Amazon’un Robot Taksisi: ZOOX

Dünya devi Amazon’un bu yıl satın aldığı elektrikli araba girişimi Zoox, ilk tam otonom aracını tanıttı. Klasiğin dışına çıkarak malum otomobillerden çok farklı bir model ve teknolojiye sahip olan Zoox robot taksi, dev gibi bir batarya ile 16 saat kesintisiz çalışabilecek.

Dışarıdan Robot Olduğu Belli Olan Araç: ZOOX

ABD’de tasarlanan ve üretilen Zoox, 2014 senesinde kuruldu ve yatırımın arkasından bu senenin başlangıcında Amazon tarafınca satın alındı. Amazon’un da desteğiyle hızlı bir şekilde geliştirilen ilk Zoox robot taksi, ön arka şeklinde yönlere manevra yapabilmekte. Her iki yönde de 120 km/s hıza ulaşabilen tam otonom taksi, herhangi bir şoföre ihtiyaç duymuyor. Bu nedenle herhangi bir test veya direksiyon düzeneğine sahip değil. 4 kişilik kabininde yolcuların karşılıklı oturmasına olanak sağlayan Zoox, her yolcu için kablosuz şarj, bardak ve emniyet kemerine sahip. Koltukların yan panellerinde bulunan dokunmatik ekranlar hava durumu, medya kontrolü ve yolculuk ile ilgili detayları yolculara sunuyor. Ek özel olarak tasarlanan hava yastıkları herhangi bir çarpışma niteliğinde yolcuları önden ve yandan korumayı vaat ediyor.

Zoox Amazon Taksi

Elbette böyle dışarıdan fazlaca kolay gözüken bir arabası tasarlamak çok kolaydır. sadece bu tam otonom taksinin kontrolü oldukça karmaşık bir sisteme sahip. Düzen 5 otonom olarak isimlendirilen sistem Kamera, Radar ve LIDAR kombinasyonu ile hareket ederken çevredeki yaya ve vasıtaları bilgilendirmek için özel hoparlörler ile donatılmış.

Amazon, Zoox robot taksilerini bireylere satmak fikrine pek sıcak yaklaşmıyor. Bunun yerine robot taksi hizmetini kendisi uygulamak istiyor. Şimdilik ABD’de Las Vegas, San Francisco ve Foster City’de test edilen robot taksilerin ne vakit halka açılacağı da hemen hemen belli değil.

Teknoloji devi Amazon, yaklaşık altı ay önce sürücüsüz otomobil şirketi Zoox firmasını satın alarak kendi bünyesine dahil etti. Şimdiyse iki şirketin bir arada ürettikleri ilk model olan robotaksi araçları kamuoyuna tanıtıldı. Yoğun trafiğe sahip kentsel ortamlar için tasarlanan araç, otonom sürüş deneyimi ile misafirlerini gitmek istedikleri yere ulaştırma hizmeti veriyor.

Robotaxi tasarımı itibariyle oldukça kompakt bir görünüm içermekle birlikte, modern estetiğiyle bakan gözleri bir kez daha kendisine çevirmeyi başarıyor. Yalnızca 3,63 metre uzunluğundaki araç, herhangi bir bagaj bölmesi ya da ön kaput gibi böyle bir üründe olması pek de lüzumlu olmayan bölgeler bulunmuyor. Dört kişilik yolcu kapasitesi barındıran insansız taksi, karşılıklı bakan iki tane ikili koltuk yer ediniyor. İçerisinde direksiyon simidi bulunmayan Zoox aracı çift yönlü sürüş anlayışı yardımıyla sokaklarda rahatça hareket edip hız kesmeden görevini tamamlıyor.

Zoox’un Robotaksiler’den 16 Saatlik Performans!

Amazon ve Zoox imzası taşıyan robotaksi, içerisine yerleştirilmiş çoklu kamera düzeneğiyle kör nokta barındırmıyor. Koltukların hemen yanında yer alan düğmeler ile müzik dinleme, klimayı kullanma, rota hesaplama ve tahmini varış süresini görme gibi paneller gerçekleştiren insansız araba, 133kWh batarya kapasitesi sayesinde 16 saat etken kullanıma izin veriyor.

Amazon’un ulaşım sektöründe de hızla yükselişinin yalnızca bir parçası durumunda olan Zoox şirketi, yeni geliştirdiği robotaxi vasıtalarını şu anda Las Vegas, San Francisco ve Foscer City‘de kalabalık da olsa trafiğe kapalı alanlarda test ediyor. Sadece araçların yaygın bir taksi hizmeti olarak ne vakit müşterilerine açacağı hemen hemen bilinmemekte.

Amazon Robot Taksiyi Duyurdu ve İlgi Odağı Oldu

Amazon tarafından Haziran 2020’de satın alınan otomatik sürüş araba geliştiricisi Zoox , ilk kere otomatik sürüş robotu taksinin testi olacağını açıkladı .

2014’te kuruldu Zoox, otonom robot taksiler kullanarak Uber ve Lyft benzer biçimde araç çağırma hizmetleri oluşturmayı hedefleyerek ortalama altı sene geçirdi. Bunu başarma yolunda önemli bir adım olan robot taksinin görünümü ilk kere ortaya çıktı.

Zoox tarafınca geliştirilen robot taksi, saatte 75 mil (yaklaşık 120 km / s) hızla gidebilen elektrikli bir araçtır.

Robot taksi, dört tekerlekten yönlendirme (4WS) sistemi kullanır ve aracın önünden ve arkasından bağımsız olarak en çok 120 km/s hızla hareket edebilir, bu nedenle dar bir alanda aracın yönünü değiştirmek gerekli değildir. Çatının dört köşesine bir kamera, radar ve LIDAR’ı birleştiren benzersiz bir sensör mimarisi kuruldu ve 270 derecelik bir görüş alanı sağlamayı başardık. Bu sensör mimarilerinden dördü kullanılarak kör noktalar ortadan kaldırılır, yayalar ve robot taksiler dışındaki vasıtalar takip edilir ve güvenilir otomatik sürüş gerçekleştirilir.

Güvenliğin Son Tasarımı Olan: ZOOX

Zoox CEO’su Aisha Evans, “Şehre üstün taksi hizmetleri taktim etmek için seyahat deneyimini dönüştürüyoruz. ayrıca, karbon emisyonları ve trafik kazaları ile ilgili şaşırtıcı istatistiklere bakılmış olduğunda, yolcular A noktasından başlıyor. B noktasına gitmemizi sağlayacak sürdürülebilir ve güvenli bir çözüm geliştirmenin her zamankinden daha önemli olduğunu görüyoruz.” dedi ve robot taksinin bu amaca yönelik bir adım olarak ortaya çıktığını duyurmak istediğini söylemiş oldu.

Buna ek olarak, Zoox mühendisleri her iki tarafta da “araç modeli için geleneksel otomobillerde bulunmayan 100’den fazla güvenlik yeniliğini içeren önleyici çarpışma önleme teknolojisi ekledik” dedi.

Karşıya bakan vasıtalar için tamamen yeni bir hava yastığı sistemi ve yolcuları saran otomobil koltuklarından bahsediliyor. Ek olarak robot taksi, ABD Birleşik Devletleri’ndeki otomobiller için güvenlik standardı olan Federal otomobil güvenlik Standardı (FMVSS) çarpışma testini geçti.

İlişkili Yazılar