RAM Bellek Nedir? Ne İşe Yarar? RAM Rehberi


RAM Bellek Nedir? Ne İşe Yarar? RAM Rehberi

 

Teknoloji devrinin balık hafızası olarak nitelendirilen RAM bellekler, kısa süreli işlemleri hafızasında tutarak hacimsel gücünü belirtir. RAM bellek nedir? Ne işe yarar? RAM rehberi detaylarıyla yazımızda.

RAM Bellek Nedir? Ne İşe Yarar? RAM Rehberi

Random Access Memory olarak kısaltılan RAM, Türkçe’ye Rastgele Erişimli Hafıza olarak çevrilmektedir.  Bilgisayar ve mobil cihazlarda karşımıza çıkan bu donanım cihazın en önemli parçalarından birisidir.

 

RAM, hızlı işlem yapabilmemizin temel yapı taşıdır. Kısa süreli olarak RAM’de tutulan veriler, tekrar depolama biriminden çağrılmaya gerek kalmaksızın kullanılabilmesiyle kolaylık ve hız sunmaktadır.

RAM Nedir? Ne İşe Yarar?

Oyun oynamak için oyunu başlattığınızda, tarayıcıyı başlattığınızda veya en basit şekliyle bir not defteri bile açtığınızda RAM biriminin hafızasına kaydedilir.  Bu hafızaya kayıtlı veriler varken, sizin başka işlerle meşgul olmanız ve hızlıca geri dönmeniz mümkün olmuş olur. Sadece bununla kalmaz, tekrar tekrar bir programı çalıştırmaya gerek kalmaksızın RAM üzerinden hızlıca programa veya oyuna geri dönülür ve gerekli işlemler yapılabilir.

 

Eğer aynı anda işlem gördürmek, arkaplanda çalışır vaziyette bırakmak istediğiniz program sayısı fazlaysa bu doğrultuda RAM ihtiyacınızın performanslı bir kalite sunması için de masrafa girmeniz gerekecektir.

RAM Çeşitleri Nelerdir?

RAM çeşitleri kullanılacak cihaza ve birime göre farklılaşmaktadır.

  1. SRAM
  2. SDRAM
  3. DRAM
  4. SDR SDRAM
  5. DDR SDRAM, DDR2, DDR3, DDR4
  6. GDDR SDRAM, GDDR2, GDDR3, GDDR4, GDDR5
  7. Flash Bellek

RAM Hızı

Bilgisayar performansınızı etkileyen temel donanımlar olarak işlemci, ekran kartı ve RAM sayılabilmektedir. RAM hızını arttırmak, özellikle oyuncu, grafik tasarımcı, prodüksiyoncu ve bilimum ağır yazılım kullanan işlerde çok büyük fayda sağlamaktadır.

RAM Frekansı Nedir?

RAM üzerinde yapılan yazma ve okuma işlemleri hep bir döngüyle gerçekleşir. Bu döngülerin ne kadar süre içerisinde gerçekleşeceği yani RAM frekansı, RAM gücünü ifade eden bir diğer değişkendir.

Hangi RAM’ı Seçmeliyiz?

Her yıl gelişen RAM özellikleri ile birlikte DDR, DDR2, DDR3 ve DDR4 versiyonlarıyla, nesilleriyle RAM cihazları geliştirilmiştir. Her zaman en iyisinin yen günceli olduğu bilinen bir gerçektir.

 

Bilgisayarın RAM Özelliği Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar işletim sistemlerine bağlı olarak RAM özelliği öğrenme değişkenlik göstermektedir. Bilgisayarınıza kuracağınız sistem bilgisi yazılımlarıyla tüm sistem bilginizi öğrenebileceğiniz gibi Windows için bilgisayarım’a sağ tıkladıktan sonra özellikler diyerek RAM bilginizin yazdığı pencereye ulaşabilirsiniz.

 

RAM Soğutucu Nedir, Ne İşe Yarar?

Bilgisayar donanımlarınızdan tam verim almak istiyorsanız mutlaka kasa içerisinde gerekli havalandırmayı sağlamanız gerekmektedir.

RAM için de yüksek performans alabilmenizi sağlayacak en büyük araç RAM soğutucu takviyesidir.

Termal macun veya soğutucu standı almak bu konuda yapabileceğiniz en iyi atak olacaktır.

 

 

windows 10 enterprise satın al

İlişkili Yazılar