük firmaların burada hizmet vermesinden alır. Vadi, günümüzde FORTUNE 1000 listesindeki 40’dan fazla şirketin genel merkezidir. Ayrıca onlarca start-up projesini de bünyesine bulunduran Silikon Vadisi dünya teknolojik gelişiminin ana merkezi olarak bilinir. Mikrobilgisayar ve entegre devre sistemleri Silikon Vadisi’nde icat edilmiştir.

 

Silikon Vadisi dünyada neden tektir?

Silikon Vadisi dünya üzerindeki en büyük teknoloji yerleşkesidir. Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde bu tarz teknoloji merkezleri kurulmaya çalışılsa da başarıya ulaşılamamıştır. Silikon Vadisi, dünya ekonomik yoğunlaşması ve üretim birimleri merkezi olan ABD’de bulunmaktadır. Bu denli büyük bir oluşum olan Silikon Vadisi’nin ekonomik açıdan güçlü bir bölgede bulunması gerekir. Bu sebeple ABD, Vadiye ev sahipliği yapmak için en doğru ülkedir. Ayrıca bölgede bulunan şirketler merkezlerini farklı bir yere taşıyarak risk almak istememektedirler. Bu nedenle bölge dünya üzerinde tek olarak hizmet vermektedir.

 

Bölgenin büyükleri Stanford Üniversitesi’nden mezun

Silikon Vadisi’nde hizmet veren birçok şirketin yöneticisinin Stanford Üniversitesi’nden mezun kişiler olduğu görülmektedir. Haliyle burada bir şirket için çalışmakta veya şirket olarak hizmet vermekte olan kişiler Stanford Üniversitesi’nin değerini bilmektedir. Silikon Vadisi’ndeki şirketler, çalışanlarının CV’lerinde Stanford Üniversitesi yazmasının onlara büyük bir katkı sağlayacağını söylemektedir.

 

Çalışanların maaşları ne kadar?

ABD’de bulunan Silikon Vadisi, dünya üzerindeki en yüksek maaşlara sahip şirket çalışanlarına sahiptir. Büyük şirketler çalışanlarından en verimli hizmeti alabilmek için maaş konusunda cimri davranmamaktadırlar. Her şirket kendi maaş politikasını uygular ancak çoğu şirkette orta düzey çalışanlar maaşlarını yıllık olarak alırlar. Bu yıllık maaşlar kimi şirketlerde 80 bin dolara kimi şirketlerde ise 150 bin dolara ulaşabilmektedir. Kademeli üst düzey çalışanların ise 200 bin dolar ve üzeri maaş aldıkları bilinmektedir. Bu maaşlara ek olarak çoğu şirket konaklama, ulaşım ve günde 3 öğün ücretsiz yemek hizmeti de vermektedir. Bu yüksek maaş oranları nedeni ile çoğu çalışan, Silikon Vadisi’ni kendine hedef olarak belirlemiştir.

office 2016 satın al

İlişkili Yazılar