Reklam Engelleme Uygulamaları Neden Tüm Reklamları Engellemiyor?

Reklam önleme hizmeti ile reklam tanıtım veren arasındaki bu emsal anlaşmanın, 2015’ten bu yana esasında yaygın bir iş modeli olduğu düşünülüyor. Hatta bunu siz de tecrübe etmiş olabilir, reklam tanıtım önleme hizmeti açıkken reklam tanıtım görmeye devam etmiş olabilirsiniz. Bazı reklam tanıtım önleme hizmetleri, anlaşmalarla bazı reklam tanıtımları beyaz listeye alarak göstermeye devam ediyor. Yani yeterli ödemeyi yapan bir reklam tanıtım veren, önleme uygulamasına rağmen reklam tanıtım göstermeye devam edebiliyor.

Reklam veren şirketlerle anlaşma yapmak elbette işin ticari yanı. Bu anlaşmaları yapan reklam tanıtım önleme hizmetleri, genel olarak kullanıcı bilgi birikimi odaklı çalışan şirketler oluyor. Ancak reklam tanıtımlardan bütünüyle kurtulmak isteyenleri kötü bir senaryo karşılayabilir. Zira güvenilmez uygulamalar, kullanıcı verilerinizi reklam tanıtım verenlere değil, onun yerine kötü niyetli taraflara satabilir. Eğer kullanmış olduğunuz üçüncü parti reklam tanıtım önleme hizmeti bedava dağıttığı kullanım sunuyor ve reklam tanıtım verenle de anlaşma yapmıyorsa geriye en kıymetli alışveriş ürünü olan “kullanıcı verileri” kalıyor. Kim bilir, belki bu uygulamaları indirirken onayladığınız uzun kullanıcı protokolü ile bu duruma onay veriyor bile olabilirsiniz.

Meşhur sözü hatırlamak gerekmektedir; eğer bir ürüne para ödemiyorsanız, ürün sizsiniz. Tüm hizmetlerin bir numaralı gelir kapısı olan reklam tanıtımları bedava dağıttığı bir biçimde önlemek isterken, esasında bilgilerinizi ticari bir biçimde kullanılmasını da onaylıyorsunuz. Ancak bu ticaretin amacı kötü ise size son baktığınız ürünün benzerlerini göstermek için ticaret yapılmıyor. Onun yerine kredi kartı bilgileriniz, e-postalarınız riske girebiliyor. Hatta galerinizdeki resimleri bile riske sokacak uygulamalar var.

Google İle Anlaşma Yapıyorlar!

Dünya çapında en yaygın reklam tanıtım veren şirket Google, dünya genelinde en yaygın kullanılacak olan işletim sistemi Android’in sahibi de Google. Nasıl oluyor da kendi uygulama mağazası Play Store üzerinden reklam tanıtım önleme uygulamaları yayınlanmasına izin vererek kendi gelir kapısını kapatıyor? Elbette bu meselenin yanıtı da basit, her uygulamaya izin vermiyor. Play Store üzerinden yayımlanan reklam tanıtım önleme uygulamaları genel itibari ile sadece Google Chrome gibi internet tarayıcıları üzerinden yayımlanan reklam tanıtımları engeller. Oyunlarda veya YouTube’da yayımlanan reklam tanıtımları bütünüyle engelleyecek bir hizmet, Play Store üzerinden yayınlanmaz.

Eğer Chrome dışındaki uygulamalarda yer alan reklam tanıtımları da önlemek dilerseniz, üçüncü parti seçeneklere başvurmanız gerek. Bu da güvenliğiniz için endişe duymanız gerektiğini gösteriyor ve bizi bir sonraki başlığımıza götürüyor.

Reklam Engellemek İsterken, Kendi Reklamlarını Sizlere Gösteriyor Olabilirler!

Play Store veya App Store üzerinden indirdiğiniz reklam tanıtım önleme uygulamalarının arka planda yapmış oldukları anlaşmalar, dev şirketlerin anlaşmalarına kıyasla daha karanlık olabilir. Üçüncü taraftan indirdiğiniz bir reklam tanıtım önleme uygulaması, eğer kurumsal bir iş modeli dahilinde hizmet vermiyorsa büyük ihtimalle kişisel verileriniz, gerçek anlamda tehlike altına giriyor. Tamamen bedava dağıttığı olan ve Google gibi bir şirket ile de anlaşma yapmayan reklam tanıtım önleme hizmeti nasıl para kazanıyor? Artık bu, bütünüyle sizin hayal gücünüze kalmış durumda. Verilerinizi satıyordur, cihazınız üzerinden kripto para madenciliği yapıyordur, mobil bankacılık hizmetlerinize sızıyordur, en iyi ihtimalle karşınıza “olur olmadık reklam tanıtımlar” çıkarıyordur.

Unutmamakta yarar var, hiçbir şirket kamu hizmeti olarak bir mobil uygulama geliştirmez ve bunu yayınlamaz. Ya ücretli abonelik sistemi vardır veya reklam tanıtım göstererek gelir elde ediyordur. Her ikisi de yoksa, muhakkak arka planda yapılmış anlaşmalar veya daha karanlık bir taraf vardır. Reklam önleme hizmetleriyle ilgili bu kadar karanlık detay bildikten sonra elbette artık birine güvenmek iyice zorlaşacaktır, ancak yine de böyle bir uygulama indirirken dikkat edebileceğiniz bazı noktalar var. Bu noktalara dikkat ederek en azından sınırlı da olsa bir güvenlik önlemi almış olursunuz.

Reklam önleme uygulamasının başlığını ve açıklamalarını dikkatli okuyun. Şüpheli uygulamalar baştan savma ve yazım hataları ile dolu açıklamalar ve başlıklar paylaşırlar. Diğer kullanıcıların uygulama hakkında yazdıkları yorumları inceleyin. Cihazda şüpheli işlemler gerçekleştirdiyse bir kullanıcı muhakkak bu durumdan bahsetmiştir. Uygulamanın kaç kişi tarafından indirildiği de bir hayli önemli. Belki yeni bir uygulamadır ve milyonlarca kişiye ulaşamamıştır ama yine de sizi tatmin edecek bir indirme sayısı görmelisiniz. Reklam önleme uygulamasının cihazda erişmek istediği alanları az çok tahmin edersiniz. Kameranıza, mikrofonunuza, resimlerinize, mesajlarınıza, kişilerinize erişmek isteyen bir reklam tanıtım önleme uygulamasına izin vermeyin.

Ücretli ve Bilindik Uygulamaları Tercih Etmeliyiz!

Reklamları önlemek için esasında yapılması gerekli olan şeylerden biri de sevdiğiniz içerik üreticilerine destek olmaktır. Abonelik modelinin geçerli olduğu platformlar, çok cüzi ücretler ile çok daha iyi tecrübe sundukları paketlere sahip. Ayrıca abonelik modeli, içerik üreticisinin işine devam etmesini sağlamayı başaran destekleme kültürüne de uygun bir model. Ayrıca kullanıcı olarak risk almadan reklam tanıtımları engellemiş oluyorsunuz. Eğer ücretli aboneliklere para harcamak istemiyorsanız, reklam tanıtımları kapatmadığınızda üreticiye destek sağlarsınız.

İlişkili Yazılar