Apple Bu Kez Araba Yapıyor! İşte Bütün Özellikleri ve Türkiye Fiyatı!

ABD’li teknoloji markası ve bu alanda bir dev olan Apple, geçtiğimiz günlerde yeni çalışmalarına dair duyurular yapacağını söylemişti. Genellikle iOS, Mac ve iPhone cihazlarıyla anılan Apple, yıllardır kendine has teknolojileriyle birlikte çalışmalarını ön plana çıkarıyor ve çözümlerini de bu yöntemlerle sunmaya devam ediyor. Araba ve benzeri teknolojilerle ilgili kendi yöntemleriyle çalışmalarını sürdüren marka, bu süreçlere ilişkin de vazgeçilmez seçenekler sağlıyor. Peki ama Apple araba mı yapıyor? Gelin bir de bu detaylara birlikte bakalım.

Teknoloji severler için öncelikli olarak büyüyen şey önemlidir. Apple hayalı ile kurulan bir araba düşünün. Bu sefer bu durum gerçekten de mümkün oluyor. Apple car söz konusu bir otomobil olabilir ve ciddi bir hikaye ile gelebilir. Project Titan ile başlayan süreç belirli bir aşamaya gelmiş ve Apple Car olarak ön plana çıkmak üzere diye söylentiler var.

2014 senesinde başlayan Apple car macerası!

Bu macera tam olarak 2014 senesinde başlamış. Kaliteli bir araç üretme fikri ile yola koyulan marka, iCar ya da Apple Car ismiyle birlikte bir araç üretmeye başladıklarını söylemişti. En azından bunun fikrinin içerisinde olduğunu belirtmişti. Project Titan takımı kuruldu ve bu sayede çalışmalara başlandı. Alman hükümeti ile görüşerek bu konuya dair 15 ile 20 kişilik bir ekip oluşturuldu. Olası teknik engelleri de aşmak istedi haliyle.

Burada amaç sürücüsü olmayan araç tasarımı yapmaktı ama bu konuyla ilgili anlaşmalar sürekli yılan hikayesine dönüştü. Araca dair bilinen özellikler şu şekilde olacak.

Apple car aracına dair bütün özellikler!  

Araca dair bilinen özellikler:

  • Apple kesinlikle %100 otonom bir araba üretmeyi kafasına koymuş,
  • iCar yazılım ve teknoloji konusunda hem stabil hem de minimal olacak
  • Tasarımda da yine minimal bir dizayn işlenecek
  • Menzil ise piyasadaki en uzun menzil olacak
  • Pek çok otonom araç firmasına satışı yapılabilecek

Bu bilgiler ışığında yola çıkılan bu yolda pek çok patent hazırlanmış durumda. Ama araçla ilgili olarak gelişmeler de merakla bekleniyor. 2017 senesinde sürücüsüz araçlar için izin alan Apple, sonra bir takım başarısızlıklar içerisinde kaldı. 2019 senesinden beri otomotiv piyasasında biraz ortalık kaynamaya başladı diyebiliriz. Apple 2021 yılında trafiğe çıkmayı beklerken bu gecikmelerden dolayı ya 2024 ilk çeyreği ya da 2027 yılında trafiğe çıkması mümkün gibi görünüyor. Bakalım yeni bir ürün nasıl ön plana çıkacak. Bunu zaman gösterecek tabii.

İlişkili Yazılar