Elon Musk 100 Milyon Dolar Verecek!

En iyi karbon yakalama teknolojisini getirene 100 Milyon dolar vereceğim diyen Elon Musk, bu konuyla ilgili olarak detaylı bir çalışma yapıyor. 201 Milyar Net servetiyle dünyanın en zengin 2. insanı olan Elon Musk, pek çok teknolojik çalışmasıyla gündemde kalmaya devam ediyor. Bu yüzden de en iyi karbon yakalama teknolojisine 100 Milyon dolar teklif ediyor. Daha doğrusu bağış yapacağını açıklıyor.

Tesla ve SpaceX Ceo’su bu konuda çok daha farklı bir çalışma sunuyor ve kendine has bir yapıda ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz senelerde bir yarışma düzenlemiş ve en iyi karbon teknolojisinde son 5e kalan finalıstlere 5er milyon dolar bağış yapmıştı hatırlarsanız. Bu süreçlerle ilgili olarak çok daha güçlü ve etkili bir çalışma yaratan Elon Musk, benzer bir yarışma düzenlemişti. Finale kalan kişiye tam 100 milyon dolar bağış yapacağını söyledi. Yarışma hakkında net bir fikir henüz olmasa da, önümüzdeki hafta daha net bir duyuru yapacağını söylüyor.

Uzun süredir üzerinde düşündüğü servetini bağışlamaya karar veren Musk, bu konuyla ilgili çok daha farklı bir çalışma üzerinde duruyor. 100 milyon dolar bağış yapacağını söyleyen Elon Musk, bu konuyla ilişkili olarak konuştu ve detayları gelecek hafta paylaşacağını söyledi. Geçtiğimiz haftalarda hisselerin düşmesinin ardından yeni bir paylaşım yaptı ve büyük servetin nerelere harcanması gerektiğine dair sorular sordu. Ardından da teknolojisini dünyaya fayda sağlayacak yerlere harcamaya karar verdi.

Karbon yakalama teknolojisi nedir?

Bu teknoloji kendine has bir yapıda sunuluyor ve fosil yakıtlarının kullanımı sonucunda çıkan CO2 gazı herkese zarar veriyor aslında. Güneş ışınlarının dünyaya girmesini engelliyor ve uzaya geri yansıtıyor. Böylece ısı atmosferin içinde bir şekilde sıkışmış oluyor ve küresel ısınmayı tetiklemiş oluyor.

Bir fabrika ve tesisten salınan atıklar, depolandıkça çözüm odaklı ilerliyor. Elon Musk da bu konuda önemli bir girişme dahil olmak istiyor. Çünkü dünyaya faydalı olacak bu düzenlemeler hepimizle ilgili toparlama süreçlerini ön plana çıkarıyor. Bu yüzden en yararlı ve en uygun maliyetli teknolojileri bulmak için herkes çalışmalarına devam ediyor!

 

İlişkili Yazılar