Vali Onayladı: Kırklareli’ne Korona Virüs Aşısı Yapmayan Giremeyecek!

Türkiye’de bir ilk yaşanarak Kırklareli’ne Covid-19 (Koronavirüs) aşısı yaptırmayan kişilerin girişinin yasaklanması için gerekli belgeler çıkartıldı ve Vali onayından geçti. Resmi ve onaylı belgeyi dijital ortamdan yayınladılar. Bir çok sektöre bağlı olmakla birlikte Kırklareli Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafınca verilen kararda, Covid-19 testi ve taranması yapılmadan vatandaşlar kente giriş yapamayacaklar.

Covid-19 salgınının önüne geçebilmek için Türkiye’de yeni kurallar getirilmeye devam ediyor. Son olarak Kırklareli Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, kente giriş yapmak isteyenlere Covid-19 testi yaptırma mecburiyeti getirdi.  Kırklareli Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ile beraber aldığı kararda Türkiye’de bir öncelikle kente giriş yapmak isteyen vatandaşa Covid-19 testi yaptırma mecburiyeti getirdi. Aynı zamanda kargo çalışanlarından otobüs şoförlerine kadar farklı sektörlerde çalışan pek çok kişi, Covid-19 taramasına tabi tutulacak.

Valilik, getirmiş olduğu zorunluluk ile beraber Türkiye’de uygulanmakta olan Covid-19 kuralları kapsamında bir ilke imza atmış oldu. Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü kent genelinde bin 380 hanede korona virüs taraması başlattı.

Vahit İşbaşaran / Kırklareli – İl Sağlık Müdürlü Çiğdem Cerit, il genelinde yeni tip korona virüs (Kovid-19) enfeksiyonunun bağışıklık oranının tespit edilmesi amacı ile TÜİK‘in (Türkiye İstatistik Kurumu) belirlemiş olduğu, bin 380 eve giderek tarama başlattıklarını açıkladı.

Cerit, ” TÜİK’in ilimiz genelinde rastgele belirlemiş olduğu 1380 haneye ulaşılarak her haneden bir kişiye burun boğaz testi ve kan testi uygulaması yapılmaktadır.Bu amaçla; Müdürlüğümüze bağlı Toplum Sağlığı Merkezi/İlçe Sağlık Müdürlüklerinin bir hekim ve hekim dışı sağlık personelinden oluşan 20 filyasyon ekibi saha çalışmalarına başlamıştır.”dedi.

TÜİK Covid-19 Testleri Yapıyor

TÜİK’in rastgele belirlemiş olduğu evlere giderek test yapılacağını dile getiren Kırklareli İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit, “ COVİD-19 salgınına karşı Sağlık Bakanlığımız ile İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde alınan kontrol koruma önlemleri sayesinde ülkemiz ve ilimiz adına pek çok aşama kaydedilmiştir” dedi.

Koronavirüs salgını önlemek amacı ile kent genelinde çalışmaların devam ettiğini belirten Cerit, “Toplumsal bağışıklık düzeyi; bir toplumdaki belli orandaki kişinin herhangi bir enfeksiyon hastalığına karşı bağışık hale gelmesi durumunda, tüm toplumumuzun o hastalığı karşı korunmasını ifade etmektedir.

Bu kapsamda toplumsal bağışıklık düzeyinin ölçülmesi ve COVID-19 hastalığına yönelik gerekli olan enfeksiyon kontrol-koruma önlemlerinin alınmasında yol göstermesi amacı ile TÜİK’in ilimiz genelinde rastgele belirlemiş olduğu 1380 haneye ulaşılarak her haneden bir kişiye burun boğaz sürüntüsü ve kan testi uygulaması yapılmaktadır.”dedi.

Sokağa çıkma yasağı gibi kısıtlamaların vaka sayısını bir nebze de olsa düşürdüğünü belirten Kırklareli, virüsten adam akıllı bir biçimde korunmak için getirmiş olduğu test şartıyla, kente girişleri kontrol altına aldı. Bu açıklamayla beraber Kırklareli’ne giriş yapmak isteyen vatandaş, evvela Covid-19 taraması yaptırmak mecburiyetinde kalacak.

Geçtiğimiz aylarda yoğun vaka artışının yaşandığı ve kısıtlamalarla beraber vaka sayılarında düşüş gözlenen Kırklareli’nde, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, virüsle mücadele kapsamında önemli bir karar aldı. Açıklanan karar kapsamında kente giriş yapmak isteyen kişilere koronavirüsle mücadele kapsamında Kovid-19 tarama testi yapılmasına karar verildi.

Birçok Meslek Grubunu İlgilendiriyor!

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yalnızca şehire girmek isteyen kişilere değil, başta Vefa Sosyal Destek Grupları olmak üzere çeşitli meslek kollarına da virüs testi yapılması kararı aldı. Karar kapsamında Kırklareli’nde faaliyette bulunan berberler, kuaförler, güzellik ve bakım merkezi çalışanları, kuryeleri dahil kargo firması çalışanları, paket servis hizmeti sunmakta olan iş yerlerinin kuryeler dahil tüm personeli, taksi şoförleri, şehir içi otobüslerin ve işçi servislerinin şoförleri ile Vefa Sosyal Destek Grubu görevlileri de koronavirüs tarama testine tabi tutulacak.

Öte yandan alınan bir diğer karar da apartman ve site sakinlerini ilgilendirdi. Bu kapsamda Kırklareli genelinde site ve apartman genel kurul toplantıları Şubat ayı sonuna kadar ertelendi.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Covid-19 testinin yalnızca kente giriş yapmak isteyenlere değil, pek çok farklı sektörde çalışan insanlara da yapılacağını belirtti. Yapılan açıklamaya göre kuryeler, kargo firması çalışanları, kuaför ve berberler, taksi ve dolmuş şoförleri, güzellik ve bakım merkezi çalışanları, otobüs ve işçi teknik servisi şoförleri ve Vefa Destek Sosyal Grubu, Covid-19 tarama testlerine tabi tutulacak.

Vali Bilgin, hemde site ve apartman yönetimlerinin Şubat ayına kadar toplantı gerçekleştiremeyeceğini bildirirken, kurallara uymayan kişilere adli işlem başlatılacağının altını çizdi.

İlişkili Yazılar

One Thought to “Vali Onayladı: Kırklareli’ne Korona Virüs Aşısı Yapmayan Giremeyecek!”

  1. heman

    Yani Valilik genelgesinde bile geçmeyen bir durumu başlık yaparak insanları habere çekmek gerçekten rezil bir başlangıç olmuş. Aşı yaptırmayan şehre giremeyecekle başlayıp, tarama yaptırmayanla bitirme başarısını gösterebilmek takdire şayan. Herhalde aşıyla taramanın ayrı şeyler olduğunun farkındasınızdır.

Comments are closed.