Yerli İHA Anka, Yurt Dışına İhraç Ediliyor

Türkiye Savunma Sanayii’sinin yerli üretimi olan İHA Anka, 10. yılına özel bir haber ile yurt dışına satış yapılmak üzere ihraç edildiği açıklandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendisleri tarafından tasarlanan ve pek çok yerli alt yüklenici işletmenin da görev aldığı Anka, montajı ve üretimi tamamlanmış olarak 16 Temmuz 2010’da hangardan çıkarıldı ve motoru çalıştırıldı. 30 Aralık 2010’da ilk uçuşunu gerçekleştiren Anka, geçen sürede kendi kategorisinde dünyanın en iyi operatif sistemi olma amacıyla devamlı geliştirildi.

Gelişim sürecindeki en önemli aşamalardan biri uydudan kontrol becerisi kazandırılması oldu. Orta irtifa uzun havada kalışta İHA sistemi Anka, uydu becerisine sahip Türkiye’nin İHA’sı olarak kullanıma sunuldu. Uydudan kontrol kabiliyetiyle görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şatların da otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen Anka-S, sınır güvenliği ve terörle mücadele harekatlarında etkin olarak kullanılmaktadır.

TUSAŞ, Anka’nın ilk uçuşunun 10’uncu senesinde Anka-S platformunu Tunus’a satarak ilk ihracat başarısını da yakaladı. Şirket, Anka’nın başka ülkelere satışı için girişimlerini devam ettiriyor.

Yerli ve Milli Üretime, Yerli Motor!

TUSAŞ bugüne dek güvenlik güçlerine 25 Anka teslim etti ve 75 bin operasyonel uçuş saatine ulaştı. Anka, bulundurduğu üstün teknoloji yararlı yükleriyle tüm hava keşifleri, hedef tespit/tanımlama ve istihbarat misyonlarında kullanılabiliyor.

Yoğun karıştırmanın olduğu zorlu muharebe şartlarında kendini kanıtlayan Anka, yangın ve deprem gibi doğal afet durumlarında da çalışmalara destek verdi. Anka’nın gelişim sürecindeki bir diğer aşama ise yerli motor entegrasyonu oldu. PD-170 ile yerli motora kavuşan Anka, yeni motoruyla başarılı uçuşlar gerçekleştirdi.

Yerli Üretim Olan Aksungur’un Yolunu Açtı!

TUSAŞ, ayrıca Anka platformunu kullanarak 17 ay gibi kısa bir süre içinde yüksek yararlı yük taşıma kapasitesine sahip Aksungur’u geliştirdi. Havada 49 saat kalarak uçuş rekoruna imza atan Aksungur, istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri için hazır hale getirildi.

Türk savunma sanayinin insansız hava aracı (İHA) Anka ihracat başarısını yakaladı. TUSAŞ şimdiye kadar güvenlik güçlerine 25 Anka teslim etti ve 75 bin operasyonel uçuş saatine ulaştı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) mühendisleri tarafından tasarlanan ve pek çok yerli alt yüklenici işletmenin da görev aldığı Anka, montajı ve üretimi tamamlanmış olarak 16 Temmuz 2010’da hangardan çıkarıldı ve motoru çalıştırıldı.

2010 Yılında İlk Uçuşunu Yaptı!

30 Aralık 2010’da ilk uçuşunu gerçekleştiren Anka, geçen sürede kendi kategorisinde dünyanın en iyi operatif sistemi olma amacıyla devamlı geliştirildi. Milli İHA Anka tarih yazdı gözler Aksungur’a çevrildi! Görev için hazır
Türkiye’nin son dönemdeki gözlerinden Milli İHA Anka, 75 bin operasyonel uçuş saatine ulaştı. İHA’lar için dünyanın dört bir yanından alım talepleri gelirken Anka’nın başarısı da sevindirdi. Şimdi gözler Aksungur’a çevrildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendisleri tarafından tasarlanan ve pek çok yerli alt yüklenici işletmenin da görev aldığı Anka, montajı ve üretimi tamamlanmış olarak 16 Temmuz 2010’da hangardan çıkarıldı ve motoru çalıştırıldı. 30 Aralık 2010’da ilk uçuşunu gerçekleştiren Anka, geçen sürede kendi kategorisinde dünyanın en iyi operatif sistemi olma amacıyla devamlı geliştirildi.

Muharebe Koşullarına Göre Tasarlandı ve Geliştiriliyor!

Sungur ailesinin iki geliştirilmiş İHA’sından Aksungur TUSAŞ tarafından 18 ayda tamamlandı. İHA Aksungur ismini ise saatte 180 km hızla uçan Doğan cinsi kuştan aldı. ANKA Sistemi ile benzer aviyonik mimariye ve 750 kg yüksek yararlı yük taşıma kapasitesine sahip Aksungur, en zorlayıcı muharebe koşullarına yönelik inşa edildi.

Gelişim sürecindeki en önemli aşamalardan biri uydudan kontrol becerisi kazandırılması oldu. Orta irtifa uzun havada kalışta İHA sistemi Anka, uydu becerisine sahip Türkiye’nin İHA’sı olarak kullanıma sunuldu. Uydudan kontrol kabiliyetiyle görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şatların da otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen Anka-S, sınır güvenliği ve terörle mücadele harekatlarında etkin olarak kullanılmaktadır.

TUSAŞ, Anka’nın ilk uçuşunun 10’uncu senesinde Anka-S platformunu Tunus’a satarak ilk ihracat başarısını da yakaladı. Şirket, Anka’nın başka ülkelere satışı için girişimlerini devam ettiriyor. TUSAŞ bugüne dek güvenlik güçlerine 25 Anka teslim etti ve 75 bin operasyonel uçuş saatine ulaştı. Anka, bulundurduğu üstün teknoloji yararlı yükleriyle tüm hava keşifleri, hedef tespit/tanımlama ve istihbarat misyonlarında kullanılabiliyor.

Yoğun karıştırmanın olduğu zorlu muharebe şartlarında kendini kanıtlayan Anka, yangın ve deprem gibi doğal afet durumlarında da çalışmalara destek verdi. Anka’nın gelişim sürecindeki bir diğer aşama ise yerli motor entegrasyonu oldu. PD-170 ile yerli motora kavuşan Anka, yeni motoruyla başarılı uçuşlar gerçekleştirdi. Havada 49 saat kalarak uçuş rekoruna imza atan Aksungur, istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri için hazır hale getirildi.

İlişkili Yazılar