Aşı Sıranız Geldi Diyerek Dolandırıcılık Yapanlara Dikkat!

Sağlık Bakanlığı tarafından son dönemde yaşanan dolandırıcılık vakalarına karşı uyarılarda bulunuldu. Aşı Sıranız Geldi diyerek uyarılarda bulunan bazı dolandırıcılar, bu konuda insanların bilinçsizliğini kullanarak kişileri dolandırıyor diyebiliriz. Bakanlık tarafından yayınlanan yeni uyarı mesajları konusunda detaylı açıklamalar da yapılıyor. Sahte kısa mesajlarda yer alan linke tıklamamak gerekiyor.

Geçtiğimiz haftalarda öncelikle sağlık çalışanları başta olmak üzere pek çok kişinin aşılanmasıyla ilgili yeni bir çalışma ön plana çıkarılmıştı. 1 milyon 200 bin kişiye yapılan koronavirüsü aşısı, hızlı bir şekilde ilerlerken Çin üzerinden 3 milyon doz aşı daha geldi. CoronaVAC aşısı ile Türkiye’nin toplam 10 milyon doz aşıyı daha içeren yeni paketi bekleniyor ve bu da Pazartesi günü geliyor.

Aşıların gelmesiyle birlikte öncelik sırasına göre aşılamalar devam ederken, bu süreçte insanların dolandırıcılarla ilgili olarak ön plana çıkardığı bazı çalışmaları ve süreçleri çok iyi incelemek ve onları da takip etmek gerekiyor. Oldukça dikkatli davranılması yönündeki uyarıları kesinlikle dinlemek ve ona göre hareket etmek gerekiyor. Vatandaşların bu süreçleri çok iyi değerlendirmesi ve ne zaman aşı olabileceklerini iyi takip etmesi gerekiyor.

Telefona gelen linklere tıklamayın!

Lakin bu süreçte aşı sıranız geldi diyerek mesajlar atıyorlar ve kişileri linkler üzerinden dolandırıyorlar. Burada da kimlik hırsızlığı yapıyorlar. Bakanlık tarafından uyarılar arasında yer alan bir diğer bilgi de linkler üzerine. Telefonunuza gelen linkleri tıklamayın diyen bakanlık, bu tür sahte mesajların sayısının da oldukça arttığını söylüyor. Kişisel bilgilerinizin dolandırıcıların eline geçmesini istemiyorsanız bu konuya dair detaylı bir çalışma yapılacağını söylememiz gerekecektir. Ön plana çıkarılan birtakım yeni çalışmalar ve beklentiler için zaman kaybetmeyin ve sizler de bu aşı yapılarını ve en azından güncel bilgileri bizzat E DEVLET üzerinden ya da e nabız üzerinden takip edin.

E nabız uygulamasına girerek Covid-19 aşı sıranızı görebilirsiniz ve aşının yapılacağı gurupta olup olmadığınızı da rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Bu durumu kontrol ederek ihtiyaçlarınıza dair daha geniş ve daha verimli bir çözümle ön plana çıkarılan her bir yeniliği ve fırsatları kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlişkili Yazılar