Samsuns ve Oppo Türkiye’de Üretilecek!

Oppo ve Samsung bizim ülkemizde üretime geliyor

Türkiye mobil telefon pazarının iki aktif oyuncusu Türkiye‘de üretime başlıyor. Çinli mobil telefon üreticisi Oppo yeni yılın ilk ayında İstanbul ve Kocaeli’de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor. söz mevzusu yatırımın birimi 50 milyon dolara yaklaşıyor. Türkiye’de milli üretime hazırlanan bir öteki üretici Samsung ise ilk etapta alt yüklenici vasıtasıyla üretime geçmeyi hedefliyor.

Türkiye, iki dev markaya ev sahipliği yapacak!

Bloomberg HT’ye malumat veren üç kaynağa nazaran uluslararası iki mobil telefon şirketi Oppo ve Samsung bizim ülkemizde üretime başlıyor.

Türkiye’ye kısa vakit önce gelen Çinli şirket Oppo önümüzdeki ay mobil telefon üretimine başlamayı hedefliyor. Bloomberg HT’ye malumat veren üç kaynağa nazaran İstanbul ve Kocaeli bölgesinde kurulacak tesisle üretimin tamamen bizim ülkemizde gerçekleşeceği ve montaj olmayacağı belirtiliyor. Ortalama 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlamış olacak tesis için yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi. Bazı modellerini Türkiye’de üretmeyi planlayan Oppo’nun başta Avrupa pazarı olmak üzere ihracat yapacağı da belirtildi. 2004’te Çin’de Dongguang’da kurulan ve dünya genelinde 40 binden fazla çalışanı bulunan Oppo 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

Samsung Türkiye’de üretime geçecek.

Çinli mobil telefon üreticisi Oppo yeni senenin ilk ayında İstanbul ve Kocaeli’de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor. Bloomberg HT‘nin haberine gore söz mevzusu yatırımın oranı 50 milyon dolara yaklaşıyor. Ülkemide üretime hazırlanan bir diğer üretici Samsung ise ilk etapta alt yüklenici aracılığıyla üretime geçmeyi hedefliyor.

Öte yandan Koreli teknoloji şirketi Samsung’un da Türkiye’de üretim planladığı öğrenildi. Samsung ilk etapta üretimi İstanbul’da kurulu bir alt yükleniciyle yapacak. Üretimin montaj ağırlıklı olacağı belirtildi. Dünyaca ünlü teknoloji markası Samsung, 1938’de Kore’de Lee Byung-chul tarafınca yalnızca 30 bin sermayeyi yani 27 dolar sermayeyle kuruldu. Bugün dünyanın ikinci efsun üreticisi olan Samsung Electronics, 2020’nin üçüncü çeyreği için açıkladığı sonuçlarda son 6 yılın en yüksek akıllı telefon kâr payını yakaladığını duyurdu.

Resmi Gazete’de teşvik düzenlemesi geçen hafta yayımlanmıştı

Geçen hafta Resmi Gazete‘de piyasaya çıkan teşvik düzenlemelerinde cep telefonu üretimine ilişik detaylar da yer almıştı.

Cumhurbaşkanlığı sonucuyla teşvik mevzuatında değişiklik yapılarak, cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve parçaların, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergilerinin ödenmesi şartıyla ithalatının önü açıldı.

Karara eklenen geçici maddede şu ifadeler kullanılmıştı: “Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, aksamların dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden süregelen cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.”

Yeni Hedef: 2021’de 84 milyon aboneye ulaşılması umut ediliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun verilerine bakılırsa 2020’de Türkiye’de mobil telefon rakamı 82,9 milyon olarak kaydedildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı yıllık Programı’na bakılırsa 2021’de mobil telefon abonesi sayısının 84 milyona çıkması öngörülüyor. Aynı programa göre geniş bant abone sayısının da 2020 sonunda 78 milyon 200 bin olması, gelecek yıl 80 milyona yükselmesi umut ediliyor. Öte yandan, bu yıl sonu için 19,4 milyar dolar olarak tahmin edilen bilgi ve konktat teknolojileri sektörü pazar büyüklüğünün 2021 sonucunda 20,5 milyar dolar olacağı tahmin edildi. Programa nazaran 20,5 milyar dolarlık bütçenin 12 milyar dolarının telekomünikasyon pazarında gerçekleşmesi öngörüldü.

