Aselsan Koronavirüse Yeni Çözüm Üretiyor

ASELSAN, yeni tip korona virüs (Kovid-19/SARS Cov2) tespitinde de kullanılabilecek yenilikçi virüs tanı sistemi geliştirdi.

Edinilen bilgiye göre, Kovid-19 istilasının ortaya çıkmasıyla beraber ASELSAN araştırma Merkezi’nde, kimyasal ve biyolojik tehditlerin tespitine yönelik araştırmalar kapsamında elde edilmiş bilgi birikimiyle Kovid-19 tespitinde kullanacak şekilde bir aygıt geliştirme çalışması başlatıldı. Antikor tabanlı dijital tespite dayanan sistem, mercekler kullanılarak optik yöntemle tespit yapıyor. Hastalardan alınan örnekler tek kullanımlık kasetler üzerinde test ediliyor. Hastadan alınan örneğin yer aldığı kartuş, yapay zeka analiz ediliyor ve sonuç raporlanıyor. Virüs tanı sistemi, yapısı bozulmamış virüsün, kartuş içinde bulunan ve anahtar-kilit uyumuyla çalışan antikorlar tarafından tutularak optik temelli olarak tespit edilmesini sağlıyor.

Aselsan patent başvurusunda bulundu!

Bu sistemle Kovid-19 üst teneffüs yolu enfeksiyonu semptomlarını yayınlayan virüslerin tek kaset üzerinde aynı anda tespit edilmesini sağlıyor. Sistem testleri sırasında antijenler, inaktif ve aktif virüslerle çalışmalar yapıldı ve başarılı sonuçlar alındı. Virüs tanı sistemi için yüzde 99 kontrol doğruluk payına ulaşılması amaçlanıyor. Sistem, hastane testleri için etik kurul onay aşamasında bulunuyor. Hasta örnekleriyle çalışmalar ise yakında başlayacak. ASELSAN, öncelikli olarak Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamayı, arkasından ihracatı hedefliyor.

Virüse Yeni Çözüm

İstanbul Teknopark Tesisleri

Teknopark İstanbul’da deniz sistemleri mevzusunda faaliyetlerine geçindiren ASELSAN, İstanbul’da gerçekleştireceği yeni faaliyetler ile büyümektedir. Bu çerçevede İstanbul Teknopark içine ASELSAN için yeni bir bina yapılması planlanmıştır. Bu binanın yer alacağı bölge Şekil 1’de verilmiştir. Yapılacak yeni binada ASELSAN araştırma Merkezi direktörlüğü’ne bağlı olarak Biyo savunma ve ileri Malzemeler Müdürlükleri yer alacaktır.

ASELSAN araştırma Merkezi Müdürlüğü Biyo savunma inceleme Programları Biriminden lider Mühendisi Didem Lale Özkan, virüs tanı sistemi mevzusunda yürüttükleri çalışmalar ve gelinen aşamaya ilişik malumat verdi. Şirketin 45 senedir çok farklı alanlarda müdafaa sanayisine yönelik yerli ve milli çözümlerle ülke gereksinimlerinin karşılamaya çalışmış olduğunu hatırlatan Özkan, salgın sürecinin, esenlik alanında da yerli ve ulusal çözümlere ihtiyaç olduğunu ve hızlı çözümler üretilmesi gerektiğini ortaya koyduğunu söylemiş oldu. Özkan, kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer (KBRN) tehditlerin tespitine yönelik bilgi birikimleriyle virüs tanı sistemine odaklandıklarına işaret ederek, “Kendi mühendislerimizin çalışmalarıyla yerli ve milli bir sistem geliştirdik. Mikro elektronik optik tabanlı bu sistemle Kovid-19 virüsünü tespit etmekteyiz.” dedi.

Yeditepe Üniversitesi ve TÜBİTAK Biyo güvenlik düzen 3 (BSL3) Laboratuvarı’nda onaylı testlerin tamamlandığını ifade eden Özkan, şöyle konuştu:

“YÖK KBRN kadrosu arasında yer alıyoruz. Üniversitelerimizle de bu anlamda temas halindeyiz. Çok yakında hastanelerde yerini alacak şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aletimiz optik tabanlı, dünyada ilk kere bu alanda ürünleştirilmiş bir sistem. Çoklu tanı yapabiliyoruz ve birden fazla hastalığı almış olduğumuz test örneğiyle tek seferde tespit etme olanağımız var. Cihazımızdaki tek kullanımlık kasetleri değiştirerek süresiz rakamda hastalığın tespiti için tatbik yapma olanağı tasarlayabiliriz. SARS Cov2 özelinde değil, sürekliliği olan, hastanelerde demirbaşa dönüşebilecek cihaz geliştirdik diyebilirim.”

Benzer hastalıklar için nokta tespiti yapılacak!

