Adobe Flash Player Kaldırıldı

Adobe’nin yönetimi altında hizmet verdiği popüler yazılımlardan birisi olan Flash, bugün itibariyle yayından kaldırıldı. Adobe Flash‘ın ömrünün dolmasına kısa bir süre kala önce güncelleme almasının yanı sıra Dünya çapında Flash’ın kapatıldığını bilmedikleri aşikar. Bundan dolayı Flash’ın kapatılması ise ilgili tüm Windows 10 kullanıcılarına uyarı metni gönderildi.

Adobe’un bir döneme damga vuran popüler yazılımlarından Flash, bugün itibariyle ömrünü tamamladı. Flash’ın ömrünün dolduğunu herkes bilmediği için tüm Windows 10 kullanıcılarına da uyarı mesajı göndermeyi devam ettiriyor. 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Adobe Flash fotoğrafı ömrünü tamamladı. 12 Ocak 2021’den itibaren de Adobe Flash oynatıcı ve nerdeyse tüm Flash eklentileri artık hiçbir içeriği oynatamayacak. Ancak halen bir çok kullanıcı Flash’ın son durumundan habersiz. Bu sebeple Adobe ile Microsoft, Windows 10 kullanıcılarına bilgi vermek adına uyarı monitörü paylaşıyor.

Uyarılar Gönderiliyor!

Adobe Flash Player artık güncelleme almayacağı için, eklentilerin içerisine sızdırılan kötü amaçlı bir yazılım uzaktan bilgisayar erişimine izin verebilir. Bu durumun bilincinde olan Adobe, ileride gizliliğin ihlali gibi suçlamalarla karşı karşıya kalmamak için kullanıcıları sık sık uyarmaya başladı. Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlara Pop-up bir uyarı gönderen şirket, kullanıcıları Adobe Flash Player’ın bir an evvel kaldırılması gerekli olduğu konusunda uyarıyor. Kullanıcılar, karşılarına çıkan bu Pop-up sekmesinde, ve sonra hatırlat seçeneğine veya uygulamayı kaldır seçeneğine tıklayabiliyor.

Adobe, 31 Aralık 2020’de Flash Player desteğinin sona erecek olması ile beraber, Windows 10 kullanıcılarını uyaran bir bildirim göndermeye başladı. Windows 10 işletim sistemine sahip kullanıcılar, bilgisayarlarında Adobe tarafından gönderilen Pop-up bildirimlerle karşılaşıyor. Bu bildirimde, muhtemel bir güvenlik ihlalini önlemek için kullanıcıların bir an evvel Adobe Flash Player uygulamasını kaldırması gerekli olduğu belirtiliyor. Adobe, yaklaşık olarak 6 ay önce internetin bir vakitler vazgeçilmez bir parçası olan Flash Player’ı bu sene sonu itibariyle kaldıracağını açıklamıştı. Adobe Flash Player’ın fişinin çekileceği tarih, 31 Aralık 2020 olarak belirlenmişti. Adobe, yeni yıla girmeye az bir süre kala Windows 10 kullanıcılarını sıklıkla uyarmaya başladı. Adobe, kullanıcılara göndermiş olduğu bir bildirimde Flash desteğinin 31 Aralık’ta son bulacağını, kullanıcıların güvenlik açısından bir problem yaşamaması için uygulamayı bir an evvel kaldırmaları gerekli olduğunu belirtiyor. Microsoft da tüm bu ikazlara karşı ek bir önlem alacağını ve konu hakkında Windows 10’a yeni bir güncelleme getirileceğini açıkladı.

Adobe Flash Player, son güncellemesini 9 Aralık 2020 tarihinde almıştı. Uygulama her ne kadar yeni bir güncelleme alsa da Flash Player’ın kullanım süresi uzatılmadı. 31 Aralık’ın gelmesi ile beraber, Adobe Flash desteği artık bütünüyle kaldırılacak. Ancak desteğin kaldırılmasıyla beraber tüm Adobe Flash eklentileri bir anda güvenli bir yazılım olarak pasif hale geçmeyecek. Microsoft, uyarıyı dikkate almayan kullanıcılar için yeni bir güncelleme getirecek Microsoft, tüm bu ikazlara rağmen Adobe Flash Player’ı kaldırmayan kullanıcılar için de yeni bir yöntem geliştirdi. Şirket, 2021 senesinin ilk zamanlarında Windows 10’a Adobe Flash Player’ı bütünüyle ortadan kaldıracak bir güncelleme getirecek. Ancak bu güncelleme, yalnızca Microsoft’un otomatik şekilde yüklediği uygulama için geçerli olacak.

Teşekkür Mesajı İle Birlikte Açıklandı

Kullanıcıların tarayıcılar üzerinden indirmiş oldukları Flash Player eklentileri, yine yalnızca kullanıcılar tarafından kaldırılabilecek. Adobe, Flash programının bilgisayarlardan kaldırılmasını belirtirken, mesajda şu satırlara yer verildi:

“Adobe Flash Player’i kullanmış olduğunuz için teşekkürü bir borç biliriz. 31 Aralık itibariyle Flash Player’e destek vermeyi kestik. Sisteminizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için, Flash Player içeriğini acilen kaldırmanızı öneriyoruz.”

Windows 10 güncellemesi ile beraber Flash Player ile alakalı son durum kullanıcılarla paylaşılırken, kullanıcıların manuel olarak uygulamayı silebileceği, ancak güncelleme ile beraber Flash’ın otomatik şekilde kaldırılabileceği de belirtiliyor. Firefox‘un mimari Mozilla da Firefox 85 sürümüyle beraber Flash Player desteğini tarayıcısında sonlandırmıştı. Benzer şekilde Google Chrome ve Microsoft Edge tarayıcılarında da Flash desteği sona erecek, ama bu konu da net bir bilgi bulunmuyor. Macromedia şirketinin 1997 senesinde Future Sbplash Animator adlı yazılımı satın almasıyla ortaya çıkan yazılım, “Flash” ismini alarak 2.0 sürümüyle beraber kullanıma sunuldu. Aynı yıl içinde Macromedia Flash 3.0 ismindeki yeni sürümüne yükseltildi. Yazılım, web sitelerine getirdiği eklentilerle kullanıcıların sayfalar arasında daha fazla vakit geçirmesini hedefliyordu.

İlişkili Yazılar