Çinli mobil telefon üreticisi Oppo yeni yılın ilk ayında İstanbul ve Kocaeli’de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor. laf mevzusu yatırımın oranı 50 milyon dolara yaklaşıyor. bizim ülkemizde üretime hazırlanan bir diğer üretici Samsung ise ilk etapta alt yüklenici aracılığıyla üretime geçmeyi hedefliyor. Bloomberg HT’den Kerem Ilgaz’ın haberine göre uluslararası iki mobil telefon şirketi Oppo ve Samsung bizim ülkemizde üretime başlıyor. Türkiye’ye kısa zaman önce gelen Çinli şirket Oppo önümüzdeki ay mobil telefon üretimine başlamayı hedefliyor. Mevzuat ile alakalı malumat veren üç kaynağa nazaran İstanbul ve Kocaeli bölgesinde kurulacak tesisle üretimin tamamen Türkiye’de gerçekleşeceği ve montaj olmayacağı belirtiliyor. Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırımla üretime başlamış olacak tesis için yatırım teşvik belgesinin alındığı ve gerekli kuruluş işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi. Bazı modellerini bizim ülkemizde üretmeyi planlayan Oppo’nun başta Avrupa pazarı olmak üzere ihracat yapacağı da açıklandı.

2004’te Çinde Dongguang’da kurulan ve dünya çapında 40 binden fazla çalışanı bulunan Oppo 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Türkiye mobil telefon pazarının iki etken oyuncusu Türkiye’de üretime başlıyor. Çinli mobil telefon üreticisi Oppo yeni yılın ilk ayında İstanbul ve Kocaeli’de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor. laf mevzusu yatırımın efsunklüğü 50 milyon dolara yaklaşıyor. bizim ülkemizde üretime hazırlanan bir öteki üretici Samsung ise ilk etapta alt yüklenici aracılığıyla üretime geçmeyi hedefliyor.

Samsung ve Oppo Türkiye’de üretim meydana getirecek! Türkiye’de tesis kuracaklar

Özellikle Türkiye’de milyonlara hitap eden Samsung ve Oppo tarafından flaş bir karar alındı. Cumhurbaşkanlığı kararı ile cep telefonu üreticileri için alınan yatırım teşviki de Samsung ve Oppo’yu bu kararı almaya itti. Dünyanın en önemli markaları arasında yer edinen Samsung ve Oppo kısa zaman arasında Türkiye’de üretime başlamış olacak.

Türkiye, mobil telefon alanında iki iddialı üretim yatırımına ev sahipliği meydana getirmeye hazırlanıyor. Bloomberg HT’ye bilgi veren üç kaynağa gore uluslararası iki mobil telefon şirketi Oppo ve Samsung bizim ülkemizde üretime başlıyor.

Samsung Türkiye’de Üretilmesi Günbegün!

Bugün dünyanın ikinci büyük üreticisi olan Samsung Electronics, 2020’nin üçüncü çeyreği için açıkladığı sonuçlarda son 6 yılın en yüksek akıllı telefon kâr payını yakaladığını duyurdu.

Geçen hafta Resmi Gazetede piyasaya sürülen teşvik düzenlemelerinde cep telefonu üretimine ilişkin detaylar da yer almıştı. Cumhurbaşkanlığı sonucuyla teşvik mevzuatında değişim yapılarak, cep telefonu üretiminde kullanılan aksam ve parçaların, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergilerinin ödenmesi şartıyla ithalatının önü açıldı. Karara eklenen geçici maddede şu ifadeler kullanılmıştı: “Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile ahenkli olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.”

İlişkili Yazılar