2020’nin En İyi Oyunları

Pandemi sürecinin içerisinde bizlere ekranlara yaklaştıran ve bilgisayar oyunlarının adeta bağımlısı olduğumuz en güzel ve kalite olduğunu düşündüğümüz; 2020 oyunlar listesini sizlerle paylaşıyoruz.

The Last of Us Part 2

19 Haziran’da Sony PS4 platformu için satışa satışa çıkarılan The Last of Us Part 2, kısa bir süre içinde oyuncuların ilgisini üstünde toplamayı başardı. Grafikleri, hikayesi ve bir çok özelliği ile çeşitli ödüller de kazanan oyun, dünyayı saran bir salgının ardından insanlığın geldiği son hali gözler önüne seriyor. Joel ve Ellie ile başlayan oyunun hikayesi büyük sürprizlerle devam ediyor.

The Last of Us Part II, Naughty Dog tarafından geliştirilen ve Sony Interactive Entertainment tarafından PlayStation 4 için yayımlanan 2020 çıkışlı post apokaliptik aksiyon-macera oyunudur. İlk oyun The Last of Us‘tan (2013) 5 sene sonra, oyuncular kıyamet sonrası ABD Birleşik Devletlerin’de intikam için yola çıkan 19 yaşındaki Ellie‘yi ve bir milis ile bir tarikat arasındaki çatışmaya karışan asker Abby‘i kontrol etmektedir.

Oyun hayatta kalma-korku unsurları içerir ve üçüncü şahıs bakış açısından oynanır. Oyuncular, Cordyceps mantarının mutasyona uğramış bir türü tarafından enfeksiyon olmuş yamyam yaratıklara ve diğer düşmanlara karşı savunmak için ateşli silahları, el yapımı silahları ve gizliliği kullanabilmektedir.

Doom Eternal

Bu yıla damga vuran oyunlardan birisi de Doom serisinin yeni halkası Doom Eternal oldu. Yüksek tempolu birinci şahıs nişancı çatışmalarına yeni bir soluk getiren DOOM Eternal‘da cehennem orduları dünyayı istila ediyor. Bu tek oyunculu macerada Slayer olarak boyutlar arası iblis avına çıkıp insanlığı kurtarmanız gerekmektedir.
2020 yılına damga vuran en iyi oyunlar

Doom Eternal hikaye olarak yalnızca Doom’a değil serinin genel hikayesine de bağlı bir yapım. Yani oyuna başlar başlamaz Hell Priest‘lerin peşine düşüyorsunuz ama bunun sebebini, yönettiğiniz karakterin, yani Doom Slayer’ın kimliğini filan ilk okul çocuklarına anlatır gibi anlatmıyor size. Ana hikayeyi, oyundaki bu kaosu tam manası ile bilmek için hikayeye az buçuk aşina olmanız gerekmektedir.

Tabi önceden Doom oynamadıysanız da bu hikaye yapısından sıkılmıyorsunuz. Bir hedefiniz olduğu ve o hedefiniz doğrultusunda yeri göğü inceleteceğini daha oyuna başlar başlamaz anlıyorsunuz. Tıpkı Doom Slayer’ın kafasına kaskını geçirdiği gibi sizde oyunun ilk dakikasından itibaren savaşa hazır hissediyorsunuz kendinizi.

Assassin’s Creed Valhalla

Assassin’s Creed Valhalla’da şanlı bir mücadeleye atılan Viking akıncısı Eivor olarak oynuyorsunuz. Erken Orta Çağ İngiltere’sini keşfederken, düşmanlar üzerine akınlar yapıp yerleşimlerini genişletiyor ve egemenliğinizi genişletiyorsunuz. Assassin’s Creed serisini başından itibaren takip ediyorsanız bu oyunu da kesinlikle kaçırmamalısınız.

