Cloudflare Nedir? Cloudflare Kurulumu Nasıl Yapılır?


Cloudflare Nedir? Cloudflare Kurulumu Nasıl Yapılır?

 

Dünya devi internet sitelerinin bile arkasında yer alan koruyucu meleği Cloudflare’yi mutlaka duymuşsunuzdur. Ücretli ve ücretsiz planlarla saldırılara karşı koruyup siteyi hızlandırarak kısa sürede ismini duyurmuştur. Cloudflare nedir? Cloudflare kurulumu nasıl yapılır? Sorularınız için en detaylı cevapları vereceğiz.

 

 

Cloudflare Nedir? Cloudflare Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ücretsiz Cloudflare sürümü pek çok kimse tarafından yaygın olarak internet sitelerinde kullanılmaktadır.

Cloudflare Nedir?

Kullanıcı ile bağlanmak istediği sunucu arasında konumlanan Cloudflare, sunucuya varmadan önce kullanıcıyı analiz eder, niyetini ve amacını tahlil ederek bir yönlendirme yapar. Eğer kötü niyetli bir kullanıcı ise yani spam veya DDoS amaçlıyorsa sunucuya varamadan bloklanır. Eğer iyi niyetli doğru kullanıcıysa ağ bağlantısını optimize ederek çok daha hızlı ve güvenilir(SSL) ulaşmasını sağlar.

 

Yazılım literatüründe CDN kavramı altında incelenir. Cloudflare gibi pek çok CDN servisi vardır. Ancak ücretsiz bir şekilde bu hizmeti sunan nadir profesyonel hizmetlerden birisi olmasıyla çok yüksek kullanım oranına sahiptir.

 

Dünyada 180’den fazla veri merkezi bulunmasıyla farklı lokasyondan gelen bağlantıları bile sunucuya oldukça hızlı iletebiliyor.  Ayrıca SSL sertifikasına sahip olmayan alan adları için de ücretsiz SSL hizmeti sunarak Google’ın gözüne girmenizi sağlıyor.

Cloudflare ile DDoS Saldırılarından Korunmak

Cloudflare ücretli ve ücretsiz versiyonlarında özgürce kullanabileceğiniz Firewall seçeneğini sunuyor. Yönetim panelinden derecelendirebilendireceğiniz güvenlik hassasiyetine göre olası şüpheli istekleri sorguya tabi tutan Cloudflare, yüksek saldırılarda “Saldırı Altındayım” butonu ile güvenli bir ağ yapısına kavuşmanızı sağlar.

Neden Cloudflare Kullanılmalı?

 • Hosting paketiniz yeterli DDoS, hız, SSL sunmuyorsa kullanabilirsiniz.
 • İngilizce site için Türkiye lokasyonlu bir hosting kullanıyorsanız mutlaka Cloudflare gibi CDN servisi kullanmalısınız.
 • SEO kriterlerine önem veriyorsanız dosya sıkıştırması ve pek çok detay için Cloudflare kullanmalısınız.
 • Özellikle WordPress ile yüksek uyumluluk gösterir.
 • PageSpeed ve GTmetrix puanlarınızı yükseltir.

 

Cloudflare Kurulumu Nasıl Yapılır?

 1. Cloudflare sitesine girerek kayıt olunuz.
 2. Ardından üye girişi yaparak Cloudflare hesabı oluşturunuz.
 3. Çıkan bölüme internet sitenizin adresini girebilirsiniz.
 4. Scan DNS Records bastığınızda NS sunucularını arayacak.
 5. Yaklaşık 60 dakika boyunca tarama yaparak kurulum tamamlanacak.
 6. Continue diyerek diğer adımları geçebilirsiniz.
 7. Ana ekrana ulaştığınızda NS uyumunun olup olmadığı görüntülenecek. Eğer NS güncellemesini yaptıysanız kısa süre içerisinde tebrikler yazısını görüntüleyeceksiniz.

Cloudflare WordPress Kurulumu

WordPress’in en güzel taraflarından birisi de eklenti modülünün bulunmasıdır. Cloudflare resmi eklentisini panel üzerinden yükleyerek Cloudflare yönetim panelini ekranınızdan görüntüleyebilirsiniz.

 

Cloudflare sitesine gitmeden sitenizdeki ziyaretçi akışını, kullanılan bant genişliğini ve önbellek kayıtlarını görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Cloudflare Nasıl Kullanılır?

Cloudflare kolay kullanım arayüzü ile diğer CDN servislerine göre daha esnek kullanılabilmektedir.

CloudFlare CDN neden daha hızlıdır?

Dünyanın hemen hemen her yerinde bir veri merkezi bulunan Cloudflare, site üzerine gelen trafik lokasyonunu saptayarak en yakın sunucuya yönlendirerek süreci hızlandırır. Anycast teknolojisi olarak adlandırılan bu yöntem, yükleme süresini minumum hale getirir.

CloudFlare yeterince güvenli mi?

Trafik yönetimi konusunda oldukça profesyonel algoritmaya sahip olan Cloudflare, gelen tüm trafiği hızlıca tasnif ederek yönlendirir.

 

 

 

windows 8.1 satın al

İlişkili Yazılar