Sistemin birbirine benzer belirtiler yayınlayan hastalıkların kolayca ayırt edilmesine de katkı sağlayacağını vurgulayan Özkan, şu bilgileri verdi:

“Sistemin bu konuda önemli bir mihenk taşı olabileceğini düşünüyoruz. Şu anda hem Kovid-19 hem virüsünün belirtileri birbirine benziyor. bu aşamada da gerekirse çoklu testler yaparak teşhis koymaya çalışıyor hekimlerimiz. Geliştirdiğimiz cihazla belirlediğimiz, hastane ihtiyaçlarına göre kurguladığımız her tür hastalığı tek örnekle tespit edebiliyoruz. Dolayısıyla nokta atış yapma şansımız var. Maliyet faal çözümlerle çok daha hızlı teşhis ve tedaviye başlama olanağı sunuyoruz. Etik heyet onay işlemleri geçindiren prototip sistemimiz, sonraki ismim olarak Türkiye İlaç ve Tıbbi cihaz Kurumunda (TİTCK) onaya arz edilecek. Hastane klinik testleri önümüzdeki aylarda tamamlandıktan sonrasında seri üretim safhasına geçilecek.”

Hastalıklar için kullanılacak!

Hastadan alınan örneklerin yaklaşık 2 saatte analize hazır hale geldiğini ve bu süreyi kısaltmak için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatım eden Özkan, çözümleme sonucunun ise dakika mertebesinde alınabildiğini dile getirdi.

Macunköy Tesisleri

ASELSAN’ın Ankara’daki Macunköy Tesislerinde, araştırma Merkezi’ne bağlı olarak yapay Zekâ ve Bilişim Teknolojileri, Sensörler ve Teknolojileri ve Otonomi ve Mekatronik Teknolojileri Müdürlükleri yer almaktadır. Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti – Teknoloji Geliştirme Bölgesi Tesisleri şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak kurulması hedeflenen Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nde (KALTEV), AR-GE ve kontrol çalışmalarını uygulamak üzere ASELSAN inceleme Merkezi direktörlüğü altında çalışacak olan Kıbrıs İleri Teknolojiler inceleme Program Müdürlüğü kurulmuştur. KALTEV’in KKTC’deki konumu Şekil 2’de verilmiştir. KKTC’de Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde ASELSAN araştırma Merkezine bağlı olarak Kıbrıs İleri Teknolojiler araştırma Program Müdürlüğü yer alacaktır.

ASELSAN’dan meydana getirilen yazılı açıklamada, şirketin yerleşkelerinde vazife meydana getiren bütün çalışmalarının ve sağlığının korunması ve etkinlik yayınlanan alanın niteliği, Türkiye açısından önemi saygınlığıyla üretim ve tasarım faaliyetlerinin devamlılığının ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasının öncelikli hedef olduğu vurgulandı.

Kovid-19’a karşı alınan tedbirlerin 24 madde halinde sıralandığı açıklamada, çalışanlara gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı, yerleşke giriş-çıkışlarında okutulan avuç içi taraması uygulamasına son verildiği, asansörlerin iptal edildiği ve tüm çalışanlara acele tıp teknisyenleri tarafından vücut ısı ölçümlerinin yapıldığı kaydedildi.

Çalışmalar Başlatıldı ve Devam Ediyor

Kovid-19 ile savaşım kapsamında ASELSAN araştırma Merkezi Biyo savunma kısmında virüse karşı hassas optik biyo sensör yöntemiyle tanı koyulmasına ait Ar-Ge çalışması başlatıldığı belirtilen açıklamada, “Daha önce araştırma merkezimiz tarafınca daha minik boyutta olan Hepatit-B virüsünün tespit edilmesinde elde edilmiş başarıya bu konuda da ulaşılacağını umuyoruz” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu. Şirketin, ASELSAN sosyal İnovasyon Liderleri (ASİL) Yardımlaşma Derneği aracılığıyla sıhhat çalışanlarının araç-gereç ve ekipman ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir yardım kampanyası başlattığı kaydedildi.

“Devletimiz arasında bulunduğumuz virüs tehdidi ve salgın hastalıkla savaşım kapsamında savunma piyasasına yönelik bir üretimi durdurma kararı almadıkça ASELSAN durmaz. Askerimiz cephedeyken; bizim çözümlerimizi beklerken; ürettiğimiz çözümlerde bazen bir saniye zaman zaman bir saniyeden bile azca bir zamanın peşindeyken; ülkemizin bekasında sorumluluğumuz varken; milletimizin itimat’ı ve umudu olmaya devam ederken; binlerce tedarikçimiz ve çalışanlarının durumu bizlere bağlıyken; kısacası ASELSAN karar alırken sadece 8000 kıymetli çalışan için değil 80 milyonluk ailesi için karar alırken; kurumsal değerlerimiz iş donanması, itimat, mükemmellik, gelişim ve yenilikçilik iken; değerlerimizi 80 milyon ile paylaşmayı hayal ederken ASELSAN durmaz, duramaz, aklımız da gönlümüz de razı olmaz.”

İlişkili Yazılar