İskandinav mitolojisine ve Vikinglere ilgi duyuyorsanız ve tarihini, inançlarını önceden araştırdıysanız bu içerikte anlatılanların birçoğunu zaten biliyorsunuzdur. Bununla beraber yayımlanan video, Vikingler hakkında pek fazla bilgisi bulunmayan kişilerin oyuna yabancılık çekmemeleri için genel bilgiler veriyor. Bu sayede oyuncular, hikayeyi çok daha iyi kavrayarak oyundan daha fazla keyif alabilirler.

Half-Life: Alyx

Half-Life serisine uzun zamandan beri yeni bir oyun bekleniyor. Bu yıl ise yeni oyun duyuruldu. Ancak Half-Life Alyx’in bütünüyle sanal gerçek oyunu olduğunu belirtelim. Yani oyunu oynamak için Valve Index, Oculus Rift veya HTC Vive gibi sanal gerçeklik gözlüklerinden birisine ihtiyacınız var. Half-Life: Alyx içerisinde pek çok dinamiği barındıran bir oyun. Valve, sanal gerçeklik gözlüğüne vurgu yapmak için pek çok özelliği ve farklı işleyişi oyuna yedirmiş.

Half-Life: Alyx, SteamVR uyumlu Valve Index, HTC Vive, Oculus Rift, Oculus Quest (yalnızca Oculus Link , bağımsız değil) ve tüm Windows Karma Gerçeklik gözlüklerini destekleyen bir sanal gerçeklik oyunudur. Oynayış sanal gerçekliğe göre tasarlandığını belirten Valve, sanal gerçeklik olmayan bir sürüm üstünde çalışma planları olmadığını söyledi. Half-Life: Alyx ayrıca oyuncu yapımı modları Steam Atölyesi destekler. Valve’dan Robin Walker, hayranların oyunun sanal gerçeklik ekipmanı gerektirmeyen bir modunu yapacaklarını beklediğini ve Valve’ın da oyuncuların böyle bir versiyona vereceği tepkiyi merak ettiğini belirtmiştir.

Valve News Network‘ün kurucusu Tyler McVicker, oyunun yanlışlıkla Steam‘de sızdırılan ve sanal gerçeklik harici geliştirici araçları içeren bir versiyonunu keşfetmiştir. Fakat oyundaki butonlara basma ve Alyx’in sırt çantasını kullanma gibi temel etkileşimler, sanal gerçeklik olmadan gerçekleştirilemiyordu. McVicker; bir mod yapımcısı, oyuncunun oyunla etkileşimini tamamen değiştirmediği sürece tüm oyunu bu biçimde oynamanın imkânsız olduğu sonucuna varmıştır.

Ghost of Tsushima

Bir aksiyon-macera oyunu olan Ghost of Tsushima, grafikleriyle bir hayli başarılı bir oyun. The Last of Us Part 2 gibi yalnızca Sony platformlarına özel olarak çıkan oyunda savaş meydanlarının ötesine gidip önceden hiç yaşanmamış bir feodal Japonya deneyimi yaşıyorsunuz. Bu açık dünya serüveninde, Tsuşima’nın kırsalını, sürükleyici atmosferini, çeşitli karakterlerini, tarihi eserlerini keşfedip Tsuşima’nın gizli güzelliğini ortaya çıkarmanız gerekmektedir.

Resident Evil 3

Resident Evil 3’te öykümüz ilk Resident Evil’ın sonrası ve ikinin hemen öncesi ve sonrasında geçtiği için pre-sequel diye tabir edebileceğimiz bir minvalde ilerliyor. RE3 Remake daha ilk başta farkını gösteriyor ve tansiyonu bir hayli yüksek bir maceraya bizi dahil ediyor. Ancak oyun beklenenden daha kısa oynama süresine sahip.

Final Fantasy 7

1997 senesinde çıkmış bir oyunun yeniden yapımı olan Final Fantasy 7 Remake, bir hayli başarılı bir yapım. Oyunda Midgar isimli şehirde, gezegeni kurtarmak için çalışan Avalanche adındaki aktivizim gruba yardım eden paralı asker Cloud’u yönetiyoruz. Oyun hem normal Playstation 4’te hem de Pro modellerde 30 FPS ile çalışıyor. Pro sürümünde 2880 x 1620 çözünürlüğe ulaşabilirken, normal modellerde 1080P çözünürlük verilmekte. Oyunun neredeyse tamamını problemsiz bir biçimde oynuyoruz.

