SpaceX’in Bir Yeni Starship Roketi Daha İniş Sırasında Patladı!

Uzay teknolojilerinin olmazsa olmazı olan SpaceX, dün gerçekleştirdiği Starship SN9 isimli prototip fırlatmasında genel olarak başarılı bir şekilde iniş yaptı ama tam dönüş sırasında gerçekleşen bir problem sebebiyle patladı. Patlama SN10 prototibinin bizzat yanında gerçekleşti hatta.

Söz konusu bu çalışmalara bakarsanız bizzat insanların isteklerine cevap verildiğini görebilirsiniz. SpaceX tarafından ön plana çıkarılan yeni çalışmaların hepsini kendinize göre kullanabilirsiniz. SpaceX’in Ay ve Mars’a insan taşımak için geliştirdiği Starship roketinin SN9 prototipi bugün test amaçlı fırlatıldı. SpaceX’in en önemli projelerinden biri olan Starship, SN9 görevinde de bolca başarı ve başarısızlık elde etti. Bir prototip olan SN9, TSİ 2 Şubat saat 23.26 itibarıyla başarıyla kalkış yaptı. 3 dakika içerisinde beklenildiği gibi 12,5 kilometre yüksekliğe çıkan roket, daha sonrasında iniş pozisyonuna geçmeye başladı.

Aslında başarılı bir iniş yapan roket, tam iniş üzerinde iken gövde üstü iniş yapıyordu ve pozisyon dahilinde son derece önemli olan dönüş manevrası ile birlikte yavaşlamaya başladı. Bu süreçler herkesle ilgili geniş bir çalışma ve hedef ön plana çıkardı diyebiliriz. Büyük bir patlama ile infilak eden SN10 prototipine son derece yakın bir noktada yaşanan bu patlama, diğer prototipin de zarar görüp görmediği konusunda bir şüphe oluşturuyor.

Hedef için oldukça önemli bir adım olan bu raket durumu, gerçekten insanların isteklerine farklı şekillerde cevap veriyor. SN9 roketleri de bu süreçlerde gerçekten insanların karşısına farklı bilgiler sunuyor gibi görünüyor. Başarılı test aşamaları herkes için gayet etkili bir çözüm sağlıyor aslında bu sayede.

İlişkili Yazılar