Veri Koruma Firması Veeam Birinci Oldu

Bulut Veri Yönetimi’ne olan talebin artmasıyla 2020 senesinde pazar lideri konumunu güçlendiren Veeam, 2021’de de kuruluşların veri koruma ihtiyaçlarını karşılayacak ayrıntılı çözümler ile büyümesini sürdürecek.

Bulut Yedekleme’de Lider Veeam!

Bulut Veri Yönetimi sağlamayı başaran yedekleme çözümlerinin lider şirketi Veeam Software, işletmelerin verilerini korumasına, yönetmesine ve verilerin gücünden yararlanmasına olanak sağlamayı başaran çözümleriyle 2020 senesinin üçüncü çeyreğinden itibaren 400.000 bin müşteriye ulaştı. Veeam, veri merkezi yedekleme ve kurtarma pazarından pay almaya devam ederken kuruluşların bulut veri koruma ihtiyaçlarını en iyi biçimde karşılamak üzere yeni çözümler ile büyümeye devam ediyor.

Şirketin en hızlı büyüyen ürünü Veeam Backup for Microsoft Office 365, % 85 oranında büyüme göstererek önemli bir başarıya imza attı. Exchange Online, SharePoint Online, OneDrive for Business ve en son versiyonuyla Microsoft Teams için yedekleme ve kurtarmayı destekleyen ürün, Office 365 verilerini koruma altına almak için Veeam’e güven duyan 10 binlerce kuruluş tarafından tercih edilerek 133 bin indirme sayısına ulaştı.

5 Firma Arasından 1. Olmayı Başardı

Veeam, 2020 senesinde Kubernetes Yedekleme ve Felaket Kurtarmada (DR) pazar lideri olan Kasten’i de bünyesine katarak, Kubernetes ortamlarında da bulut veri korumasını desteklemeye başladı. IDC Veri Replikasyonu ve Koruması Yarı Yıl İzleme Raporu’na göre 2020 senenin ilk yarısında EMEA Bölgesi gelirlerinde 5 firma arasında 1. Sırada yer alan Veeam, geçen senenin aynı dönemine göre en hızlı gelir artışı sağlamayı başaran şirket oldu. Tüm bunların beraberinde Veeam, Forbes tarafından Bessemer Venture Partners ve Salesforce Ventures işbirliğinde senelik olarak yayımlanan “Forbes Cloud 100” listesine üst üste beşinci kez girdi.

İşletmeler 2021 senesinde da -bulut, sanal ya da fiziksel hangi ortamda olursa olsun verilerinin korunmasını ve verilerin gücünden maksimum seviyede yararlanmalarını mümkün kılacak en sağlam iş ortaklarını seçmeye odaklanacaklar. Veri korumasının önem kazanacağı 2021 senesinde Veeam sağlam ve kuvvetli çözümleriyle işletmelerin yanında olmaya devam edecek.

Veeam’den Yeni Yıl Planları

Veeam CTO’su ve Ürün Stratejisinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Danny Allan 2021 yılı için öngörülerini açıkladı: Şirketler donanımdan çok yazılım tanımlı modellere yönelecek, firmalarda veri yönetiminin buluta taşınması hızlanırken veri güvenliği önem kazanacak, bu dönemde geliştirme ekipleri daha çok söz sahibi olacak.

Geliştiriciler, şirketlerin teknolojilerinde ve veri stratejilerinde daha fazla söz sahibi olacak.
2021’de artık veri stratejisi sürecinde DevOps ekipleri çok daha fazla söz sahibi olacak. Tüm sektörlerde şirketler yazılımların kurulum sürecinde hataları erkenden fark ederek ortadan kaldırmaya odaklanacaklar. Bu süreçte CIO’lar şirketleri teknolojik açıdan yönlendirmeleri için geliştirme ekiplerine daha fazla güvenecekler.

Evden çalışmayı önümüzdeki senenin ortasına kadar uzatan bir çok şirket, giderek daha fazla şekilde Microsoft Teams ve Slack gibi bulut tabanlı beraber çalışma platformları üzerinden işlerini sürdürmeye devam edecek. Bu da daha fazla ekibin, bu platformlar üzerinden gerçekleşecek veri akışını depolamak için bulutun gücünden yararlanmaya çalışacağı manasına geliyor. Bunun neticesi olarak 2021’de Teams gibi beraber çalışmaya olanak sağlamayı başaran platformlara yönelik veri koruma ve yönetimine daha fazla odaklanılacak, bu konu da farkındalık artacak.

IDC Veri Replikasyonu ve Koruması Yarı Yıl İzleme Raporu’na göre 2020 senesinin ilk yarısında EMEA Bölgesi gelirlerinde 5 firma arasında 1. Sırada yer alan firma, geçen senenin aynı dönemine göre en hızlı gelir artışı sağlamayı başaran şirket oldu.

Bu Yılı Başarı İle Kapatacağız!

İnsanlar için olduğu gibi şirketler için de verilerin çok kıymetli olduğunu belirten CEO Bill Largent, verilerini korumaları için şirketleri kuvvetli kılmanın Veeam’in misyonu olduğunu belirtti. Largent, üçüncü çeyrek sonuçları için yapmış olduğu değerlendirmede “Bulut, Siber Güvenlik ve Modern Veri Koruma, Dijital Dönüşümün (DX) temelini meydana getiren ve şirketlerin zengin bir müşteri bilgi birikimi sunması için verilerin gücünden faydalanmasına olanak tanıyan üç temel yapı taşı. İster bulut ister Kubernetes ortamlarında olsun firma yapmış olduğu inovasyonlarla bir adım önde olmaya devam ediyor. Yakın zamanda Kasten’i bünyemize katmış olmamız da bunun en belirgin kanıtı. Üçüncü çeyreği daha da güçlenerek tamamladık; 2020 senesinin son çeyreğinde müşterilerimizin gereksinimlerini karşılayacak yeni çözümleri duyurmaya devam edeceğiz. Bu yılı bir hayli başarılı bir biçimde kapatacağımıza inanıyoruz.” dedi.

