Dünyada İlk Kez Çift Omuz ve Kol Nakli Yapıldı!

Dünyada ilk kez çift omuz ve kol nakli yapıldı! 13 Ocak tarihinde gerçekleşen bir operasyonda, Fransa’nın Lyon kentinde çift kol ve omuz nakli yapıldı. Operasyon oldukça başarılı geçti. 48 yaşındaki hastanın da sağlık durumunun gayet iyi olduğu bilgisi verildi.

Elektrik tesisatçısı olan hasta, bundan 23 sene önce bir iş kazası geçirdi ve 11.000 tonluk yüksek elektrik akımına kapıldı ve buz zemine fırladı. Sonra da iki kolunu da kaybetti. Karaciğer nakli de dahil olmak üzere geniş bir operasyon geçiren hasta, aylarca komada kaldı ve yaşama sarıldı.

Uzun zamandır uygun bağışçı arayışında olan Gretarsson’ın bu uzun tedavi sürecine 50’den fazla sağlık çalışanı dahil oldu ve operasyona verici ve alıcı arasındaki geçiş süresini en aza indirmek için dört cerrahi ekip dahil edildi.

Kolların işlevselliği durumu net değil!

Kolların operasyonlardan sonra ne kadar çalışıp çalışmayacağı konusu  hala net değil. Sağlık durumu şuan iyi ve 10 günlük süre geçti ve ciddi bir komplikasyon henüz gerçekleşmedi. Ancak henüz net bir şeyler demek için de erken olduğu için doktorlar bu konuda geniş bir çalışma ve inceleme içerisindeler.

Dirseğini bükme yeteneği kazanırsa örneğin, bu durum bile büyük bir başarı olacak. Ama tabi burada da hiç bir noktada olduğu gibi söz verilmiyor. Bu yüzden bu süreçleri çok daha iyi bir şekilde kullanıyor ve incelemeye başlayabiliyoruz. Hiç bir noktada söz vermeyen doktorlar en azından bu ameliyatın durumunun şu ana kadar gayet kontrollü geçtiğini söyledi.

Hatta açıklamalara göre; Operasyonu yöneten cerrah olan Aram Gazariah Gretarsson ile ilgili Dirseğini aktif olarak bükme yeteneğini yeniden kazanırsa bu hayat değiştiren bir gelişme olur.‘ şeklinde konuştu. Operasyonda yetkili cerrahlardan bir diğeri olan Lionel Badet ise ‘Bu seviyede bir ampütasyon söz konusu olduğunda, hiçbir noktada söz veremeyiz.‘ ifadelerini kullandı.

http://www.kadinsunum.com/
http://www.modapanosu.com/
http://turbanlikadin.com/
http://www.teknocity.net/
http://www.evlilikajandam.com/
http://www.gelecegihayalet.com/
http://kadindiyetuzmani.com/
http://www.kadinportal.org/
http://www.rajulkozmetik.com/

İlişkili Yazılar