Kahramanmaraş’ta Kodlama Okulu Açılıyor

Kahramanmaraş tecim ve sanayi Odası (KTMSO), İl milli öğrenim Müdürlüğü ile Türkiye Odalar ve Borsalar birliği (TOBB) Kahramanmaraş Genç Girişimciler Kurulu iş birliğiyle Kodlama Okulu açıldı.

TOBB Kahramanmaraş Genç Girişimciler Kurulu ve Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi tarafından yürütülecek proje, Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi öğrencilerine hafta sonlarında verilecek temel kodlama eğitimini kapsıyor. Üç farklı ölçüde gerçekleştirilecek eğitim programı kapsamında 1. ve 2. seviyelerde 32’şer saatlik, 3. ölçüde ise 40 saatlik uzaktan bağlantı ile 2020-2021 dönemi süresince yapılacak eğitimle gençlerin animasyon ve bilgisayar oyunlarını tasarlayabilecek seviyeye ulaşmaları hedefleniyor. Proje ile çeşitli robotlar ve elektronik sistemler tasarlanabilecek. Drone, otomasyon sistemleri, akıllı sistemler, uzaktan kumandalı araçlar, giyilebilir teknoloji benzer biçimde projeler yapılabilecek.

Yerli ve Milli Teknoloji Geliştirilecek

KMTSO Fuayesinde meydana gelen protokol imza törenine, KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, geleceğin teknolojilerine ayak uydurabilmenin önemine dikkat çekti. Balcıoğlu, “Hepimizin önemsediği bu eğitim 3 kurdan oluşmaktadır. Bu kurun üçüncüsü dünyadaki sayılı okullarda ders olarak okutulmaktadır. Böyle bir kursun artık yeni dünya düzenin konuşulmuş olduğu ve uygulandığı bir zamanda bugün imza törenini yapmış olduk. Bizlere desteğini esirgemeyen her insana teşekkür ediyorum” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu online katıldığı etkinlikte, “Bugün TOBB olarak, Kahramanmaraş’ta yeni bir hayırlı işe imza atıyoruz. Burada yapmış olduğumuz TOBB Fen Lisesi kapsamında, kodlama okulunu faaliyetini geçiriyoruz” dedi.

“Dijital çağdayız. Makinaların, makinalarla konuşmaya başladığı bir dönemdeyiz. suni zekanın insan zekasıyla yarıştığını görüyoruz. Hatta makinaların, direkt insanlarla konuşmaya başladığı günleri yaşıyoruz. Makinalarla konuşmak için de kodlama bilmek, aklımızdakini makina diline çevirmek gerekiyor. Doğrusu eskiden İngilizce bilmek nasıl avantaj sağlıyorsa, bugünün dünyasında da kodlama bilen öne çıkıyor.” şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş’ın bu gösterime sahip olduğunu görmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “biz çocuklarımızı iyi eğitirsek, birlik ve beraberliğimizi muhafaza edersek, Allah2ın izniyle, bizim önümüzde kimse durması imkansız” dedi.

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun ise, “Bu proje ile inanıyorum ki öğrencilerimiz temel kodlama ve metotlarını öğrenerek geleceğe ve yeni nesil teknolojiye daha hazır hale geleceklerdir. Bu projede alın teri dökenlere şükranlarımızı sunuyorum. Bu projenin öğrenim camiamıza ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

KMTSO Toplantısında Proje Değerlendiriliyor!

TOBB Kahramanmaraş Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Aykut Balcıoğlu‘da. “Göreve geldiğimiz günden bu yana girişimciliği geliştirmek için çalıştık. Bu mevzuda girişimcilik konusu bizim en önemli motivasyonumuz oldu” ifadesini kullandı.

