Dünyanın En Küçük Sürüngeni Keşfedildi! Parmak Ucu Kadar Boyu Var!

Dünyanın en küçük sürüngeni keşfedildi. Kendisinin parmak ucu kadar boyu var. Madagaskar’ın kuzey bölgelerinde karşımıza çıkan ve dünyanın en küçük sürüngeni olarak ön planda yer alan bu sürüngen, parmak ucu kadar boyu ile karşımızda yer alıyor Brookesia nana olarak isimlendirilen bu canlı, herkes için değişken bir yapıda ilerliyor ve bizlere de bu konuda bir seçenek yaratıyor. Boyu tam olarak 13.5 milemetre diyebiliriz.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarla karşımıza çıkan bu canlı, oldukça küçük bir boyuta sahip ve çok hassas. Yapılan keşifle birlikte iki adet nano bukalemun keşfedildi ve bununla birlikte biri dişi diğeri ise erkek olarak ön plana çıktı. Çift olarak takılan bu canlılar başta yavru gibi geldi ama üzerinde inceleme yapıldı. Yapılan incelemelerde dişinin yumurtalırının olduğu görüldü ve erkeğin de üreme organının gelişmiş olduğu durumu ön plana çıktı. Yani bunlar yavru değil, gayet yetişkin canlı olarak karşımızda yer alıyor diyebiliriz.

Yapılan keşifte iki adet nano bukalemun keşfedildi. Bunlardan bir tanesi dişi, diğeri ise erkekti. Yani bunlar bir çift olarak yaşamlarını sürdürüyorlardı. Canlıların yavru olduğunu düşünen bilim insanları, hayvanlar üzerinde incelemeler yaptılar. Yapılan incelemelerde dişinin yumurtalarının olduğunu, erkeğin de üreme organının gelişmiş olduğunu tespit eden uzmanlar, bu canlıların yavru değil, yetişkin oldukları sonucuna ulaştılar.

Dünyanın en küçük sürüngeni!

 

Bilim insanları tarafından keşfedilen bu bukalemunların erkek olanı oldukça küçük. Hatta rekor seviyede küçük diyebiliriz. Kuyruğu dahil 22 milimetre uzunluğunda olan bu canlı oldukça etkili bir görüntüye sahip. Genital organları da vücutlarının %20 oranında karşımıza çıkıyor.

Çalışmanın başındaki isim Jörn Köhler, nano bukalemunların en yakın akrabası olan Brookesia karchei türünün de aynı adada yaşadığını, bu bukalemunların boyutunun ise nano bukalemunların yaklaşık iki katı olduğunu söylüyor.

İlişkili Yazılar