Evden Çalışma Verimliliğini Arttırma


Evden Çalışma Verimliliğini Arttırma

Teknolojik nitemlerden en güzeli de işlerimizi evlere taşıyabilecek iletişim kolaylığı sağlamasıdır. Home office, freelance veya remote ne olursa olsun evden çalışmanın pek çok kolaylığı ve zorluğu söz konusudur. Evden çalışma verimliliğini arttırma yollarıyla sizler de kazançlarınızı ve rahatınızı katlayabilirsiniz.

 

Evden Çalışma Verimliliğini Arttırma

Teknoloji sadece bizlere kolaylık sağlamıyor aynı zamanda çok sayıda uyaranla odağımızı üzerine çevirmeye çalışıyor. Bu durumda bizleri işlerimiz üzerinde çalışırken kesintiye uğramamızı, yavaşlamamızı sağlıyor. Dikkat etmemiz gereken hususlarla bunun üstesinden geleceğiz ve verimliliğimizi arttıracağız.

Planlama Yapmak

İşlerimiz hususunda planlama yapmak bizleri çok büyük bir karar verme sürecinden kurtarır. Planlama konusunda çok fazla teknik söz konusudur.

 • Duvar Takvimi: Tüm günlerin ve ayların yazılı olduğu bir takvim sayfasını duvara yapıştırın ve planlamalarınızı ölçün. Planlarınızın gerçekleştiği günlerin üzerine çarpı atınız.
 • Todo List: Yapılacaklar listesi iyi bir tekniktir. Bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza kurarak hızlıca kullanabilirsiniz. Diğer bir yandan basitçe postitler ile duvarınızı todo list hazırlayabilirsiniz.
 • Yazılım Takvimleri: Google docs, Monday, Google Sheets gibi kavramları araştırarak çeşitli planlama yazılımlarını edinebilirsiniz.

Odaklanmak

Odaklanmak işlerimiz üzerinde bilhassa üzerinde durmamız gereken konudur. Verimliliği zedeleyen hususları hayatımızdan çıkarmalıyız.

 • Günün kaosunu önemliden önemsize sıralayarak odaklanılacak hacmi azaltabiliriz. Acil ve önemli işlerden başlayarak önemsize doğru bitirmeye çalışın. Böylelikle stres ve odak problemini minimuma indirebilirsiniz.
 • İşlerinizi ertelemek ve geç bitirmek de odaklanma problemine zamanla evrilir. Dinç hissetmediğiniz sabahlar bir fincan kahve ile zinde olabilirsiniz. Gün için hazırladığınız planlama ve aciliyet sıralamasına uyarak hiçbir ertelemeye gitmeksizin işlerinizi bitirmeye çalışın.
 • Odaklanmayı güçlendiren besin motivasyondur. İşlerinizi bitirdikten sonra gelecek rahatlamayı ve sonrasında yapacaklarınızı hayal ederek kendinizi motive edin.
 • Gün boyunca yaptıklarınızı planlayın ve hatalarınızı analiz ederek dikkat dağıtıcı nesneleri hayatınızdan çıkarın.
 • Çalışma ortamınızın, masanızın mümkünse pencere görmeyen hatta duvar gören bir yer olmasını seçmeniz sizi daha iyi odaklanmaya itecektir.
 • Yalnızca dışarıdan gelen uyaranlar değil içsel sesiniz de sizleri kötü bir karamsarlığa iterek işlerinizden koparabilir. Kafanıza takma huyunuz varsa mutlaka bir psikiyatri ile görüşünüz.
 • Odaklanma tekniklerini araştırarak kendinize uygun yöntemleri uygulayabilirsiniz: Pomodoro, 20/80 kuralı, brain food musics
 • Çalışma ortamınızda telefon, televizyon gibi dikkat dağıtıcı nesneleri bulundurmayın yahut minimize edin. Örneğin sosyal medya uygulamalarını ve sizi meşgul eden oyun, uygulama vs. kaldırarak işleriniz bittikten sonra, geceleri kısa süreliğine yükleyerek gün içerisinde zaman kazanabilirsiniz.
 • Yapamıyorsanız atlayın ve diğerlerine göz atın. Anlayamadağınız, yapamadığınız işler üzerinde saatlerinizi harcamak zorunda değilsiniz.

Daha Fazla Oku – Daha Fazla Öğren

Evden çalışma verimliliğini arttırma hususunda en önemli gıdalardan birisi de yeni şeyler öğrenmektir. Örneğin çalışmalarınız arasına, başlangıcına veya sonuna kitap okuma etkinliği ekleyerek zihninizi zinde tutabilir, kendinizi çalışma konusunda daha motive hissedersiniz.

Elbette sadece kitap okuma değil; satranç, dört işlem yarışması, kelime bulmaca gibi farklı uygulamalar da yapabilirsiniz.

Evden Çalışmak

Evden çalışma denildiğinde yalnızca yaşadığınız mekan olarak düşünmeyin. Kütüphanede, co-working alanlarında ve kafede işlerinizi yürütmek de evden çalışma kavramına örnek olarak verilebileceğini belirtmeliyiz. Zaman zaman motivasyonunuzu yüksek tutmak için bu mekanlar arasında geçiş sağlayabileceğinizi aklınızda tutmalısınız.

Rahat Hissetmek

Buradaki rahat hissetme kavramını abartarak verimliliğinizi zedeleyecek kadar rahatlamaktan uzak durun. Temelde çalışmalarınız üzerinde alabileceğiniz en iyi rahatlamayı oturduğunuz koltuk ve çalıştığınız masanın ortopedik olmasıyla elde edersiniz. Boyun sağlığınız için de laptopları bir stand ile doğru biçimde sabitleyebilirsiniz.

Çalışırken Müzik Dinlemenin Zararları

Çalışırken sözlü müzikler dinlemek odaklanmanızı zedeler, evden çalışma verimliliğinizi azaltır. Bir şeyler dinleyerek çalışma alışkanlığınız varsa klasik müzikler, brain foods gibi seslerle kendinizi daha iyi odaklayabilirsiniz.

windows 10 home satın al

İlişkili Yazılar