Çin Meşei’li Korona Virüs Aşıları Ne Zaman Türkiye’ye Gelecek?

Çin’den gelmesi planlanan Covid-19 (korona virüs) aşılarının yılbaşından önce gelmesine yönelik kabine toplantısında açıklama yapan Cumhur Bakanı Recep Tayyip Erdoğan, anlaşma doğrultusunda AB’den ve İngiltere’den yapılacak olan ticaret konularına da değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalar yaptı. Erdoğan, yapmış olduğu açıklamada Çin’den sipariş edilen aşıların yılbaşından önce gelmesini beklediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılın son kabine toplantısı sonrasında bir basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı, koronavirüs aşı çalışmalarından AB‘den çıkan İngiltere’yle yapılan ticaret anlaşmasına kadar pek çok konuya değindi. Tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüs için çalışmaları uzun bir süredir devam ediyordu.

45 Bin Doz Aşı Düşünülüyor

Koronavirüs aşısı çalışmalarının sonuç vermeye başlaması Türkiye’de de heyecan yarattı. Geride bıraktığımız hafta aşı ve mutasyon gündemiyle toplanan Bilim Kurulu toplantısı ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı çalışmaları ile ilgili son durumu paylaştı. Koca, Çin aşısının Türkiye’ye geleceği tarihi. İşte koronavirüs aşısıyla ilgili son çalışmalar; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin aşılarının pazartesi günü ülkemizde olacağını, 45.000.000 doz Alman BioNTech aşısının da alınacağını açıkladı. Bilim Kurulu üyeleri ise aşıların en erken iki haftalık sürecin sonunda kullanıma hazır olacağını bildirdi. İşte korona virüs aşısıyla ilgili yapılan açıklamaların ayrıntıları…

Sağlık Bakanlığı’nın Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin odaklandığı aşı çalışmaları ile ilgili kararları bildirdi. İngiltere’de mutasyona uğrayan virüs hakkında da görüşlerini bildiren Koca, virüsün Türkiye’de yayılımını engellemek için atılacak adımlar ele alındı.
İşte Bakan Koca’nın aşı çalışmaları değerlendirmeleri:

İnaktif Aşı Yöntemi Enjeksiyonlarda Kullanılacak

DSÖ de bu durumun aşı çalışmalarını olumsuz etkilemeyeceğini açıkladı. Bugün en çok merak ettiğiniz konunu aşı olduğunu biliyorum. Huzurlarınızda bir kez daha inaktif aşı tercih ettiğimizi izah etmek istiyorum. İnaktif aşı bilinen en kadim aşı yöntemidir. En basit ifade ile virüs uygun ortamlarda çoğaldıktan sonra öldürülerek onu tanıması için vücuda enjekte edilmesi işlemidir.

Bu aşı türüyle ilk kez bağışıklama amaçlı aşı yapılmıyor. Bu , faydasından emin olduğumuz bir yoldur. Ayrıca ülkemizde devam etmekte olan aşı çalışmalarından önde giden 3 tanesi inaktif aşılardır. Bununla beraber ülkemizde adenovirüs temelli iki aşı adayımız insan çalışmalarına ulaşmıştır. Başından beri Türkiye’de klinik çalışması olan, kendi insanımızda etkisi gösterilmiş bir aşıyı kullanmak istediğimizi beyan ettik. İnaktif aşının ülkemizdeki faz-3 klinik çalışması başarı ile sürmektedir. Vaka sayılarının yüksek olduğu günlerde çalışma da çok hızlı ilerlemekteydi.

Aşı Ülkemize Ne Zaman Gelecek?

Vaka sayıları almış olduğumuz tedbirlerle hızla azalınca klinik çalışma da yavaşlamış oldu. Kurumumuzda çalışmanın ara neticelerini Bilim Kurulumuza sunmuştur. Bilim Kurulumuzun değerlendirmesiyle aşının ülkemizde kullanılması konusunda kendi insanımızda gösterdiği etkiden emin olduk.

Artık aşının Türk insanında etkili olduğundan eminiz. Bu güzel haberi yeni bir haber ile süslemek isterim. Çin makamları da Türkiye’ye gönderilecek aşı dozları için onay işlemlerini tamamladılar. Aşılarımız bir aksilik olmazsa pazarı pazartesiye bağlayan gece yola çıkıyor. İnancımız bizlere her darlıktan sonra bir genişlik olduğunu söylüyor. Bu güzel haberlerin milletimiz için, insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Aşılama Yönetimi ve Stratejisi Nasıl Olacak?

Pazartesi günü itibarıyla Türkiye’de aşılar olacak. Özellikle Bilim Kurulumuz önceden bu konu hakkında geniş bir çalışma yaptı. 4 aşamalı bir strateji hazırlandı. İlk planda sağlık çalışanları olmak üzere yapılmıştı. Öncelikle sağlık çalışanlarımızdan başlamış olacağız. 9.000.000 kişini olacağını söyleyebilirim ilk etapta.

Mümkün mertebe daha kısa bir süre diliminde, en geç nisan olmak üzere ilk iki hatta üçüncü aşamada olan bireyleri aşılamayı düşünüyoruz. Bu aşılamayı yaparken birinci basamak sağlık hizmetlerinin çok kuvvetli olduğunu biliyoruz. Aile Sağlığı Merkezlerimiz ve kamu, üniversite hatta özel hastanelerimiz bu aşılama için kullanılmış olacak. Günde ortalama 1.5-2 milyona kadar aşıyı yapmamızın olanağı olduğunu söyleyebilirim. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı Çin’de geliştirilen aşıların Türkiye’ye ne zaman geleceğini açıklayan Erdoğan, Türkiye’deki aşı çalışmaları hakkında da konuştu.

COVID-19 aşı çalışmaları ile alakalı olarak açıklamalar yapan Erdoğan, Çin’den sipariş edilen aşıların yılbaşından önce gelmesini beklediklerini dile getirirken Türkiye’deki aşı çalışmaları ile ilgili de açıklamada bulundu. Erdoğan, 8 ayrı aşı çalışması yürütüldüğünü belirtti. Ayrıca koronavirüs salgınının sebep olduğu en büyük problemlerden biri olan yüz yüze eğitim konusunda da açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı, “yüz yüze eğitim arasını 15 Şubat 2021’e kadar uzatıyoruz” dedi. Tabii ki toplantıda ele alınan konular sadece aşıyla da sınırlı kalmadı.

Ticari İlişkiler ve Salgın Dönemi Gelişmeleri

Aşı haricinde uydular hakkında da açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin uzaya gönderilecek ilk haberleşme uydusu için tarih verdi. Buna göre Türkiye’nin ilk haberleşme uydusu, 2022 senesinde uzaya gönderilecek. Erdoğan, buna ilave olarak Türkiye’nin dijital altyapısının siber saldırılara karşı güvenli hale getirileceğini de ifade etti.

Erdoğan’ın açıklamalarında değindiği bir diğer konuda Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere ile imzalanan serbest ticaret anlaşmasıydı. Cumhurbaşkanı, İngiltere ile imzalanacak olan serbest ticaret anlaşmasıyla alakalı olarak şunları söyledi: “Ticari ilişkilerimizin bu ayrılıktan zarar görmemesi için iş dünyamızın da katkısı ile süreci takip ettik. İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması’nı yarın imzalamaya karar verdik. Bu Gümrük Birliği’nden sonraki en önemli ticaret anlaşması.”

İlişkili Yazılar