Facebook ve Apple Arasında ki Tartışma Devam Ediyor

Geçtiğimiz günlerde Facebook ve Apple taraflı birbirine yönelik tekelleşme konusundan dolayı atışma başlamış ve bu süreç devam etmektedir. Protesto, Skandal İçerikler, Telif İçeren Görseller… gibi daha bir çok içerikler ile iki tarafta birbirine sosyal medya üzerinden eleştirisel parodi şeklinde açıklamalarda bulunuyor ve bu süreç “İkiyüzlülük” olarak nitelendirilmiştir.

Haberin İçeriği:

Tekelleşme karşıtı davalarla gündeme gelen teknoloji devleri, kendi aralarında da sürtüşmeler yaşamaya başladı. App Store‘un komisyon konusunda dava açılmasına uzanan tartışmaları sizlere aktarmıştık. Son senelerde özellikle Facebook’un Cambridge Analytica skandalı sonrasında ürünlerine eklediği gizlilik ve güvenlik özellikleriyle ön plana çıkan Apple, App Store’a eklediği güvenlik ve gizlilik özellikleriyle teknoloji devlerinin oklarını çekmeye başladı.

App Store’un yeni gizlilik politikası

Tartışmaların ayrıntılarına geçmeden önce Apple’ın yeni güncelleme ile App Store’un gizlilik politikasında yapmış olduğu değişikliklere beraber bakalım. Yapılan değişiklikler kapsamında App Store’da yayımlanan uygulamalar, kullanıcılara karşı daha açık ve net olmak mecburiyetinde kalıyor. Geliştiriciler hangi kullanıcı verilerinin toplandığını, bunların nasıl ve nerde kullanılacağını açıklamak durumunda. Eylül ayında yeni gizlilik güncellemelerini tanıtan Apple’ın, bu hafta gizlilik etiketlerini yayına aldığını da belirtmekte fayda var. Kullanıcılar bu etiketler üzerinden Facebook’un topladığı veriler hakkında ayrıntılı bilgi edinebiliyor. Facebook’un topladığı verilerin ayrıntıları ve uzunluğu ise dikkat çekici.

Bu noktada Apple’ın da güvenlik özelliklerini geliştirerek, cihaz üreticileriyle rekabet etmenin değişik bir yolunu bulduğunu söyleyebiliriz. Hatta App Store’un bu yeni politikayla şimdiden Avrupa Birliği’nin yeni yasa tekliflerine benzer bir yaklaşım içinde olduğunu söylemek de mümkün. Yakın zamanda Avrupa Birliği’nin Digital Services Act (Dijital Hizmetler Yasası) ve Digital Markets Act (Dijital Pazarlar Yasası) isimli iki yeni yasa teklifi gündeme getirdiğini hatırlatalım. DSA ile platformlar, yasa dışı içeriği platformlarından kaldırırken, attıkları adımları ve bununla birlikte bu adımları niye attıklarını açıklamak durumunda kalacak. 45 milyondan fazla kullanıcı kitlesine sahip platformlar, algoritmaların platformdaki ürün, satıcı sıralamasını ve tavsiyeleri neye göre yapmış olduğunı şeffaf bir biçimde açıklayacak. Geniş kullanıcı kitlesine sahip platformlar, araştırmacılara, anahtar verilere erişim yetkisi de tanımlayacak.

WhatsApp protestosu

Gelelim App Store’un attığı bu adımın ekosistemdeki yankılarına. Bundan 1 hafta önce Facebook uygulama ailesinin yıldızlarından WhatsApp, Apple’ın yeni gizililik politikasının haksız rekabet yarattığını öne sürdü. Şirketin yapmış olduğu açıklama göre, aynı şeffaflık kuralları iMessage için de geçerli olmalı. Ancak iPhone modellerinin hepsine varsayılan uygulama olarak yüklenen, dolayısı ile App Store üzerinden indirilmesine gerek duyulmayan iMessage, hangi verileri topladığını açıklamak durumunda kalmıyor. Buna ilave olarak WhatsApp, kullanıcıların WhatsApp ve iMessage arasında karşılaştırma yapabilme seçeneğine sahip olması gerektiğini belirtti. WhatsApp, Apple’ın kendi geliştirmiş olduğu uygulamalar ile 3. Parti uygulamaları aynı kurallara tabi tutmamasını da eleştirdi. Şirketin açıklamasına göre Apple’ın bu tutumu WhatsApp‘ı rekabette dezavantajlı konuma düşürecek.

Apple’ın kullanıcı verilerinin şeffaflığı konusunda 2021 senesinde kullanıma sunacağı özelliği, Facebook tarafından tepkiyle karışlandı. Ancak bazı Facebook çalışanları, Facebook’un bu tepkisinin ikiyüzlülük olduğunu ifade etti.

Apple’ın App Tracking Transparency Feature (Uygulama Takip Şeffaflık Özelliği) adını vermiş olduğu özelliği, 2021 senesinde kullanıcılara sunulmaya başlanacak. Ancak bu özellikten memnun olmayan uygulama geliştiricileri de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de Facebook. Apple’ın kullanıcılarına sunacağı yeni özelliği, kullanıcılarına bir şeffaflık sunacak. Yeni özellik, hangi verilerinin toplandığı ve paylaşıldığı gibi bilgilerin kullanıcıların görebilmesini ve bunlara izin verip vermemeyi seçebilmelerini sağlayacak.

Özellikler İki Taraf İçinde Tartışma Sebebi Oldu

Bu özellik kullanıma sunulduktan sonra kullanıcılar, ilk defa açmış oldukları uygulamalarda bir bildirimle karşılaşacaklar. Bu bildirimde kullanıcıların verilerinin takip edilmesine izin verip vermeyeceği konusunda izin istenecek. Apple, bu konuda ki kurallarına uymayan uygulamalara hesap sorulacağını ve App Store’dan kaldırılacağını söyledi. Apple’ın getirdiği yeni kurallardan memnun olmayan Facebook, bu özelliğin küçük işletmeleri olumsuz etkileyeceğini söyledi. Sosyal medya devi, pek çok küçük firmanın yeni müşteriler kazanma, istihdam yaratma konusunda kendilerinin reklamlarına sırtını dayadığını dile getirdi. Tabii Facebook da gelirlerini kullanıcı verilerine göre gösterilen hedeflemeli reklamlardan elde ediyor.

Apple da Facebook tarafından gelen bu eleştirilere yanıt verdi. Şirket, Facebook’ta reklamların halen mümkün olacağını ancak yeni özellikle beraber kullanıcıların kendi kişisel verilerinin paylaşımı konusunda daha fazla kontrol sahibi olacağını ifade etti. Facebook, Apple’ın yeni özelliğinin Facebook’taki işleri nasıl etkileyeceği ve çalışanlarının bu konu da ne düşündüğüyle ilgili bir toplantı düzenledi. Ortaya çıkan bilgilere göre bazı Facebook çalışanları, salgın nedeniyle zor durumda olan işletmelerin daha da zora gireceğini dile getirirken pek çok çalışan da Facebook’un bu konu da ikiyüzlü davrandığını ve küçük işletmeleri bu konu da bir kalkan olarak kullandığını söyledi.

İlişkili Yazılar