İkinci El Telefon Satışlarına Düzenleme Geldi! Herkes Satamayacak!

İkinci el cep telefonlarıyla ilgili olarak Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen yeni düzenlemeler pek çok kişinin isteğine cevap olarak yeni bir çözüm üretiyor. İkinci el telefonlarının alımlarını resmi olarak yetkilendirilmiş yenileme merkezlerinde gerçekleştirilmesi artık resmen onaylandı. Bununla ilgili yasada ilk aşama tamamlandı ve TSE, ikinci el telefonların satışı için bir standart belirledi!

Akıllı telefon fiyatlarının büyük şekilde yükselmesiyle birlikte ikinci el telefonlara da büyük talep olmaya başladı. Ama tabi telefonların ikinci eli ne kadar sağlam ve kaliteli? Orası ayrı bir konu oluyor. Haliyle de aşırı talepten dolayı mağduriyetler de çok olmaya baladı. Ticaret Bakanlığı da bu durumun önüne geçmek adına Yenilenmiş Ürünlerin Satışına Yönelik bir yasal düzenlemeye start vermişti. Bu durumla ilgili yeni gelişmeler var!

TSE tarafından hazırlanan yeni düzenlemeye göre kullanılmış olan cep telefonları ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalanması ve tekrar satışa sunulması için görevli olacak yenileme merkezleri için bir standart belirledi. Bu sayede 5 başlık ve 52 maddeden oluşan bir ikinci el sektör standartları oluşturuldu. Sektörün görüşüne açılan yeni nesil telefon yapılarına bakalım nasıl bir süreç oluşturulacak!

İthalatta 500 Milyon Dolara varan azalma sağlanabilir!

İkinci el telefonların satışıyla ilgili düzenleme sayesinde ithalat konularında 500 milyon dolara varan bir azalmadan söz edebiliriz. Mobil iletişim araçları konusundaki teknolojiler sayesinde yeni bir düzenleme ve beklenti ön plana çıkarılacak. MOBİSİAD tarafından yapılan çalışmayla ilgili şöyle bir açıklama yapıldı:

“İkinci elde başıboş bir ticaret alanı var. Vergisiz olduğu gibi fatura ve belge olmadan el değiştirmeler yaşanıyor. Kayıt dışılığın çok fazla yaşandığı bir sektör haline gelmiş durumda. İşini hakkıyla yapan işletmelerimize karşı da bir haksız rekabet yaratıyor. Bu ticaretten vergi geliri de elde edilemiyor. Sektörün kayıt altına alınması çok doğru bir adım oldu”

 

Bu sayede düzenlenen yeni yasa yapıları ve içerik beklentileri herkes için bir seçenek ve çözüm odaklı çalışma sağlıyor. Bu yüzden kullanım ömrünü tamamlamış olan cihazlardan ziyade daha ömrü olan cihazlar düzenlenip yenilenip bakımı yapılık tekrar satışa sunulacak. ergilerle birlikte cep telefonunda 4 milyar dolarlık bir hacim bulunduğunu söyleyen Mıstaçoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Mıstaçoğlu, düzenleme sonrası bu ticaretin yüzde 20’den fazla bölümünün ekonomiye döneceğini söyledi. Mıstaçoğlu’na göre düzenleme sayesinde ithalatta 500 milyon dolarlık bir azalma olacak.

İlişkili Yazılar