150 Milyon Yaşında Bir Köpekbalığı İskeleti Bulundu! Hem De Tam Şekilde!

köpekbalığı

Bilimciler tarafından yapılan keşif araştırmaları sırasında Almanya da 150 milyon yıllık bir köpekbalığı iskeleti bulundu. Hem de oldukça iyi bir şekilde korunmuş olan bu iskelet bir nevi fosil olarak karşımıza çıkıyor. Bu köpekbalığı Jurassic dönem köpekbalıkları arasında oldukça önemli ve dev bir yere sahip.

Bilim insanları tarafından Bavyera eyaletinde 150 milyon yıllık bir fosil bulundu ve bu balığın neredeyse bütün detayları yerinde. Yani tüm haliyle bulundu. Bu bölge üzerinde daha önce arkeopteriks ve diğer çeşitli köpekbalıklarının da fosilleri bulunmuştu ve bu konuya dair detaylı bir çalışma ve araştırma yapılmıştı. Bu yazımızda da bu yeni buluşa dair birtakım öneriler ve incelemeler yapacağız. Bu yeni buluşa göre bilim insanlarının ön plana çıkardığı seçimleri de kendimiz rahatlıkla görebiliyor ve inceleyebiliyoruz. 361 milyon yıl ile 66 milyon yıl öncesinde dünyada yaşadığı tahmin edilen bu köpekbalığı için çok fazla detay var!

Yapısal olarak köpekbalığı geçmişine ışık tutuyor!

köpekbalığı
köpekbalığı

Diş yapısından tutun da kemik yapısına varıncaya kadar pek çok konu için yola çıkılıyor. Vienna Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, bu türün yok olmuş olduğu açıklandı. Hybodontiform köpekbalığı ismiyle bilinen bu balık, tamamen korunmuş şekilde bulunmuş! Boyunun 2.5 metre olması Jurassic dönem balıkları arasında da en büyük balıklardan olduğu anlamına geliyor.

Tamamen korunmuş halde bulunan bu fosili bulmak da oldukça önemli. Çünkü fosilleşmiş köpekbalığı iskeleti oldukça nadir bulunan bir özellik. Üniversite üzerinden yapılan açıklamalara göre 150den fazla dişinin bulunduğu belirtiliyor ve sivri  uçlu dişler olsa bile yanında küçük dişlerin de olduğu belirtiliyor. Buradan da bu hayvanın aktif bir avcı olduğu anlamı çıkıyor karşımıza.

Araştırmacılar tarafından 180 sene önce keşfedilen Asteracanthus zamanının en kıkırdaklı balıklarından olan ve en etkileyicilerden olan balıklar gibi aynı dönemde yaşaması, bu balık için de en etkileyici yapıyı ön plana çıkarıyor diyebiliriz. Bu yüzden süreçlerin hemen hemen hepsini kendine göre ön plana çıkarmakta fayda bulunuyor.

İlişkili Yazılar