IDC Raporlarına Göre Sıralamada En İyiler Arasında

IDC verilerinden elde edilen sonuçlarda EMEA’da gelire göre pazar payında 1 numara olan Veeam’in bölgedeki gücünü gösterdiğini belirten EMEA ve Dünya Kanallarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Daniel Fried ise şu değerlendirmeyi yaptı: “IDC verileri, EMEA Bölgesi’nde gelir artışı kategorisinde en hızlı büyüyen işletme konumunda olduğumuzu doğrular nitelikte. İşletmeler için Bulut Veri Yönetimini radikal bir biçimde kolaylaştırarak, ortaklarımıza birinci.Sınıf teknik çözümler, beceriler ve uzmanlık sağlayarak ve müşterilerimizin geleceğe hazır mimarilere dönüşmesini destekleyerek EMEA genelinde pazar liderliğimizi pekiştirmeye devam edeceğiz.”

“Yedeklemek Bizim İşimiz” Sloganı Öne Çıkıyor!

Kubernetes Yedekleme ve Felaket Kurtama’da pazar lideri olan Kasten’i bünyesine katan firma, modern veri koruması için Kasten’i, pazar lideri Bulut Veri Yönetimi platformuna entegre etti. Böylece kurumlar için veri yönetimini radikal bir biçimde kolaylaştırdı. Kasten’in K10 Veri Yönetim Platformu sayesinde firma artık kurumsal operasyon ekiplerine Kubernetes Yedekleme için kolay kullanılan, ölçeklenebilir ve güvenli bir sistem ve benzersiz kolaylıkla uygulamaya sunuyor.

Firma, müşterileri için Kurbarnetes ortamlarını desteklemenin ve Kubernetes’e derinlemesine entegre edilmiş.Modern veri yönetimi sağlamanın artan stratejik önemini, kaliteyi ve ölçeklenebilirliği artırmak ve günlük yönetimi azaltırken uygulamaları hızlandırmak için DevOps’un büyümesinin de ne denli önemli olduğunu farkında olarak çalışmalarını devam ettiriyor.

Güçlü Teknolojiyi Hissedin

Sanal ve bulut ortamlarında kuvvetli bir lider konumunda olduklarını belirten CEO Bill Largent bulut ve konteynerlere odaklanacağımız yeni dönemde, Firma olarak müşterilere rekabet avantajı kazandırmak üzere verilerini muhafaza etmeye ve yeniden.Kullanmalarına yardımcı olmak için iş ortaklarımıza ve müşterilerimize getireceğimiz yenilikler konusunda bir hayli heyecanlıyım. Firma, zaten kuvvetli olan ekibini önümüzdeki zamanda de yeni yeteneklerle güçlendirmeye devam edecek.”

2020’nin Sonunda Öne Çıkanlar

  • Cisco, Hewlett Packard Enterprise (HPE), NetApp, Lenovo ve Veeam arasında yapılan dağıtım anlaşması ile senelik bazda % 17 büyüme ve satışlarda çeyrekten çeyreğe % 20 artış kaydedildi.
  • Şubat ayında yapılan duyurudan bu yana yarım milyondan fazla müşteri Backup and Replication v10‘u indirdi. Modern NAS desteği, Multi-VM Anlık Kurtarma ve artırılmış fidye yazılımı koruması da dahil 150’den fazla yeni özellik ve geliştirmeye sahip olan v10, Bulut Veri Yönetimi için kullanılabilirliği, taşınabilirliği ve genişletilebilirliği artıran veri koruma yetenekleri sunuyor.
  • Forbes tarafından Bessemer Venture Partners ve Salesforce Ventures ile ortak olarak yayımlanan, Dünya’nın en iyi 100 özel bulut firmalarından oluşan Forbes Cloud 100 listesine üst üste beşinci kez girdi.
  • Dünya genelinde 400 binden fazla müşteriye ulaşan Veeam’in müşterilerinin % 83’ü Fortune 500 ve % 69’u da Global 2000 listesinde yer almakta.

Yazılım tanımlı modellere geçildikçe cihazlar da çekiciliklerini kaybedecekler. Hizmet olarak yedeklemeye (BaaS) ve cihazlardan uzaklaşmaya doğru bir değişime tanık olduk. Pandemi süresince uzaktan çalışma modeli 2020’de donanımların nasıl kullanıldığını direk olarak etkiledi. 2021’de de devam edeceği öngörülen bu yaklaşım neticesinde yazılım tanımlı modeller merkezde olmaya devam edecek.

2021’de verinin yeniden kullanımı kurumlar için çok büyük bir trend haline gelecek. Gelecekte kurumlar bulutta makine öğreniminden faydalanarak daha da akıllı hale gelecek. Birçok kurum ve kuruluş bu konu da makine öğreniminin gücünden faydalanacak. Makine öğrenimi hala gelişen teknolojiyi teknolojiyi bir trend olsa da kuruluşlar bu teknolojiyi, sahip oldukları veriyi analiz etme ve yeniden kullanmada ne kadar etkili olduğunu fark ettikçe daha da fazla benimseyecekler.

İlişkili Yazılar