Instagram Çekilişinde Dolandırılmayın! Yeni Dolandırıcılık Yöntemleri!

Son dönemlerde sıkça artan ve insanların da üzerine konuştuğu konulardan biri olan yeni nesil dolandırıcılık süreçlerinde gümrük vergisi talep ettikleri bir yöntem var. Covid 19 salgınının dünya üzerindeki etkisini artırması sebebiyle insanlar eve kapandı ve sosyal medya kullanımı da oldukça yükseldi. Anormal bir artış yaşanan bu kullanımlarda herkes için değişken ve hızlı bir kullanım karşımıza çıktı. Daha fazla takipçiye ulaşmak için bir fırsat olarak görülen bu durum adına, bol bol çekilişler yapılmaya başlandı ve ne yazık ki bu çekiliş durumları dolandırıcılar için büyük bir fırsat haline geldi.

Sahte çekiliş yapan bazı sayfalar çekiliş sonunda ödül sunmak istiyor ve katılımcılara mesaj atarak büyük ödül kazandıklarını söylüyor. Lakin ödülü alabilmeleri için gümrük vergisi borcunu ödemeleri gerekli deniyor ve katılımcılar bu borcu ödeyerek ürünü almak istiyor. Tabii sonra kişiler ödedikleri vergi borcu ile kalıyor!

iPhone 12 Pro Max kazandınız diyerek kandırıyorlar!

 

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz çekiliş örnekleri gibi pek çok kişinin etkilendiği bu durumları ön plana çıkarabiliyoruz. Sayfa tam olarak 18.000 TL değerinde iPhone 12 Pro Max 256 GB için çekiliş yapıyor ve insanlara ürünün kazanıldığını belirtiyor. Katılımcının da ürünle ilgili vergi için 65,47 TL gümrük vergisi ödemesi gerekiyor.

Vergiyi ödemediğiniz taktirde yedekteki kişiye ürünü vereceğiz diyerek kullanıcılarda bir psikoloji oluşturuyorlar ve kaybetme psikolojisi ile kişilerin çoğu bu ödemeyi yapıyor. Katılımcılardan dekont, açık adres ve telefon, ad soyad gibi bilgileri istiyor. Kişisel banka hesap numarası da verdikleri için sonrasında ödemeler oralara geliyor.

Dijital dönüşüm konusunda inanılmaz bir ivme kazanan bu pandemi sürecinde, evden çalışma modelleri ile ilgili söyleyecek çok fazla şeyin olduğunu biliyoruz. Ne yazık ki bu hızlı dijitalleşme pek çok kişi için dolandırıcılık tuzağı konusunda da bir çözüm üzerinde bulunduruyor hepimizi. Güven ve resmiyet unsurlarını asla göz önünden ayırmamanızı öneriyoruz ve bu konuda yapılan çalışmaları daha dikkatli izlemenizi öneriyoruz.

İlişkili Yazılar