Amazon Türkiye’de PlayStation 5 Satışları Başlıyor

Dünya genelinde yaygın olarak satış yapan Amazon şirketi, Türkiye üzerinde PlayStation 5 cihazının ilk satışlarına başlıyor. Büyük heyecan ile beklenen günü bugün olması ile dahada aksiyonlu geçmesi için ayrı bir sebep olacak. Stokların sınırlı olması ve belirli bir saat sınırından sonra satışların açılması ise alıcıları üzen kısımlar arasında.

Yeni kontrolcü DualSense ile uyumlu bir biçimde siyah ve beyaz renklerin kullanıldığı PlayStation 5 dikey bir tasarıma sahip. Bugüne kadarki tüm oyun konsollarında yatay tasarımı tercih eden Sony’nin neden böyle bir karar alındığı şu an için bilinmezken, iki ayrı model var.

Standart modelin yani PlayStation 5’in beraberinde PlayStation 5 Digital Edition modeli karşımıza çıkıyor. PlayStation 5 fonksiyonlarına geçmeden önce, hayal kırıklığı yaşandığını belirtmek isteriz. Hayal kırıklığı cihazın kendisi değil, paylaşılan bilgilerin eksikliği. Zira, etkinlik boyunca yeni oyunları gösteren Sony kapanışa birkaç dakika kala PlayStation 5 tasarımı ile karşımıza çıktı ve etkinliği sonlandırdı.

Amazon satışlarını yakalamak için 18:00’dan sonra Amazon üzerinden Playstation satışlarını kontrol edebilirsiniz:

Özelliklerinden fiyatına kadar netleşmesi beklenen pek çok konu hala belirsizliğini koruyor. Digital Edition adından da anlaşılabileceği üzere herhangi bir optik sürücüye sahip değil ve oyunları yüklemek için tek yöntem web üzerinden indirmek. Standart modelde ise 4K Blu-ray sürücü var. DigitalEdition’da optik sürücü yer almadığı için daha ince bir yapıya sahip ve fiyat konusunda daha hesaplı olması bekleniyor. Ancak, yukarıda belirttiğimiz gibi henüz fiyatlar açıklanmış değil.

Yeni oyun konsolunun beraberinde DualSense şarj istasyonu, yeni bir HD kamera, Pulse 3D kablosuz kulaklık ve uzaktan kumanda da dahil olmak üzere çeşitli aksesuarları duyuruldu. PlayStation 5’in havalandırma delikleri ön taraftan bakıldığında rahatça görülebilirken, standart USB’ye ilave olarak USB-C portu yer almakta.

Playstation 5’in Bazı Özellikleri

Bu özellikler arasında en dikkat çekici detay 8 çekirdekli 3.5 GHz hızı destekleyen AMD Zen 2 işlemcisi kullanılması oldu. Grafik işlemcisi tarafında ise AMD’nin özel geliştirmiş olduğu RDNA 2 mimarisi yer almakta. 2,23 bfrekans hızında 36 bilgi işlem birimine sahip RDNA 2, PS5 için etkileyici bir 10.28 teraflop ortaya koyuyor. Üstelik PS5, 8K çözünürlüğü de destekliyor.

PlayStation 5, bir önceki jenerasyondan çok daha hızlı olacak. Dahili depolama birimi 825 GB SSD olacak PS5, NVMe SSD slotu ile artırılabilir hafızaya destek oluyor. Harici depolamaya olen temelk sağlamak amacıyla de ekstra USB portu bulunuyor. Bellek tarafında ise 16 GB GDDR6 / 256 Bit RAM, PlayStation 5’in en kuvvetli fonksiyonları arasında bulunuyor. Bu özellikler ile oyunlar ve yayınlar, bir önceki modele göre yüz kat hızlı olacak. Optik sürücü olarak 4K UHD Blu-Ray sürücü tercih edilmiş bulunuyor.

Yeni konsolda PS4 ve PS4 Pro oyunları eskiye dönük oyun moduyla oyananabilir olacak. Konsolda Ray Tracing (ışın izleme) desteği olacağı zaten biliniyordu ancak kullanım kapsamı bilinmiyordu. Bu özellik yalnızca global ışıklandırma için değil, gölgelendirme, ses ve yansıma gibi amaçlarla da kullanılacak.

DualSense İle Muhteşem Oyun Kontrolü

Sony, PlayStation 5 kontrolcüsü DualSense ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Paylaş butonunun Oluştur olarak isim değiştirdiği kontrolcünün, farklı el boyutlarına sahip pek çok oyuncu tarafından test edildiği ve en iyi ergonomiye bu biçimde ulaşıldığı açıklandı.

Titreşim seviyeleri de DualSense ile beraber artık daha fazla olacak. Bu titreşim seviyeleri oyundaki sahnelere göre değişecek. L2 ve R2 tuşlarında açının değiştirildiği de açıklandı. Bunun nedeni ise bu tuşların baskıya göre yanıt verecek olması.

