Pandemi Sürecinde İnternet Kullanımı 2 Kat Arttı

Milli Siber güvenlik Zirvesi kapsamında, “Telekomünikasyon Sektöründe Yerli Siber güvenlik” başlıklı açık oturum düzenlendi. Çevrim içi olarak gerçekleştirilen açık oturum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı haberleşme Genel Müdürü Gökhan Evren’in moderatörlüğün’de yapıldı. Evren, konuşmasında, iletişim sektörünün aslen tüm dijital işlemlerin yapıldığı, verinin üzerinden aktığı ve internete açık bütün sistemlerin bağlı olduğu altyapıları içerdiğini söylemiş oldu. Komünikasyon altyapılarının aynı zamanda zararlı faaliyetlerin ve siber saldırıların da üzerinden gerçekleştiği bir mecra olduğuna işaret eden Gökhan evren, “Ülkemizin siber emniyet organizasyonunda merkezi bir öneme sahip olan milli Siber vakalara Müdahale Merkezi, bugün 1400’ün üzerinde Siber olaylara Müdahale kadrosu ile çeşitli kurum ve kuruluşlarda, 4000’den fazla uzmanla entegre bir biçimde çalışmalarını sürdürüyor. Burada en önemli paydaşlar, elektronik iletişim sektöründeki operatörlerimiz.” diye anlattı.

Türksat Genel Müdürlüğü Açıkladı

Türksat Genel Müdürü Şen’de siber emniyetin, gelinen teknolojik gelişmeler sonucunda, kıymetli verilerin korunmasında çok etkili bir “silah” olduğunu anlatım etti. Laf mevzusu siber eminliğin yerli ürünlerle yapılmamasının çeşitli zafiyetlere yol açacağına dikkati çeken Şen, “Türksat, bu aşamada hem kendisi siber güvenlik tedbirlerini almakla yükümlü bir organizasyon aynı zamanda dijital dönüşüm liderliği noktasında amme kurumlarının söz mevzusu dönüşüm alanındaki güvenliğini sağlama noktasında belli tavsiyelerde bulunan bir şirket.” ifadesini kullandı.

Ulak haberleşme Genel Müdürü Metin Balcı da panele katılan tüm operatörlerle işbirliği içerisinde olduklarını ifade etti. Siber güvenlikle alakalı yerlilik ve millilik vurgusunun çok önemli olduğunun altını çizen Balcı, şunları kaydetti:

“5G’ye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. 2015’te başlatılan milli Ağ Teknolojileri Projesi (MİLAT) şu anda 5G’nin temeli olarak düşünülen tanımlı ağlar ve ağ fonksiyonlarının sağlamlaştırılması teknolojilerine dayanan bir Ar-Ge çalışmasıydı. Bu çalışmalar kararı ortaya çıkan MİLAT çalışmasının sonuçlarını Milat Ağ yönetim ve analiz Sistemi (MAYA) ile bir ürün haline getirdik ve sahaya sürdük. Geldiğimiz noktada bu teknolojiyi hem geniş alan ağ yönetiminde bununla beraber veri merkezlerimizde kullanabilir durumdayız. Geniş alan ağ açısından baktığımızda bugün 150 noktada sistemimiz çalışıyor. Yaklaşık 6-7 kurumumuzun alt yapısında canlı şebekede bilfiil projelendirilmiş olarak çalışıyor.”

29 Farklı Yazılım ve Donanım Geliştirildi!

Türk Telekom Genel Müdür yardımcısı Yusuf Kıraç da çoğunluğu internet kullanıcısı olan 50 milyona yaklaşan bir abone kitlesine hizmet verdiklerini ve bu büyüklüğün üzerlerine efsunk bir iş yüklediğini ifade etti.

Türkiye’de siber güvenlik merkezine haiz operatör olduklarını dile getiren Kıraç, “Ülkemiz jeopolitik olarak stratejik bir noktada. Bu konumundan dolayı coğrafyada sıklıkla gerginlikler yaşanıyor. Burada yerli ve ulusal bir konseptiniz, ürününüz olmazsa maalesef sonunda siber güvenlikten bahsetmek pek olası olmuyor. Son 3 yıl içerisinde yerlileştirme çalışmaları kapsamında 29 farklı yazılım ve donanım geliştirdik.” şeklinde konuştu. Turkcell Genel Müdürü Gediz Sezgin ise bizim ülkemizde yeni tip korona virüsün (Kovid-19) görüldüğü ilk günden bu yana yoğunlaşan kontakt faaliyetlerinin kesintiye uğramaması için gayret gösterdiklerini anlattı. İstila sürecinde şebekelerindeki toplam internet trafiğinin yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdiğine işaret eden Sezgin, “Hatta bazı günlerde sabit trafiğimiz yüzde 110’luk artış gösterdi. İstila sürecinde web trafiğinin bu denli artması, hem de kırılgan verilerin korunmasının ve siber güvenliğine kadar önemli ve öncelikli olduğunu gösterdi.” diye konuştu.

