Xiaomi ABD Hükümetine Dava Açtı!

ABD Hükümetinin Çin Ordusuyla işbirliği yaptığı düşüncesiyle kara listeye alınan Xiaomi markası, ABD yönetimine karşı dava açmaya hazırlanıyor!

Geçtiğimiz yıllarda Huawei ve dönemin başkanı Donald Trump tarafından casuslukla suçlanmış ve kara listeye alınmıştı. Huawei’nin sorun yaşadığı bu dönemde yükselen firma ise bir başka Çinli üretici olan Xiaomi idi. Geçtiğimiz haftalarda Xiaomi de Çin ordusu ile çalıştığı gerekçe gösterilerek kara listeye alınmıştı. Çin ordusu ile çalışmadığını açıklayan ve iddiaları reddeden Xiaomi’nin şimdi de mahkemeye başvurduğu öne sürüldü.

ABD Mahkemelerinde Dava!

Yapılan çalışmalara göre davalar da sürekli değişken bir yapıda ilerliyor ve insanlara dair de çözümler bu süreçte ön plana çıkıyordu. Yönetici hisselerine baktığımız zaman bu şirketin bir askeri orduya ait olması durumu oldukça saçma görünüyor!

Gelen haberlere göre Xiaomi, Washington bölge savcılığında bir mahkeme dilekçesi doldurdu. Firma, ABD Savunma ve Hazine Bakanlığı’ndan, özellikle de Janet Yellen’dan davacı olurken, kara liste kararını “kanun dışı ve anayasaya aykırı” olarak nitelendirdi.

Daha önce olduğu gibi dilekçede de Xiaomi, firmanın Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından kontrol edilmediğini ifade etti. ABD yönetimi kara liste kararını alırken firmanın Çin ordusu ile ilişkili olduğuna dair herhangi bir kanıt sunmamıştı. Firmanın yönetici hisselerinin %75’ine de kurucuları Lin Bin ve Lei Jun’un sahip olduğu belirtiliyor.

 

 

 

İlişkili Yazılar