Spider-Man: Miles Morales

Sony‘nin oyun platformlarına özel olarak çıkan Spider-Man: Miles Morales, daha ilk baştan oyuncuyu sarıyor. Oyun Noel zamanı geçtiği için New York’a kar çökmüş durumda. Miles Morales’in çizgi romanlarda standart Spider-Man güçlerine ek olan başka yetenekleri de var. Görünmez olabilen ve biyoelektrik güçlerine sahip olan Miles’ın bu güçlerini oyun içerisinde keşfetmesi ve bunun hikayeye başarı ile adapte edilmesi hayli iyi kotarılmış.

Microsoft Flight Simulator 2020

Simülasyon türündeki oyunlar diğer oyunlardan epey farklı ve işin eğitim tarafı da bulunuyor. Pilotlar dahi eğitimlerinde bu oyundan faydalanabiliyor. Havacılık gibi çok detaylı ve iç içe girmiş sistemlerden oluşan bir sektörün simülasyonu olması ile diğer simülasyonlardan çok daha zor olduğunu da belirtelim. Uçağın gerçekten nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız ve pilotluğa meraklıysanız denemelisiniz.

Flight Simulator, Asobo‘nun şirket içinde geliştirilmiş oyun motoruyla çalışacak ve talep olması halinde bulut depolamadan iki petabayttan fazla veriye erişerek Bing Maps verilerini daha da netleştirecek. Azure AI, yapıların, ağaçların, arazinin fotorealist D modellerini yaratmak için harita verilerini ve fotogrametriyi analiz ediyor. Bu da simülatörün dünyanın pek çok bölgesini D foto-realistlikte ve diğer bölümleri de yüksek çözünürlükte tasvir etmesini sağlıyor. Ayrıca oyunda realist fizik, hava durumu sistemleri ve gerçek dünyadan hava durumu verileri de kullanılacak. E 09’da kullanılacak olan bir örnekte, gerçek yaşamda bir yere yağmur yağması durumunda aynı yerin oyunda da yağmurlu olacağı gösteriliyordu.

Bulutların birer birer kendi fonksiyonları olup uçakların performanslarını sistemdeki konumlarına bağlı şekilde etkileyecekleri de bilinmekte. Asobo, kendi uçuş modeli motorunu yaratarak binlerce yüzeyin, D kuvvetlerin ve olayların bütünüyle simüle edilmesini sağladı. Flight Simulator, yolları araçlarla dolduracak, su realist bir şekilde rüzgarın yönüne göre akacak, çimler birer birer uçlara sahip olacak ve ağaçların yaprakları bile birer birer oluşturulacak. Böylece tıpkı gerçek, yaşanan serüvenin içindeymiş gibi bir algı yaratılacak. Oyunda iki milyondan fazla şehir ve kasaba ile gerçek yaşamda bulunan 0.000’den fazla hava limanı bulunacak.

Demon’s Souls

Demon’s Souls’un yeniden yapımı hayli dikkat çekti. Tepeden tırnağa yenilenen yapım, sisin kapladığı karanlık ve fantastik bir diyarı günümüzün oyuncu nesliyle tanıştırıyor. Bu dünyanın güçlük ve çileleriyle yüzleşmiş olanlar, hayli iyi olan görsel kalite ve yüksek performansla bir kez daha karanlığa meydan okuyacak.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077, uzun bir süredir oyuncular tarafından dört gözle beklenen bir yapımdı. The Witcher serisinin mimarı olan CD Projekt‘in elinden çıkan oyun, beklentilerin tam tersine tam bir hayal kırıklığı oldu. 2020 yılına damga vurması beklenirken kötü bir başlangıç yaptı. Öyle ki, Sony dahi oyunu mağazasından kaldırdı ve para iadesine başlandığı yönünde haberler gelmektedir.

 

İlişkili Yazılar