%50 oranında Artış Olduğu Saptandı!

Kamu Bilişim Zirvesi yeni tip korona virüs istilası nedeniyle dijital ortamda yapıldı. Amme Bilişim Zirvesi teknoloji dünyasını bu defa dijital ortamda bir araya getirdi. Korona virüs sebebiyle online düzenlenen programa, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakan yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu katıldı.

Bakan yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan konuşmasında salgının görüldüğü ilk günlerden itibaren elektronik iletişim ve posta sektörleri için bir oldukça tedbiri hayata geçirdiklerinden söz etti. İstila sürecinde web kullanmasının arttığına dikkat çeken Sayan, “Son üç aylık dönemin verileri karşılaştırıldığında, durağan geniş bant kullanımı geçen döneme bakılırsa ortalama yüzde 20 artış gösterirken, mobil veri kullanımı ise yüzde 5,7 arttı. almış olduğumuz tedbirler ve anlık izlemelerimizle bu vakitlice herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemiş olmasından kıvanç duyuyoruz” dedi. Sayan, Ulusal Siber Vakalara Müdahale Kadrosunun (USOM), bu süreçte yoğun çalışmalar yürüttüğünü dile getirerek, SOME İletişim Platformu üzerinden Kovid-19 ile alakalı tehdit haber alma raporunun yayınlandığını, 42 zararlı incelemesiyle 569 zararlı bilgisinin paylaşılmış olduğunu söyledi. Bu süreçte 146 konferans uygulaması tespit edilerek, lüzumlu işlemlerin yapıldığını aktaran Sayan, “Uzaktan yönetim servisleri taranarak 7 bin 816 zafiyet tespit edildi ve ilgili amme müessese ve kuruluşlara lüzumlu uyarılar yapıldı. Kovid-19 ile alakalı 482 zararlı dropper ve komuta kontrol merkezi engellendi. Yapay zeka kullanılarak Kovid-19 ile alakalı alan isimlere yönelik taramalar da yapılmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Sayan, alınan birçok önlemle işletmecilere ve halka kesintisiz hizmet sunmaya çalıştıklarını dile getirerek, “Dijital dönüşümün sunmuş olduğu imkanları aktif kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Sanal Ortam Gelişiyor ve Büyüyor!

Malumat Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da Kovid-19 sürecinde yaptıkları çalışmalara değindi ve bu süreçte teknoloji yarışında ülkeyi öne çıkaracak faaliyetlerin öneminin altını çizdi. Sanal ortamın bu dönemde daha fazla önem kazanılmış olduğuna vurgu yapan Karagözoğlu, “Hepimizin bilmiş olduğu şeklinde sanal olarak sunulan tahsil öğretim programları da bu zamane öğrenciler için kaçınılmaz oldu. öğrenim sisteminin bir müddet daha örgün olarak devam edilemeyeceği düşünüldüğünden bir fazlaca üniversite ve okul dönemin geri kalanını çevrimiçi öğrenimle sürdürme kararı aldı.

Kurumumuz BTK Akademi bünyesinde yazılım alanında gençlere yönelik çalışmalar yaptı ve sürecin verimli geçirilmesi adına öğrencileri bu hizmeti kullanmaya yönlendirdi. Tüm çocukların evden öğrenmeyi sürdürmesi ve ihtiyaç duydukları imkânların sağlanması için öteki ülkeler benzer biçimde ülkemizde de altyapı güçlendirme çalışmaları yapılmaya devam ediyor. Kurumumuzun da işletmecilerle koordinasyon sağlamasıyla ücretsiz ilave web kampanyaları düzenlenerek bu süreçte oluşabilecek etkiler minimuma indirildi. Öğrenim sistemi ancak öğrencileri değil içerik elde eden öğretmenleri ve organizasyonu sağlayan yöneticileri de değiştirdi, değişen öğretim tekniklerine uyum sağlamaya yönlendirdi. Eğitim sisteminde bu dönüşüme ayak uydurabilen ülkelerin ve okulların bundan sonraki vakitte bir adım önde olacağı unutulmamalı” diye konuştu.