KMTSO toplantı salonunda düzenlenen ve iştirakçilerin video konferans kanalıyla katıldığı “Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi Kodlama Okulu Açılışı ve Protokolü İmza Töreni“nde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin geleceğinin genç ve kadınlarla olacağını söyledi. Kahramanmaraş’ta hayırlı bir işe imza atılmış olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Aslında bakarsanız vaktin ruhuna bakılırsa da buna göre hareket ediyoruz. Bu sebeple dijital çağdayız ve makinelerin makinelerle başladığı bir dönemdeyiz. Suni zekanın insan zekasıyla ölçüştüğünü görüyoruz. Hatta makinelerin doğrudan insanlarla konuşmaya başladığı günleri yaşıyoruz.” dedi. – “ergenlerde kodlama bilenler öne çıkıyor” Hisarcıklıoğlu, makinelerle konuşmak için de kodlamanın muhakkak bilinmesi ve akıldakinin makine diline çevrilmesi gerektiğini dile getirdi.

Vali Ömer Faruk Coşkun da okulun açılmasında katkısı olan ve emeği geçenlere teşekkür ederek, “Öğrencilerimiz temel kodlama ve yazılım metotlarını öğrenerek geleceğe ve yeni nesil teknolojiye daha hazır hale geleceklerdir. Bu projenin öğrenim camiamız ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Kahramanmaraş mebus Mehmet Cihat Sezal da iyi eğitilen yeni neslin gelecekte hem kentin şekillenmesinde bununla beraber Türkiye’nin hak etmiş olduğu yerde olmasına katkı sağlayacağını söylemiş oldu. Konuşmaların ardından KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu ile İl ulusal öğrenim Müdürü Cemal Yılmaz, okulun açılışına ilişkine hazırlanan protokolü imzaladı. Programa AK Parti Kahramanmaraş milletvekili İmran Kılıç ve oda yöneticileri ile temsilcileri katıldı. Kentteki TOBB Fen Lisesi bünyesinde açılan ve hafta sonları temel kodlama eğitiminin verileceği Kodlama Okulu’nda öğrencilerin eğitimlerle animasyon ve bilgisayar oyunlarını tasarlayabilecek seviyeye gelmesi hedefleniyor.

Fen Lisesi Bünyesinde Temel Kodlama Eğitimi

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: “Bu çalışmayla gençlerimiz en iyi şekilde öğrenim alacak, yarının yaşamına hazır yetişecek ve Kahramanmaraş’ın ve Türkiye’mizin daha da gelişmesini sağlayacak” Kahramanmaraş tecim ve endüstri Odası (KTMSO), İl ulusal eğitim Müdürlüğü ile Türkiye Odalar ve Borsalar birliği (TOBB) Kahramanmaraş Genç Girişimciler Kurulu iş birliğiyle Kodlama Okulu açıldı.

KMTSO toplantı salonunda düzenlenen ve iştirakçilerin video konuşma yöntemiyle katıldığı “Kahramanmaraş TOBB Fen Lisesi Kodlama Okulu Açılışı ve Protokolü İmza Töreni”nde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin geleceğinin genç ve kadınlarla olacağını söylemiş oldu.

Kodlama Bilenler Önde Çıkıyor

Hisarcıklıoğlu, makinelerle konuşmak için de kodlamanın muhakkak bilinmesi ve akıldakinin makine diline çevrimesi gerektiğini dile getirdi.

“Eskiden İngilizceyi bilmek iyi mi bir avantaj sağlıyorsa bugünün dünyasında artık ergenlerde kodlama bilenler öne çıkıyor. Genç girişimciler kurulumuz, onun için çok hayırlı bir işe öncülük ediyor ve ülkeleri için, gelecek için hayırlı iş yapıyor. Çocuklarımızı iyi eğitirsek, birlik ve beraberliğimizi muhafaza edersek, Allah’ın izniyle önümüzde kimse durması imkansız. Bu çalışmayla gençlerimiz en iyi şekilde öğrenim alacak, yarının dünyasına hazır yetişecek ve Kahramanmaraş ile Türkiye’mizin daha da gelişmesini sağlayacak.”

Vali Ömer Faruk Coşkun da okulun açılmasında katkısı olan ve alın teri dökenlere teşekkür ederek, “Öğrencilerimiz temel kodlama ve metotlarını öğrenerek geleceğe ve yeni nesil teknolojiye daha hazır hale geleceklerdir. Bu projenin eğitim camiamız ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

İlişkili Yazılar