iOS 14, iMessage İçin Yeni Bir Güvenlik Katmanı Üretti!

Google Project Zero ekibini hiç duydunuz mu? İnsanların özellikle kendisiyle ilgili arayışlarına cevap veren ekiplerden olan iOs, bu konuda yeni bir güncelleme üzerinde çalışıyor.

Özellikle güvenlik konuşmalarından sonra ve insanlar bir şeklide bu yeni düzenlemeler üzerinde dururken, ABD üzerinde de yeni çalışmalar yapılıyor. ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın iOS 14’le birlikte iMessage uygulamasına yeni bir güvenlik katmanı eklediği ortaya çıktı. Google’ın Project Zero ekibinden Samuel Grob tarafından keşfedilen bu güvenlik katmanı, gelen tüm mesajların önce güvenli bir şekilde incelenmesini ve kötü amaçlı yazılım olması durumunda bu mesajın iOS ile etkileşime girmesini veya kullanıcı verilerine erişmesini engelliyor.

Güvenlik katmanı konusunda önemli bir atılım yapan iOS, son zamanların güvenlik politikaları ve kullanıcı sözleşmeleri konusunda da detaylı bir çalışma üretecek gibi görünüyor. Bu yüzden de herkesle ilgili daha etkili, daha yenilikçi ve fırsat odaklı bir çözüm üzerinde durabiliyorsunuz. BlastDoor olarak isimlendirilen bu katman için iMessage uygulamasında yer alan bütün verileri ayrıştırmaktan mutlu olduğunu da söylüyor. Bu yüzden de genel olarak yeni bir güvenlik katmanı olduğunu ve pek çok şeyin bununla çözülebileceğinin de altını çiziyor.

Yapılan açıklamalara göre iMessage artık görülmemiş bir seviyede güvenliğe sahip!

Samuel Grob tarafından yapılan açıklamaya göre, bu özelliği keyfi bir araştırma neticesinde bulmadı. Siber güvenlik uzmanı, bir süre önce Katar merkezli haber kanalı Al Jazeera‘nın çalışanlarına karşı düzenlenen ve iMessage üzerinden gerçekleştirilen bir siber saldırı girişimini incelerken, Apple’ın yeni güvenlik katmanını keşfetti. Ancak daima güvenlikle övünen Apple’ın bu yeniliğe neden değinmediği, büyük bir sır. Bu yüzden de bu süreçler oldukça ilgi çekmeye devam edecek gibi görünüyor.

 

İlişkili Yazılar