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını süreci öncesinde durağan web kullananlarının evde olduğu akşam saatlerinde yoğunlaşan web trafiğinin, artık tüm güne yayıldığını belirterek, “12 Mart öncesi döneme nazaran gün içindeki trafikte yüzde 50, akşam trafiğinde de yüzde 35’lik bir yükseliş görüyoruz.” dedi. Ümit Önal, Türk Telekom’un finansına ait düzenlenen online görüşmede basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türk Telekom olarak salgın döneminde de milli bir mesuliyet bilinciyle çalıştıklarını vurgulayan Önal, yalıtım sürecinde evde geçen zamanların yazışma ve sosyalleşme ihtiyacını artırdığını söylemiş oldu.

Önal, evden çalışma, uzaktan öğrenim benzer biçimde zorunlu haller eklenince istila döneminde web kullanımı alışkanlıklarının iyiden iyiye değiştiğine işaret ederek, “Mobilden ziyade durağan hatlara talebin arttığı bir tablo ortaya çıktı. Konferans ve video içeriklerine rağbetin artması web veri trafiğini de etkiledi ve zaman öncesi sabit internet kullananlarının evde olduğu akşam saatlerinde yoğunlaşan internet trafiği şu anda artık tüm güne yayılmış durumda… 12 Mart öncesi döneme nazaran gün içindeki trafikte yüzde 50, akşam trafiğinde de yüzde 35’lik bir yükseliş görüyoruz.” diye konuştu. Evde kalmanın etkisiyle oyun ve video şeklinde içeriklere ilginin artmasının da ek trafik yarattığını, hepsinin uluslararası internet trafiğinde yaklaşık yüzde 22’lik bir yükselişi beraberinde getirdiğini anlatan Önal, şunları kaydetti:

Önal, online kanallardan elde ettikleri satış hasılatını martta geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 73 artırdıklarını, bu dönemde online kanallardan TL yükleme gelirlerinin de yüzde 48 terfi ettiğini bildirdi. Fiber ağlarının da ilk çeyrek itibarıyla 308 bin kilometre uzunluğuna eriştiğine değinen Önal, fiber hane kapsamlarının son bir yılda 3,5 milyon artışla 22,6 milyon seviyesine terfi ettiğini dile getirdi.

5G Süreci Şuanda Düşünülüyor ve Tarih Belirlenmedi

Ümit Önal, 2005’deki özelleştirmeden bu yana geçen 15 yılda, Türkiye’nin dijital varlıklarına yapmış oldukları yatırımların 16,8 milyar doları bulduğunu söyledi. İlk çeyrekte yatırımlarının hız kesmediğini belirten Önal, “yılın ilk 3 ayında yatırım masraflarımız senelik bazda yüzde 41 arttı ve 896 milyon olarak gerçekleşti. Öte yandan Mart 2018’de 2,6 milyar dolar olan net yabancı para aleni pozisyonumuz Mart 2020’de 225 milyon dolar seviyesine geriledi. 3 aşamalı geri dönüş planımızı uygulayacağız.” dedi.

Abonelik Çalışmaları Yapılıyor!

Ümit Önal, abonelik sistemiyle alakalı regülatif düzenlemelerin olması gerektiğini, bugün uzaktan aboneliğin ancak e-devlet üzerinden yapılabildiğini ifade etti. Biyometrik imzanın regülatif olarak kabul edilmesiyle beraber artık evlerden abone olunabileceğini, sonrasında da hatların teslim edilebilir olacağını anlatan Önal, “Hala kapıda imza alma suretiyle aboneliğin daha zor şartlarda devam ettiğini söylemem icap eder. Ulaştırma ve Altyapı bakanımıza bu konuda taleplerimizi Mtod üzerinden götürdük. Kendisi de bu pandemi periyodunun devamında bu konuyla ilgileneceğini ve dijitalleşme noktasında önemli adım olan bu konuyla alakalı lüzumlu yasal düzenlemeler için çalışmalar yapılacağını iletti.” dedi.

Fiber Altyapısı Hakkında Detaylar

“Bu yeni devrin operatörlerin ortak noktada buluşmasında geçmiş yıllara gore daha doğru bir dehemmiyet olduğunu görüyorum. öteki operatörlerin CEO’larıyla önümüzdeki vakit diliminde ortak yatırımla alakalı hızlı kararlar alabileceğimizi görüyorum. birtakım farklı düşünce ve anlaşmaların önümüzdeki dönemde ortadan kalkacağını düşünüyorum. Yeni yatırımlar için hızlı karar alacağımızı mevcuttaki imzalanan protokolle alakalı operatörlerden gelen taleplerin daha hızlı çözüleceği bir dönem olarak görüyorum. Önümüzdeki dönemle alakalı son aşama iyimserim.”

İlişkili Yazılar