PlayStation 5 oyunlarının sunacağı yeniliklerle ilgili geliştiricilerin söylediği en etkileyici şey, artık ellerinde her çeşit isteklerini yerine getirmelerini sağlayacak güçte bir donanım bulunması. 2013 senesinde çıkan PlayStation 4 artık günümüz teknolojisinin gerisinde kalmış bir donanıma sahip. Unreal Engine 5 gibi kuvvetli bir oyun motorunun da hayatımıza gireceği yeni nesilde gerekli olan gücü karşılayacak bir PlayStation bizleri bekliyor.

Bu nedenle oyun geliştiricilerinin ortaya çıkarmak istedikleri üründe bazı noktalarda kısıtlı davranması gerekmektedir. PlayStation 5 ile beraber donanım gücünde ciddi atılımla beraber uzun senelerdir PlayStation markasına oyun çıkaran geliştiriciler artık teknik ayrıntıları kuvvetli bir oyun yapabilmek için görsel kaliteden ödün vermek mecburiyetinde kalmayacaklar.

Yeni nesil konsolların çıkmasıyla bilgisayara çıkan oyunlarda da ciddi bir gelişme gerçeğini de atlamamak gerek. Bir geliştirici yeni bir oyun yaparken güncel olan her en temel akım platformda oynanan temel bilecek bir oyun sunmak ister. Böylelikle sadece PlayStation 5 özeli olarak çıkan oyunlarda değil, bilgisayar platformunda göreceğimiz oyunlarda da teknik kısıtlamalara takılmayan oyunlar göreceğiz.

Teknik Özellikler

  • İşlemci: AMD Zen 2 mimarisi üzerinde 8 çekirdekli, 3.5 GHZ hızında
  • GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • GPU mimarisi: AMD’nin özel geliştirdiği RDNA 2
  • Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • Dahili depolama: 825 GB SSD
  • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD slotu
  • Harici depolama: USB HDD desteği (PS4 oyunları için)
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

AMD’den Güç Alacak Olan Playstation Özelliği

Oyun konsollarının dönemine göre nispeten düşük donanımlarla çıkmasına rağmen harikalar yarattığı gerçeği uzun yıllardır konuşulur. Zaten bilgisayar ve konsol arasındaki uçurum niteliğindeki fiyat farkının oluşmasının en büyük sebeplerinden birisi de bu durumdur. Bir oyun konsolu, bir oyunu sabit değerlerde çalıştırabilmek için bir bilgisayara oranla daha az güce ihtiyaç duyar.

Ancak Playstation 5’te kullanılan donanım, tüm bu algıları yıkabilecek nitelikte. İşlemci tarafında, AMD tarafından Playstation 5 için özel olarak geliştirecek mimariye sahip bir cihazla karşı karşıyayız. Bu işlemci Ryzen serisine ait olacak ve üstünde 8 adet çekirdek bulunacak.

Yine AMD tarafından Playstation 5 için üretilmiş bir ekran kartı, problemsiz bir oyun bilgi birikimi vadediyor. Navi serisine ait olan bu ekran kartı, yazımızın başlarında belirttiğimiz gibi 8K çözünürlükte ışın izleme teknolojisini destekleyecek.

PlayStation 5’in Enerji Tüketimi ve Tasarrufu

Yapılan açıklamaya göre Playstation 5 bekleme modundayken, yine bekleme modun da olan bir Playstation 4’ten tahmini olarak 0.5 watt oranında daha az tüketim yapacak. Rakam komik gözüküyor olabilir ama esasında değil. Çünkü Sony CEO’su Jim Ryan’ın sunmuş olduğu verilere göre, sadece 1.000.000 Playstation 5 kullanıcısı güç tasarrufu özelliğini açtığı zaman, Amerika’de bulunan 1.000 tane evin enerji tüketimi kadar tasarruf edilebilecek.

Enerji tüketimi, dikkat edilmezse uzun sürede eve gelen elektrik faturasından çok daha büyük bedeller ödetebilecek bir husus. Bu yüzden Sony gibi firmalar, bir cihaz geliştirirken sadece kuvvetli olması için değil, hemde tasarruflu bir cihaz olması için de çaba harcarlar. Hatta bu yönde şirketlerin üstünde kontrolü olmadığı kanunlar bile var.

Playstation 4, bekleme modun da 8.5, kullanım sırasındaysa 137 watt enerji tüketimi yapan bir konsol olduğu için eleştirilere maruz kalmıştı. Sony de bu eleştirilere kulak asmış olacak ki, Birleşmiş Milletler ile beraber iklim değişikliğine karşı başlatmış olduğu mücadele kapsamında Playstation 5’in enerji tüketimiyle ilgili de bir açıklama yaptılar.

İlişkili Yazılar